Senior to ma klawe życie

Taką informację można obecnie zobaczyć w 34 firmach i instytucjach z regionu.
materiały prasowe

Wkroczenie w jesień życia nie musi oznaczać spadku jego jakości. Przeciwnie, więcej czasu dla siebie można wykorzystać na wiele sposobów i robić to taniej.

Taka jest idea Świętokrzyskiej Karty Seniora. Skorzystać z niej może każdy, kto ukończył 60. rok życia. I nie ma tu znaczenia, czy mieszka w Świętokrzyskiem czy innym regionie.

– Zawsze podkreślam, że adresujemy nasz projekt do seniorów z całej Polski. Partnerzy, którzy dołączają do programu, operują w wielu dziedzinach – mówi Jerzy Pyrek, pełnomocnik marszałka województwa świętokrzyskiego ds. polityki senioralnej. – Seniorzy mogą korzystać ze zniżek w sektorze zdrowotnym, podróżować Ciuchcią Ponidzie, korzystać z łowisk, wypoczywać na łonie natury czy podziwiać nasze atrakcje turystyczne – dodaje.

Niedawno do projektu dołączyły m.in. Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa, Gospodarstwo Lasochów z siedzibą w Oksie, Zespół Pałacowy Kurozwęki czy Centrum Medyczne VISUS.

W sumie projekt ma dziś 34 partnerów. To firmy i instytucje kultury, zdrowia, rehabilitacji, sportu i rekreacji, turystyki, komunikacyjne, rolne i handlowe. Wszystkie oferują seniorom ulgi czy udogodnienia.

Co zyskują posiadacze karty? Miłośnicy historii i zabytków mają tańsze zwiedzanie, m.in. osady średniowiecznej w Hucie Szklanej (5–6 zł za bilet), muzeum historyczno-archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim (3 zł), muzeum przyrody i techniki w Starachowicach (5–8 zł), a także parku i zbiorów etnograficznych w Lasochowie oraz Dworku Leszczyków (bezpłatnie).

Są też propozycje dla tych, którzy nie zapominają o aktywności fizycznej. To np. miesięczny karnet na siłownię w Kieleckim Klubie Bokserskim (40 zł) czy kurs tańca towarzyskiego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (50 zł).

Nie brakuje zniżek na turnusy rehabilitacyjne w uzdrowisku Busko-Zdrój, są bezpłatne badania wzroku i zniżki przy kupowaniu okularów. Seniorzy chcący nadążać za zmieniającym się technologicznie otoczeniem mogą skorzystać z bezpłatnego kursu komputerowego i fotograficznego w kieleckiej bibliotece wojewódzkiej.

Ogromną szansę na aktywność w jesieni życia – szczególnie dla osób z małych ośrodków – daje rządowy program Senior Plus. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało regionowi 1,8 mln zł na utworzenie czterech domów i pięciu klubów seniora. W skali kraju cała pula pieniędzy na ten cel to 30 mln zł.

Dzienne domy seniora powstaną w Zagnańsku, Kazimierzy Wielkiej, Gnojnie i Kunowie. Ludzie starsi, często samotni, będą mogli tam spędzać do ośmiu godzin od poniedziałku do piątku, na spotkaniach, wspólnym gotowaniu, ćwiczeniach i zajęciach artystycznych. Będzie też zapewniony ciepły posiłek.

Na kluby seniora mogą liczyć mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, Buska-Zdroju, Bielin, Włoszczowy i Zawichostu. Dofinansowanie na utworzenie domu seniora wynosi do 300 tys. zł, a klubu seniora do 150 tys. zł. Ministerstwo przyznało także pięć dotacji na funkcjonujące już placówki w Łagowie, Starachowicach, Słupi Koneckiej, Ostrowcu Świętokrzyskim i powiecie opatowskim.

Mogą Ci się również spodobać

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

Gminy zajrzą do kieszeni niektórych lokatorów

Miasta mogą już wypowiadać umowy najmu samotnym, którzy mieszkają na stu metrach, oraz podnosić ...

Sposób na śmieci ma feler

Gminy nie zdecydują się na zaciągnięcie zobowiązań finansowych na usuwanie wysypisk – uważa RPO. ...

Tylko jedna kandydatka?

19 listopada 2018 rozpoczęła się szósta kadencja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej tragiczny koniec ...

Rząd chce łatać przepisy uwłaszczeniowe

Zasady podziału nieruchomości zostaną uproszczone. Łatwiej będzie również zweryfikować, czy w bloku znajduje się ...

Obrazy wciąż malowane

Co roku wysadzamy ponad 80 tysięcy tulipanów, które kwitną głównie w maju. Po tym ...