Małymi krokami do lotniska

Wojciech Romański
Fotorzepa / Waniek Ryszard

Podlaskie nie ma lotniska, autostrad czy szybkiej kolei – przekonują zwolennicy referendum, w którym mieszkańcy regionu mają się wypowiedzieć w sprawie ewentualnej budowy portu lotniczego.

Nie jest to do końca prawda, bowiem w ciągu dwóch lat zakończy się budowa trasy S8, która połączy Białystok z Warszawą i całą siecią szybkich dróg w Polsce. Nie jest to może autostrada, ale w Polsce drogi ekspresowe niewiele ustępują standardem autostradom. Zapadły także decyzje o budowie trasy S61, która – jako część międzynarodowego szlaku Via Baltica połączy kraje nadbałtyckie z resztą Europy. Trwa również remont linii kolejowej Białystok-Warszawa, dzięki któremu podróż koleją do stolicy będzie szybsza i wygodniejsza. Nie można zatem powiedzieć, że pod względem inwestycji infrastrukturalnych region jest zaniedbany i odstaje od reszty kraju. Oczywiście na efekty tych inwestycji trzeba jeszcze poczekać, ale kluczowe dla Podlasia drogi na pewno powstaną, i to nie w jakiejś mglistej przyszłości.

Władze regionu zdają sobie sprawę, że port lotniczy to zarówno prestiż, ale i ogromne koszty. Nie sztuka go zbudować, gorzej z utrzymaniem. Wystarczy przeanalizować problemy Radomia by zobaczyć, o jakich kwotach mowa. Może więc szczęśliwie, przez względy środowiskowe, nie udało się zrealizować takiej inwestycji w poprzedniej, unijnej perspektywie finansowej, a teraz UE nie chce już łożyć na lotniska regionalne które wcale nie generują aż takiego ruchu, jaki zapisywano w ich biznes planach. Dlatego bardziej racjonalna jest w tym przypadku metoda małych kroków – rozbudowa sportowych lotnisk w Białymstoku i Suwałkach w taki sposób, by mogły obsługiwać powietrzne taksówki czy business jety, co całkowicie wystarczy inwestorom. Jeśli okaże się, że pod koniec perspektywy finansowej znajdą się jakieś niewydane, unijne środki, można takie – już istniejące obiekty – rozbudowywać do potrzeb małego ruchu pasażerskiego i w taki ewolucyjny sposób stworzyć port pełną gębą.

Mogą Ci się również spodobać

Zagęści się sieć stacji dla e-pojazdów

Przybywa punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Rychło w czas, bowiem liczba takich aut – ...

Oszczędności szuka się w kieszeniach samorządowców

Posunięcia fiskalne rządu uderzają w możliwości finansowe miast i gmin. Apel o rekompensaty pozostaje ...

Moda na rowery opanowała Katowice

Rower miejski w Katowicach cieszy się ogromną popularnością. - Moda na rowery opanowuje miasto ...

Jubileusz nowego pogranicza

Mówią, że granice to są blizny historii, jeśli tak, to ta granica pokazuje jak ...

Szansa dla aktywnych

Plac zabaw, zlot historycznych pojazdów militarnych czy też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przez ...

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.