Magnes dla inwestycji

Lufthansa i GE ogłosiły plany budowy centrum serwisowania silników lotniczych w Środzie Śląskiej. Koncerny zainwestują 250 mln euro.
materiały prasowe

Dolny Śląsk stał się w tym roku największym beneficjentem napływających do Polski zagranicznych inwestycji.

W ostatnich kilku miesiącach zapowiedziano realizację na terenie województwa dolnośląskiego bardzo dużych, wartych od kilkudziesięciu do kilkuset milionów euro, projektów w przemyśle lotniczym, chemicznym i motoryzacyjnym. To wzmacnia atrakcyjność inwestycyjną regionu, a zwłaszcza funkcjonujących na jego terenie specjalnych stref ekonomicznych: wałbrzyskiej, legnickiej, tarnobrzeskiej i kamiennogórskiej. Według danych Instytutu Przedsiębiorczości warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej wartość skumulowanych strefowych nakładów inwestycyjnych na koniec 2015 roku wynosiła na Dolnym Śląsku 28,83 mld zł i była najwyższa ze wszystkich województw. Także liczba powstałych i utrzymanych dzięki strefom miejsc pracy okazała się największa – 62 tys.

Według prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej z SGH, która kierowała pracami nad opublikowanym w pierwszej połowie grudnia „Raportem atrakcyjności inwestycyjnej województw”, będące magnesem dla inwestycji zagranicznych strefy ekonomiczne w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju regionu. – Dzisiaj to drugi najbardziej atrakcyjny region dla inwestorów w Polsce – powiedziała Godlewska-Majkowska podczas prezentacji raportu w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Województwo charakteryzuje się poziomem rozwoju gospodarczego znacznie przekraczającym średnią krajową, wysokim poziomem rozwoju nowoczesnego przemysłu oraz bardzo dobrą infrastrukturą transportową. W tej ostatniej atutem jest autostrada A4 i rozbudowany system linii kolejowych. Ponadto dobrze rozwinięta sieć transportu wodnego, pozwalającego na transport barkami z Dolnego Śląska do zespołu portowego Szczecin-Świnoujście, a poprzez kanały Odra–Sprewa i Odra–Hawela – do systemu żeglugi śródlądowej Europy Zachodniej. – Zaletą województwa jest ponadto korzystne położenie geopolityczne ze względu na sąsiedztwo Niemiec i Czech, a także atrakcyjne położenie względem rynków zbytu tworzonych przez aglomeracje praską, berlińską i warszawską – charakteryzuje region raport SGH.

Tzw. sektorami wysokich szans są dla Dolnego Śląska przemysł motoryzacyjny, elektromaszynowy, high-tech oraz branża nowoczesnych usług biznesowych BPO. Zwłaszcza motoryzacja przyniosła w tym roku spektakularne inwestycje: Daimler ogłosił plany budowy fabryki silników w Jaworze, w którą zainwestuje 500 mln euro, natomiast Toyota zapowiedziała budowę nowych linii produkcyjnych w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, na które przeznaczy 150 mln euro. Z przemysłem samochodowym jest powiązana także inwestycja koncernu LG Chem, który w Biskupicach Podgórnych wybuduje za 1,5 mld zł fabrykę baterii do aut elektrycznych, zatrudniając w niej 700 osób. Rozrasta się także dolnośląski klaster lotniczy: w grudniu Lufthansa i GE ogłosiły plany budowy centrum serwisowania silników lotniczych w Środzie Śląskiej. Koncerny zainwestują 250 mln euro i utworzą ok. 500 nowych miejsc pracy.

Mogą Ci się również spodobać

Domy kultury z cyfrowym obliczem

W gminach przybędzie miejsc z dostępem do szybkiego internetu. Rozpoczną się też szkolenia m.in. ...

Potrzeba więcej pieniędzy na śmieci

Gmin nie stać na usuwanie składowisk odpadów, gdy uchyla się od tego ich posiadacz, ...

Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Gdy w lipcu podczas 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO ogłoszono, że lista światowego dziedzictwa ...

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” Innowacje w cenie

Nie tylko wyniki danej firmy, 
ale także jej innowacyjne pomysły 
będą brane pod uwagę ...

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

Park wodny na warszawskim Moczydle

Jak gorąco, to na basen

Rewitalizacja starych pływalni i budowa nowoczesnych parków wodnych – tak miasta chcą zapewniać ochłodę ...