Druga młodość Warszawy

W ciągu 5 lat Warszawa będzie jednym z trzech najszybciej rozwijających się rynków powierzchni biurowej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Pixabay

Po słabszych latach stolica ponownie jest na celowniku sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Goldman Sachs, Credit Suisse i Luxoft – to przykłady znanych światowych firm, które w ostatnich miesiącach zainwestowały w nowoczesne centra usług wspólnych (SSC) oraz centra IT w Warszawie.

Jednak renomowanych globalnych korporacji, które w stolicy ulokowały swoje usługi, jest wielokrotnie więcej. Pod względem liczby tych ośrodków Warszawa wróciła w tym roku na pozycję lidera. Według raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który zrzesza większość inwestorów z tej branży, wiosną br. w stolicy działało 155 centrów SSC, BPO (outsourcingu) oraz IT. Obecnie ich liczba sięga 160 – ocenia Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.Większość (ponad 80 proc.) to inwestycje zagranicznych firm.

Drugi w zestawieniu Kraków, który jeszcze w minionym roku był krajowym liderem pod względem liczby zagranicznych centrów usług, w tym roku musiał się zadowolić drugim miejscem (choć nadal może się pochwalić największą liczbą pracowników tego sektora – ponad 50 tys. osób, przy 36,7 tys. w Warszawie).

Przez kilka minionych lat wśród polskich miast to właśnie Kraków, a zaraz za nim Wrocław, budził największe zainteresowanie inwestorów w nowoczesne usługi dla biznesu. Warszawa była nieco w cieniu, bo nie sprzyjał jej wizerunek drogiego miasta – z wysokim poziomem wynagrodzeń i kosztów wynajmu biur. Jednak od minionego roku stolica wyraźnie wraca do łask inwestorów. – Warszawa przeżywa obecnie drugą młodość jako preferowana lokalizacja pod centra operacyjne – znów coraz częściej pojawia się ona w zapytaniach zagranicznych inwestorów – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, która wspiera rozwój outsourcingu.

Potwierdza to Michał Młynarczyk, prezes Devonshire Investment Group. – Do niedawna Warszawa miała opinię drogiego miasta. Teraz jednak płace i czynsze w innych dużych ośrodkach Polski dorównują już warszawskim, a dostępność nowoczesnych biur jest w stolicy większa – twierdzi Młynarczyk.

Zdaniem prezesa Fundacji Pro Progressio, chociaż o Warszawie nadal mówi się często jako o drogiej lokalizacji, to coraz więcej firm bierze pod uwagę nie tylko koszty zatrudnienia, ale także rotacji pracowników. – A ta jest w Warszawie niższa niż w innych miastach – podkreśla Doktór, przypominając, że stolica Polski awansowała na 25. miejsce w tegorocznym rankingu 100 najlepszych lokalizacji centrów usług na świecie, który opracowuje firma Tholons (w poprzedniej edycji zestawienia, w 2014 r., Warszawa była tam 32. miejscu).

Mogą Ci się również spodobać

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...

Elektronika ma poprawić skuteczność służb miejskich

Rozrastają się systemy monitoringu, bo samorządy wykładają kolejne kwoty na nowe kamery. Lokalizacje podpowiadają ...

Potrzeba inwestycji w innowacje

Dynamika PKB w tym roku może być nieco wyższa niż zakładano. Byłoby jednak dobrze, ...

Technologie zmieniają nasze życie

Ludzkość się zmieniła. Skończył się czas rewolucyjnych skoków co kilka dekad. Dziś zmiany dzieją ...

Tylko jedna kandydatka?

19 listopada 2018 rozpoczęła się szósta kadencja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej tragiczny koniec ...

Prezydent Świdnicy: Najważniejszy jest zrównoważony rozwój

Najważniejsza walka z niską emisją i rewitalizacja terenów zielonych - mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent ...