Wygodniejsze przesiadki, wspólny zakup biletu

Godziny kursowania autobusów do miejscowości turystycznych zostały zsynchronizowane z rozkładem jazdy pociągów Polregio.
shutterstock

Pasażerowie skorzystają na umowie o współpracy w regionie, zawartej przez Przewozy Regionalne i PKS.

Nowa oferta przewozowa oznacza m.in. kursy autobusów dopasowane do godzin kursowania pociągów Polregio – pod taką marką od nowego roku działa spółka Przewozy Regionalne. Ma to poprawić komfort dojazdu z Kielc.

Udogodnienia dla podróżnych

Dzięki porozumieniu są już realizowane zintegrowane kolejowo-autobusowe połączenia ze stacji kolejowej w Ostrowcu Świętokrzyskim do Krzemionka (Rezerwatu Archeologicznego wpisanego na Listę Pomników Historii) czy Bałtowa (Bałtowski Kompleks Turystyczny) oraz równolegle do Ujazdu (Zamek Krzyżtopór) przez Opatów.

– Tam, fakultatywnie dla zorganizowanych grup turystów, będzie możliwość organizacji przejazdu do historycznego Klimontowa oraz regionalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach – mówi Michał Stilger, rzecznik Polregio.

Poza tym turyści z rowerami zyskają możliwość dojazdu do Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo w Ujeździe, a ze stacji kolejowej w Ostrowcu Świętokrzyskim ma kursować autobus z przyczepką przystosowaną do przewozu rowerów.

Michał Stilger dodaje, że godziny kursowania autobusów do miejscowości turystycznych zostały zsynchronizowane z rozkładem jazdy pociągów Polregio. – To jest dopełnienie oferty połączenia kolejowego Kielc z Sandomierzem przez Trójmiasto nad Kamienną na czele z Ostrowcem Świętokrzyskim – wylicza Michał Stilger (w styczniu samorządowcy podpisali umowę o powstaniu subregionu pod nazwą Trójmiasto nad Kamienną. Obejmuje on Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko-Kamienną).

A Stanisław Wodyński, prezes PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, dodaje, że dla jego firmy to pasażer jest zawsze w centrum uwagi, dlatego wzmocnienie współpracy z Polregio poprzez dookreślenie jej obszarów i form otwiera nowe możliwości zwiększające z punktu widzenia pasażera atrakcyjność rynkową wspólnej oferty.

Jedną z nowości jest możliwość zakupu biletów na portalu e-podróżnik.pl w ramach jednej transakcji.

– Misją naszego portalu jest ułatwianie pasażerom planowania podróży – zarówno w zakresie wyszukiwania wygodnych połączeń, jak i zakupu biletów online. Teraz, dzięki współpracy obu przewoźników, użytkownicy mają możliwość zakupu w ramach jednej transakcji biletu na połączenia kolejowo-autobusowe – mówi Andrzej Soroczyński, prezes firmy Teroplan, właściciela wyszukiwarki e-podroznik.pl.

Michał Stilger podkreśla też, że dzięki odpowiedniemu skomunikowaniu i przygotowaniu zintegrowanej oferty dla pasażera, jest ona teraz atrakcyjniejsza niż propozycje świadczone oddzielnie, a dzięki temu oferta obu przewoźników staje się bardziej konkurencyjna.

Szeroka oferta

Porozumienie między kolejowym przewoźnikiem a PKS Ostrowiec Świętokrzyski jest kolejnym, jakie Polregio zawarło z przedstawicielami komunikacji autobusowej.

Najpierw w połowie stycznia spółka podpisała z przedstawicielami przewoźników autobusowych z różnych regionów kraju list intencyjny o współpracy w zakresie integracji transportu kolejowego i komunikacji autobusowej. Stronami poza Polregio były PKS Polonus Warszawa, PKS Częstochowa, PKS Lubliniec, PKS Polbus Wrocław, PKS Gniezno PKS Ostrów Wielkopolski oraz PKS Ostrowiec Świętokrzyski.

Dzięki niemu, przewoźnicy zapowiedzieli rozwój współpracy dotyczącej koordynacji oferty przewozowej i zintegrowania informacji o rozkładach jazdy na wybranych trasach. Kolejnymi etapami współpracy ma być sprzedaż biletów z wykorzystaniem jednej platformy sprzedażowej oraz stworzenie zintegrowanej oferty taryfowej. Wcześniej, przed podpisaniem porozumienia z PKS Ostrowiec Świętokrzyski, Polregio zawarło umowę z Polbus PKS Wrocław.

– Dzięki niej na jednej z nocnych linii autobusowych honorowane są nasze bilety. Pociągi w tych godzinach nie kursują, ale dzięki porozumieniu pasażerowie posiadający bilety miesięczne mają dostęp do transportu zbiorowego przez całą dobę i nie muszą za to dopłacać – podkreśla Michał Stilger.

Na razie w województwie świętokrzyskim Polregio rozpoczęło współpracę z jednym przewoźnikiem autobusowym – PKS Ostrowiec Świętokrzyski. – Pracujemy nad tym, aby przygotować zintegrowane oferty z kolejnymi przewoźnikami z innych regionów Polski – zapowiada przedstawiciel kolejowego przewoźnika.

Dodaje, że w pierwszej kolejności spółka chce współpracować z sygnatariuszami listu intencyjnego, ale jest też otwarta na inne przedsiębiorstwa, także prywatne.

– To szansa dla przewoźników autobusowych. Stosujemy zasadę win-win: obydwie strony muszą mieć korzyści. Największym beneficjentem są jednak pasażerowie, którzy zyskują transport zbiorow y lepszej jakości – tłumaczy Michał Stilger.

Dodaje, że dzięki tym działaniom Polregio realizuje strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Ministerstwa Rozwoju, w której transport publiczny, a w szczególności ten integrujący różne środki transportu zgodnie z oczekiwaniami podróżnych, zajmuje szczególne miejsce.

Michał Stilger podkreśla, że Polregio zmierza też rozwijać współpracę z organizatorami komunikacji miejskiej. – Takie rozwiązania funkcjonują już m.in. w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście czy Opolu – podaje.

Tam dzięki odpowiednim porozumieniom przewoźnicy nawzajem honorują swoje bilety.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Fundusze UE: Dobre projekty na wagę złota

Regiony stają w szranki o podział 100 mld zł z UE. Konkurencja może być ...

Prezydent Katowic Marcin Krupa: Pandemia nas nie zatrzyma

Dbałość o kondycję finansową i niskie zadłużenie teraz procentuje – mówi nam Marcin Krupa, ...

Siemaszkowa w objeździe i lubuskie Leony

Podkarpacie zobaczy historię rodziny Ulmów, a Zielona Góra przyzna coroczne nagrody aktorskie.   11–13 ...

Drugie życie krośnieńskiego dworca kolejowego

Dworce kolejowe coraz częściej pełnią nie tylko funkcje komunikacyjne, ale także kulturalne. Najnowszy z ...

Muzeum Wyspiańskiego ma kosztować prawie 50 milionów złotych

W konkursie na projekt nowego krakowskiego muzeum zwyciężyło wrocławskie studio Heinle, Wischer und Partner ...