Śląskie miasta budują czynszówki

Samorządy inwestują miliony w budynki komunalne
shutterstock

Miejskie bloki powstają m.in. w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Mysłowicach czy Chorzowie. Wiele z nich dzięki wsparciu z BGK.

50 nowych mieszkań komunalnych zostanie w ciągu dwóch lat wybudowanych w Orzegowie – dzielnicy Rudy Śląskiej. – Pomysł na budowę zrodził się z potrzeb mieszkańców oraz chęci zagospodarowania terenu, który był prezentowany partnerom prywatnym do zabudowy w ramach toczącego się w latach 2015–2016 postępowania PPP – tłumaczy Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Budowa mieszkań u zbiegu ulic Bytomskiej i Stromej w dzielnicy Orzegów będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dlatego konkretna data rozpoczęcia budowy nie jest na razie znana. – Zgodnie z umową całość zadania zrealizowana zostanie w terminie 21 miesięcy, natomiast w ciągu pół roku wykonawca musi opracować projekt budowlany i uzyskać pozwolenia na budowę – tłumaczy Adam Nowak. Całość ma kosztować ponad 7,5 mln zł, a środki będą pochodzić z budżetu miasta.

Mieszkania komunalne powstają też w innych miastach. W tym roku zakończono budowę czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Kordeckiego w Katowicach. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) czeka teraz na wydanie decyzji dopuszczającej do użytkowania. Budynek kosztował niemal 4 mln zł, a przedsięwzięcie dofinansował Bank Gospodarstwa Krajowego. W Katowicach przy ul. Obrońców Westerplatte trwa także budowa trzech kolejnych komunalnych bloków, które mają być gotowe do listopada. Koszt tej inwestycji to ok. 10,5 mln zł.

Z kolei Tychy w tym roku zawarły umowę z BGK na wsparcie budowy bloku wielorodzinnego przy ul. Barona, realizowanego przez Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Tychy w kolejnych latach zamierzają wybudować ok. 180 mieszkań.

Jeszcze w tym roku Mysłowice rozpoczynają inwestycję, w której powstaną 32 lokale komunalne. Będzie to przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego położonego przy ul. Wielka Skotnica. – Otrzymaliśmy dofinansowanie z BGK, które sięga 50 proc. – informuje Anna Górny, rzecznik Mysłowic. Inwestycję zrealizuje Śląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. – Planujemy także rozpoczęcie budowy nowych mieszkań w ramach Mieszkania+ – tłumaczy Anna Górny.

Nowe mieszkania komunalne powstaną też w Chorzowie, gdzie oczekuje na nie łącznie ponad 200 rodzin. Przy ul. Karola Miarki zostanie przebudowany dawny budynek szpitalny, powstanie tam 77 mieszkań. – Termin rozpoczęcia przebudowy przewidziany jest na marzec 2018 roku, a zakończenie – luty 2020 – mówi Karolina Skórka, rzecznik chorzowskiego ratusza. Inwestycja ma kosztować niemal 19 mln zł. Miasto złożyło wniosek. do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie na poziomie 45 proc.

W Zabrzu w tym roku w ramach budownictwa społecznego wybudowano dwa budynki przy ul. Żywieckiej, w których znalazły się 32 mieszkania. Inwestycja pochłonęła 5,2 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodziło z BGK.

Mogą Ci się również spodobać

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Dwa kroki do przodu, jeden w tył

Poparcie społeczne dla walki ze smogiem kończy się w chwili, gdy okazuje się, że ...

Rozwojowy skok dzięki Unii

Gdyby nie europejska polityka solidarności, polskie regiony wolniej nadrabiałyby dystans do bogatszych sąsiadów. Wejście ...

Wysokie rachunki mogą jeszcze wrócić

To, że problem drożejącej energii zostanie rozwiązany w tym roku, nie oznacza, iż zniknie ...

4 czerwca w stolicy: Święto wolności i wiary

Warszawa będzie świętowała 30 rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 roku, a także 40 rocznicę ...

Uciążliwymi sąsiadami dla mieszkańców są m.in. chlewnie

Sąsiedzi będą mogli zrobić niewiele

Nowe przepisy, zamiast pomóc społecznościom lokalnym rozwiązywać problemy z uciążliwymi inwestycjami, jeszcze im to ...