Kuszą inwestorów najlepiej w kraju

Nakłady inwestycyjne nowych firm w regionie to 2,7 mld zł.
123RF

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych uznała Zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) za najlepsze w kraju.

– To jest to nagroda dla całego Pomorza Zachodniego – mówi Marek Mucha z urzędu marszałkowskiego w Szczecinie, którego częścią jest COIE. Podkreśla, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie fakt, że w każdej gminie i w każdym mieście – od Gryfina po Koszalin, od Goleniowa, Kołbaskowa po Łobez i Wałcz- są sprawdzeni partnerzy, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za ostateczny kontakt z inwestorem m.in. w sprawach wydawania pozwoleń, rozwiązywania mniejszych i większych problemów. – Sprawność w przeprowadzaniu procedur administracyjnych ma olbrzymi wpływ na to, jak postrzegany jest region – tłumaczy Marek Mucha.

Zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) powstało w 2005 roku. Pracuje w nim 13 osób. W tym roku dysponowało ono budżetem w wysokości 147 tys. zł.

Do zadań COIE należy tworzenie, obsługa i administrowanie bazą danych ofert inwestycyjnych w województwie czy współpraca z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Poza tym COIE dostarcza m.in. zainteresowanym podmiotom informacji gospodarczych o regionie, inicjuje kontakty pomiędzy przedsiębiorcami i podmiotami wspierającymi rozwój gospodarczy, a przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem działalności eksportowej i inwestycyjnej za granica otrzymują wsparcie o charakterze informacyjnym czy w sprawach eksportu. COIE na bieżąco prowadzi kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych.

– Tylko w tym roku przyczyniło się do inwestycji takich firm jak Zalando, Amazon czy Momox – wylicza urząd marszałkowski. Jego biuro prasowe zdradza, że olbrzymim zainteresowaniem cieszą się organizowane spotkania w ramach cyklu „Skok po innowacyjność”, których celem jest zbliżenie biznesu ze światem nauki. – Centrum wspiera też firmy w prezentowaniu się na branżowych targach, przygotowywaniu strategii eksportowych, organizuje sektorowe wyjazdy studyjne – np. dla zachodniopomorskiego sektora IT do Danii – wylicza Marek Mucha. W sumie w latach 2005 – 2014 COIE pozyskało 55 inwestorów, głównie z branż chemicznej, metalowej, maszynowej, motoryzacyjnej, budowlanej czy spożywczej, którzy zaplanowali stworzenie 9370 miejsc pracy w regionie, a ich nakłady inwestycyjne oszacowano na poziomie 2,7 miliardów złotych. W tym roku ZachodniopomorskimCentrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów podobnie jak pozostałe w kraju było weryfikowane przez PAIiIZ pod względem poziomu przygotowania pracowników do pozyskiwania oraz obsługi inwestorów zagranicznych. Zachodniopomorskie COI w poprzedniej certyfikacji na lata 2014-2016 uzyskało drugą lokatę. W tegorocznym procesie certyfikacji (na lata 2017-2019) zajęło pierwsze miejsce wspólnie z opolskim COI. – Zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestora jest jednym z dwóch najlepszych w Polsce. Wysoka ocena to rezultat dużego zaangażowania przy obsłudze projektów inwestycyjnych, stosowania standardów obsługi inwestora oraz bardzo dobrej współpracy – tłumaczy Krzysztof Senger, wiceprezes PAIiIZ.

Urząd marszałkowski planuje przebudowę i unowocześnienie bazy terenów inwestycyjnych, a także szkolenia dla urzędników samorządowych, które pozwolą na jeszcze bardziej efektywną współpracę. – Chcemy być obecni na ważnych imprezach za granicą, gdzie będziemy mogli zainteresować potencjalnych inwestorów naszą ofertą – tłumaczy Marek Mucha z urzędu marszałkowskiego.

Mogą Ci się również spodobać

Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

Nawet 1000 złotych kary zapłaci właściciel, który na czas nie wyrejestruje auta. Od stycznia ...

Łatwiejsze życie dla niepełnosprawnych

Dla większości ludzi takie czynności jak kąpiel, skorzystanie z toalety czy zaparzenie herbaty są ...

Miejska moda na elektryki nabiera rozpędu

W komunikacji miejskiej samorządy stawiają na pojazdy niskoemisyjne czy elektryczne, a ich zakup wspomagają ...

Ustalenia prokuratury to mało

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie jest równoznaczny z trwałym opuszczeniem miejsca pobytu ...

Do zmiany granic trzeba zgody

Powiększenie obszaru którejś z gmin miałoby być niemożliwe bez zgody gminy, której teren miałby ...

Województwo bardzo koszykarskie

Dwie drużyny walczą o złoty medal, a trzecia niedawno awansowała do ekstraklasy. Kujawsko-Pomorskie to ...