Turysta na podziemnym szlaku

Podziemna trasa turystyczna ma być kolejnym atutem przyciągającym gości do Wiślicy.
materiały prasowe

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy będzie miało podziemną trasę turystyczną, a władze Sandomierza chcą podobną tamtejszą atrakcję odzyskać od PTTK.

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Ślady osadnictwa pochodzą z II połowy IX wieku. Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Wiślicą był Jan Długosz, który był fundatorem dzwonnicy i budynku, tzw. Domu Długosza.

Jednym z najcenniejszych zabytków jest gotycka bazylika mniejsza z XIV wieku, a w podziemiach świątyni, którymi opiekowało się Muzeum Regionalne, znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich z XII i XIII w. oraz słynna Płyta Orantów, znana też jako Posadzka Wiślicka.

Do muzeum należy też pawilon archeologiczny z fundamentami kościoła i misą chrzcielną z czasów Państwa Wiślan z IX wieku. Istniejące od 50 lat Muzeum Regionalne od stycznia zmieniło nazwę na Muzeum Archeologiczne. Jest też częścią Muzeum Narodowego w Kielcach, dzięki czemu placówka ma dostawać wsparcie finansowe z różnych źródeł na rozbudowę placówki i ochronę zabytków.

Teraz dyrekcja muzeum złożyła wniosek o dotacje na podziemną trasę turystyczną z programu „Infrastruktura i środowisko”. Zaplanowano w nim modernizację pawilonu archeologicznego, który zabezpieczy pozostałości po kościele Świętego Mikołaja i prace w podziemiach bazyliki, gdzie znajduje się tzw. Płyta Orantów. Poza tym inwestycja ma objąć też dzwonnicę, która ma być wyjściem ewakuacyjnym z podziemnego tunelu, poprowadzonego wokół bazyliki.

Podziemna trasa ma się zaczynać nie w nowym pawilonie archeologicznym, ale w tunelu okalającym bazylikę, prowadzącym do podziemi świątyni. Będą tam m.in. multimedia prezentujące historię miejscowości i różne ciekawostki archeologiczne.

Tunel ma być nie tylko atrakcją turystyczną, ale też ma mieć ważne znaczenie konserwatorskie i zabezpieczające. Stworzenie go ma pozwolić na osuszenie fundamentów i powstrzymanie dalszego zamakania, bo wewnątrz utrzymywana byłaby właściwa temperatura i wilgotność.

Przy okazji zwiedzający mogliby oglądać ciekawe elementy wyeksponowane przez archeologów. Tunel miałby ponad 2 m wysokości, a szerokość w najwęższym miejscu to 1,25 m.

– Pawilon archeologiczny, podziemia pod Bazyliką, dzwonnica w ramach modernizacji zostaną połączone w jedną ścieżkę turystyczną, co przyczyni się do uatrakcyjnienia szlaku zwiedzania – mówi Urszula Kinder, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Kielcach.

Dodaje, że realizacja projektu przyczyni się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku spinającego wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki w całość, tworząc kompleks muzealny. Inwestycja ma kosztować blisko 19 mln zł, a prace potrwają trzy lata.

– Cały projekt pozwoli na zwiększenie wykorzystania potencjału Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach i przyczyni się do wzrostu uczestnictwa społeczeństwa w kulturze, w tym także osób niepełnosprawnych i wykluczonych – dodaje Urszula Kinder.

W regionie głośno też o problemach z Podziemną Trasą Turystyczną w Sandomierzu. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które nią zarządzało przez lata, teraz nie chce wykonać wyroku sądowego i przekazać miastu historycznego obiektu, który rocznie odwiedza ok. 150 tys. osób. Samorząd po wygranej walce sądowej skierował sprawę do komornika.

– Procedura komornicza trwa. Do 26 maja PTTK ma czas na oddanie Trasy, jeśli to się nie stanie, będzie wdrożona procedura odbioru w asyście policji, tak jak to miało miejsce przy Bramie Opatowskiej – mówi Katarzyna Zioło, asystentka burmistrza Sandomierza.

Podkreśla, że po przejęciu przez miasto Trasy Podziemnej jej operatorem będzie Sandomierskie Centrum Kultury, które ma stosowne zapisy w statucie, bazę pracowników-przewodników i jest pod względem organizacyjnym bardzo dobrze przygotowane.

Urzędniczka dodaje, że miasto planuje uatrakcyjnienie Trasy. W tym roku kosztem ok. 50 tys. zł. – Większy projekt zaplanowano na kolejne lata – zapowiada Katarzyna Zioło.

Mogą Ci się również spodobać

Regiony zdają egzamin z unijnych dotacji

Choć różnice w wykorzystaniu funduszy UE pomiędzy województwami są spore, opóźnień nie ma już ...

E-hulajnogą prosto do muzeum

Już dawno temu, biorąc pod uwagę tempo, w jakim zmienia się świat wokół nas, ...

Agencje ratingowe doceniają polskie samorządy

W ostatnich miesiącach trwa dobra passa miast i regionów, jeśli chodzi o oceny agencji ...

4 czerwca w samo południe

Zbliża się 30. rocznica wyborów, które dały wolność. Samorządowe instytucje kultury zaplanowały na ten ...

Rząd chce łatać przepisy uwłaszczeniowe

Zasady podziału nieruchomości zostaną uproszczone. Łatwiej będzie również zweryfikować, czy w bloku znajduje się ...

Upalne lato, gorący sezon

To był bardzo udany sezon, lepszy od i tak świetnego roku ubiegłego – mówi ...