Woda ważniejsza od gładkiego asfaltu

Po budowie lub modernizacji dużych oczyszczalni ścieków przychodzi czas na równie ważne inwestycje wodno-ściekowe w gminach.
AdobeStock

Kolejne 11 podlaskich gmin otrzyma dofinansowanie na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. Wszystko dzięki 3,5 mln euro, które udało się pozyskać Zarządowi Województwa Podlaskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Minister wyraził zgodę i tym samym pula środków na gospodarkę wodno-ściekową w Podlaskiem wzrosła o 3,5 mln euro – mówi Stefan Krajewski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Samorządy czekają na takie wsparcie. Nasz region jest rolniczy i dobra jakość wody jest tu niezbędna. Wynika to ze specyfiki podlaskiego rolnictwa, skupionego na mleczarstwie. Wysoka jakość wody przekłada się istotnie na jakość mleka. Problemem były też susze, które znacznie obniżyły poziom wód gruntowych, dlatego wsparciem są objęte głównie projekty zakładające przebudowę lub budowę stacji uzdatniania oraz ujęcia wody.

Wicemarszałek podkreśla, że region nadal potrzebuje dodatkowych funduszy na gospodarkę wodno-ściekową. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 jest jedynym, który umożliwia pozyskanie przez gminy dotacji na ten cel.

Wartość dofinansowania dotychczas zawartych umów będzie wynosiła ponad 67,5 mln zł. Pozwoli to na budowę 80,5 km systemów zaopatrujących w wodę, 25 km kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, 491 przydomowych oczyszczalni ścieków, 17 nowych ujęć wody i przebudowę dziewięciu.

Na liście 11 samorządów, które skorzystają z pozyskanych dodatkowo środków, jest gmina Gródek, która otrzyma niespełna 2 mln zł, m.in. na budowę ujęcia wody, rozbudowę stacji uzdatniania wody oraz rozbudowę systemu wodociągów. – Wniosek o to dofinansowanie był od początku dla nas bardzo ważny i tym większe było nasze rozczarowanie, gdy w pierwszej puli zabrakło dla nas środków. Woda jest tematem niezwykle ważnym dla naszych mieszkańców. Istniejąca infrastruktura wymaga zarówno modernizacji, jak i rozbudowy. Pozyskane dofinansowanie to inwestycja w naszą bezpieczną przyszłość – wyjaśnia wójt Wiesław Kulesza, który nie ukrywa, że to przedsięwzięcie ma wyższy priorytet niż modernizacja dróg. – Bez wsparcia zewnętrznego taka inwestycja byłaby znacznie trudniejsza, przede wszystkim rozłożona w czasie. Gminy dysponują zbyt małym budżetem, by być w stanie samodzielnie realizować takie zadania. Udało nam się pozyskać ok. 2 mln zł, drugie tyle musimy wyłożyć ze środków własnych lub zaciągnąć kredyt – wyjaśnia wójt Gródka.

– Można jeździć po gorszych drogach, bez wody nie da się żyć. Jednym z najważniejszych zadań samorządów jest zapewnienie mieszkańcom wody – podkreśla Marek Waszkiewicz, zastępca wójta gminy Jeleniewo, w której modernizacja istniejącej stacji uzdatniania wody okazała się nieopłacalna. – Kosztorys całej inwestycji opiewa na ok. 3 mln zł, nowa stacja, która powstanie na terenie istniejącej nieruchomości, to koszt ok. 2 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie ok. 1,9 mln zł – wymienia zastępca wójta i dodaje: – Budując od podstaw, możemy zastosować nowoczesne technologie. Poza stacją pozyskane środki pomogą w dalszej rozbudowie sieci wodociągowej i kanalizacyjno-sanitarnej. To odpowiedź na oczekiwania społeczne, a inwestycja dotyczy cennego przyrodniczo obszaru, objętego programem Natura 2000.

Dofinansowanie na swoje projekty otrzymały także Rajgród, Szudziałowo, Raczki, Trzcianne, Czyżew, Rudka, Perlejewo, Juchnowiec Kościelny i Zabłudów. Jeszcze dziewięć wniosków podlaskich samorządów czeka na wsparcie.

Mogą Ci się również spodobać

A jednak jest normalnie

Odetchnąłem z ulgą po przeczytaniu tekstów najnowszego „Życia Regionów”. Dlaczego tak się stało? I czemu ...

Druga edycja programu „Społecznik” Uchodźcy, przytulanki i hydrozagadka

Dostaliśmy się do kolejnych szkół, gdzie jest także potrzeba rozmowy o wielokulturowości, dostaliśmy też ...

Lepszy własny program niż „Czyste powietrze”

Choć sztandarowy program rządu Mateusza Morawieckiego przeszedł pewne zmiany, samorządy wątpią, czy przełoży się ...

Przyjazny urząd w sieci

Publiczne strony internetowe, m.in. gmin, będą musiały być dostosowane do nowych wymogów dostępności, tak ...

Przekraczanie granic intymności

Od  13 czerwca w PGS w Sopocie oglądać można wystawę „Body Works”. Jej bohaterem ...

Droższe parkowanie w Krakowie dopiero od grudnia

6 złotych, czyli dwa razy więcej niż dziś, będzie kosztowała pierwsza godzina postoju w ...