Jak Piłsudski dowodził z Białegostoku

Białystok coraz częściej staje się plenerem dla produkcji filmowych.
materiały prasowe

Stolica Podlasia staje się coraz popularniejszym planem filmowym. Obraz „17 dni, które zadecydowały o Polsce” realizowany jest dzięki wsparciu z miejskiego Funduszu Filmowego.

To już kolejna ekipa, która gości w mieście. Zdjęcia do filmu według scenariusza i w reżyserii Leszka Staronia kręcone są m.in. na dworcu PKP, na Rynku Kościuszki, we wnętrzach i w ogrodach pałacu Branickich. Inscenizowany film dokumentalny, który realizuje producent STS Media TV, ma podkreślić rolę Józefa Piłsudskiego, honorowego obywatela miasta Białegostoku, w walce o wschodnie granice naszej ojczyzny. Opowiada o wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, a dokładniej o czasie, kiedy kwatera główna naczelnego wodza, wydzielona ze Sztabu Wojska Polskiego, została przeniesiona do Białegostoku.

Celem tych działań było stworzenie warunków, aby Józef Piłsudski mógł będąc jak najbliżej frontu, dowodząc 2. i 4. Armią w czasie bitwy niemeńskiej. Okoliczności były następujące: po Bitwie Warszawskiej pokonana Armia Czerwona szybko odtworzyła rozbite oddziały i zaczęła przygotowywać się do ofensywy. Sowieci, w liczbie 73 tysięcy, mieli uderzyć na Białystok i Brześć. Jednak Piłsudski, spodziewając się natarcia, 20 sierpnia rozkazał przegrupować wojsko do nowej bitwy nad Niemnem. A ta okazała się zwycięska. Armia Czerwona została rozbita i zmuszona do wycofania się z zajmowanych terenów. Konsekwencją zwycięstwa był powojenny kształt wschodniej granicy Polski. Rok później Piłsudski otrzymał tytuł honorowego obywatela stolicy Podlasia.

Opis przyjazdu Piłsudskiego i spędzonego w mieście całego dnia przytacza w filmie lokalny dziennikarz. W tej roli występuje Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, który spaceruje po mieście śladami marszałka. Miejsc związanych z pobytem Piłsudskiego jest kilka. Bramy powitalne mieściły się przy ratuszu i na ulicy Kilińskiego. Z kolei w ogrodach pałacu Branickich odbyło się przyjęcie na cześć marszałka. Archiwalnych filmów nie ma, ale zachowały się zdjęcia.

Jury Konkursu Filmowego w 2016 roku stwierdziło, że scenariusz „17 dni, które zadecydowały o Polsce” jest historią, która podkreśla udział Białegostoku w procesie kształtowania się polskiej państwowości. Nie bez znaczenia był też fakt, że projekt wiąże się z rokiem 2017, ogłoszonym przez Radę Miasta Białegostoku rokiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwota dofinansowania tego projektu w ramach konkursu filmowego wyniosła 30 tys. złotych brutto.

Uroczysty, premierowy pokaz filmu planowany jest w Białymstoku na grudzień 2017 roku. – Liczymy, że filmy, które powstaną dzięki białostockiemu Funduszowi Filmowemu, pozwolą na przedstawienie i poznanie naszego miasta od jak najbardziej interesującej strony – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Publiczność będzie mogła dzięki temu poznać walory Białegostoku, jego urok, historię czy kulturę.

W ubiegłym roku, w ramach konkursu filmowego, dofinansowanie otrzymały trzy propozycje. Poza filmem dokumentalnym Leszka Staronia, powstają dwa filmy fabularne – „Rock’n’Roll Eddie” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego i „Czarna dama” w reżyserii Bartka Tryzny. Łączne wsparcie finansowe Białegostoku wyniosło 200 tys. zł.

W tym roku miasto rozstrzygnęło kolejny konkurs filmowy. Dofinansowanie przyznano trzem filmom dokumentalnym: „Koncert na dwoje” w reżyserii Tomasza Drozdowicza, „Beginning” w reżyserii Huberta Czerepoka oraz „Biegaczowi” Moniki Pawluczuk). Mają one powstać do końca 2018 r.

Łącznie wsparcie finansowe wynosi 180 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup usług promocyjnych.

Mogą Ci się również spodobać

Potrzeba inwestycji w innowacje

Dynamika PKB w tym roku może być nieco wyższa niż zakładano. Byłoby jednak dobrze, ...

Mazowsze gra o wielkie pieniądze

Województwo mazowieckie liczy na większe pieniądze w nowym rozdaniu unijnych funduszy. Ale musi o ...

Miejska podróż na prąd

Samorządy rzadko uruchamiają własne wypożyczalnie pojazdów elektrycznych, ale wspierają rozwój takich inicjatyw.

Miejsce tylko na zebrania, nie na imprezy

Organizowanie w sali wiejskiej przyjęć weselnych było niedozwoloną zmianą sposobu jej użytkowania.

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Niezależna agencja zamiast kuratoriów oświaty

Sieć szkół można by uzależnić od wyboru danej placówki przez rodziców poprzez wykorzystanie przez ...