Hoteli będzie jeszcze więcej

Rozbudowanie bazy noclegowej w Krakowie i okolicach na Światowe Dni Młodzieży dało początek wielkim przedsięwzięciom w turystyce.

Publikacja: 14.05.2017 21:00

Kraków wybudował centra konferencyjne z prawdziwego zdarzenia, takie, jakich w Warszawie jeszcze nie

Kraków wybudował centra konferencyjne z prawdziwego zdarzenia, takie, jakich w Warszawie jeszcze nie ma.

Foto: Fotolia

Wiadomo, że takiego napływu gości jak podczas ŚDM długo nie będzie. Mimo to powstają nowe obiekty, bardzo różniące się od siebie. Pojawia się coraz więcej hotelarskich perełek, których dotychczas było niewiele. Dzięki temu nowe życie zyskują zabytkowe kamienice, które odbudowują firmy dotychczas nieobecne w naszym kraju, a ściągnęła je popularność dawnej stolicy Polski.

Jednocześnie budowane są obiekty sieciówek, bo odwiedzający Kraków szukają noclegów w hotelach różnych klas.

Obiekty dla każdego

Dzisiaj miasto oferuje miejsca noclegowe w ok. 400 większych i mniejszych placówkach. Boom w branży hotelowej rozpoczął się w ubiegłym roku. Nowo rozpoczęte projekty jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży gwarantowały dodanie do bazy 400 pokoi. Większość z nich tym razem nie mieściła się w typowo turystycznych obiektach trzygwiazdkowych, ale o oczko wyższych, czterogwiazdkowych, położonych blisko centrum miasta, które gwarantują zainteresowanie organizatorów konferencji.

Do nich warto zaliczyć nowy Mercure, gdzie jest 200 pokoi, który już teraz zdobywa bardzo pochlebne recenzje na portalu turystycznym Tripadvisor. Goście hotelowi chwalą jego doskonałe położenie – dwa kroki od historycznego centrum miasta, tuż obok Dworca Głównego i handlowej Galerii Krakowskiej. Kolejny nowy obiekt należy do grupy Orbis. Najnowszy hotel to inwestycja warta 100 mln zł, trzecia już wybudowana w pobliżu Dworca Głównego. Poprzednio powstały tu obiekty dla mniej zamożnych klientów: Ibis i Ibis Budget. Orbis uznał jednak, że warto sięgnąć także po klientów gotowych wydać więcej. Dlatego rokowania dla rozwoju turystyki zarówno w samym Krakowie, jak i w Małopolsce są doskonałe.

Jak w butiku

Kraków ze swoim niepowtarzalnym klimatem jest także idealnym miastem do powstawania hoteli niedużych, butikowych, dla bardzo wymagających gości.

Na drugą połowę 2017 r. planowane jest otwarcie pięciogwiazdkowego hotelu Ferreus przy ul. Kopernika, w pobliżu Plant. Ma tam być 71 pokojów, 37 miejsc parkingowych, a inwestorem jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Stalprodukt. Hotel będzie się mieścił w starej kamienicy, z której pozostały jedynie zabytkowy front i część oficyny. Stalprodukt był właścicielem budynku od kilku lat, ale ze startem hotelowego projektu czekał na poprawę koniunktury na rynku. Teraz uznał, że przyszedł na to czas.

Nowy H15 stworzony przez spółkę Poznańska 15 będzie miał swoją siedzibę na ulicy św. Jana w mieszczańskim pałacu. Będzie tam 71 pokoi. Kolejny hotel butikowy powstanie na ul. Filipa 18. To bardzo ciekawy projekt – we Florian Gate będzie tylko 56 pokoi, ale zaplanowano także salę konferencyjną, fitness i restaurację. Florian Gate należy do sieci Indigo, której właścicielem jest InterContinental Hotels Group wyróżniająca się wyjątkową dbałością o wystrój, zawsze nawiązujący do lokalnej architektury i kultury. W przypadku Florian Gate wnętrza będą inspirowane m.in. pracami Wyspiańskiego i Matejki, Kantora i Malczewskiego. Grupa Indigo jest operatorem podobnych hoteli we Włoszech, Hiszpanii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Nadal powiększa swoje imperium rodzina Likusów. Rozbudowany został już hotel Stary, powiększony ma być również Copernicus, a dodatkowo planowana jest jeszcze inwestycja na Kazimierzu.

Kolejny obiekt tego typu powstanie po przebudowie starej kamienicy na ulicy Stradomskiej 12/14, czyli tuż koło Wawelu. Inwestorem jest Angel Poland Group, który wykupił od gminy nieruchomość za 28 mln zł.

Wcześniej były tam urząd celny, szpital i siedziba dowództwa wojskowego. W hotelu zaplanowano 125 pokojów, apartamenty oraz spa. Autograph Collection Hotels należy z kolei do Marriott International, a krakowski butik ma być pierwszym takim obiektem w Polsce. John Licence z Autograph Collection zapewnia, że w tym hotelu znajdzie się również najlepsza restauracja w mieście. Wiadomo też, iż w planach jest stworzenie ogrodu, wyjątkowego w tej części miasta. Na powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych zostaną posadzone zioła oraz drzewa owocowe i liściaste.

Będzie dobry sezon

Przy tym wszystko wskazuje, że Kraków czeka kolejny świetny sezon turystyczny. Rok 2017 miał już być „zwykły” dla turystyki. Tymczasem krakowskie lotnisko obsłużyło w I kwartale 2017 r., czyli lotniczym „dołku” na naszej półkuli, 1,16 mln pasażerów, czyli o 19 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. – Za nami sezon zimowy, w którym tylko z sześciu nowych połączeń skorzystało 95 tys. pasażerów. Sezon letni rozpoczął się z 11 nowymi kierunkami. A już w lutym ogłoszono dwie nowe trasy na sezon zimowy. Już teraz w ciągu roku lotnisko oferuje ponad 100 połączeń – mówi Radosław Włoszek, prezes krakowskiego portu. W całym sezonie zimowym, czyli od ostatniego weekendu października do końca marca, na krakowskim lotnisku odprawiono 1,93 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w zimie 2015/2016. A ci, którzy przyjadą w tym roku, nie mają powodu, aby się martwić, że nie znajdą noclegu na swoją kieszeń.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: d.walewska@rp.pl

Wiadomo, że takiego napływu gości jak podczas ŚDM długo nie będzie. Mimo to powstają nowe obiekty, bardzo różniące się od siebie. Pojawia się coraz więcej hotelarskich perełek, których dotychczas było niewiele. Dzięki temu nowe życie zyskują zabytkowe kamienice, które odbudowują firmy dotychczas nieobecne w naszym kraju, a ściągnęła je popularność dawnej stolicy Polski.

Jednocześnie budowane są obiekty sieciówek, bo odwiedzający Kraków szukają noclegów w hotelach różnych klas.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej