Stolica Wielkopolski będzie słoneczna i innowacyjna

Tegoroczne targi GreenPOWER ruszą 23 maja.
materiały prasowe

Energetyka słoneczna zdominuje tegoroczne targi branży związanej z odnawialnymi źródłami energii w Poznaniu.

Wydarzenia i seminaria poświęcone fotowoltaice będą ważną częścią pierwszego i drugiego dnia zaplanowanych na 23–25 maja targów GreenPOWER. Nic dziwnego.

– Fotowoltaika to jedyna branża, która na tle innych odnawialnych źródeł energii radzi sobie dziś względnie dobrze – tłumaczy Marek Gorynia, dyrektor targów GreenPOWER, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Podkreśla jednak, że nawet tu nie jest różowo. Bo od wielu lat branża boryka się z ogromną niepewnością regulacyjną – w ustawie o OZE ostatecznie zrezygnowano z wprowadzania taryf gwarantowanych dla słonecznych elektrowni na dachach. Zlikwidowano też koordynowany centralnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program wsparcia rozwoju energetyki obywatelskiej Prosument. Teraz o środki na mikroinstalacje można się starać tylko w niektórych regionach, np. województwach mazowieckim, podkarpackim, lubelskim czy zachodniopomorskim. Konkursy, w których można zdobyć dofinansowanie nawet 80 proc. kosztów inwestycji, mają się rozstrzygać w II półroczu.

Jednocześnie rząd o energetyce słonecznej wypowiada się pochlebnie, w odróżnieniu od innych, mniej stabilnych źródeł odnawialnych. Wielokrotnie ze strony przedstawicieli Ministerstwa Energii padały też deklaracje o konieczności budowy u nas 2 tys. MW mocy fotowoltaicznych do 2020 r. (na koniec 2016 r. było niespełna 100 MW). To pokłosie kryzysu z sierpnia 2015 r., kiedy trzeba było wprowadzać stopnie zasilania, by uniknąć blackoutu.

– Jesteśmy w przededniu boomu fotowoltaiki. Daleko nam do takich krajów jak Austria, gdzie jest 10 tys. MW mocy słonecznych, czy do Niemiec z 40 tys. MW. To dlatego, że na razie u nas te źródła powstawały bez wsparcia – zauważa Gorynia.

Zmieni to może system aukcyjny. Już grudzień pokazał, że rywalizacja jest spora. O 100 MW starały się wtedy projekty firm dysponujących ponad dwukrotnie wyższą mocą. Jak będzie w tym roku i kolejnych latach? Być może podczas targów odpowiedzi udzielą przedstawiciele rządu. Udział zapowiedzieli bowiem urzędnicy Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Rozwoju.

– Biorąc pod uwagę szybkość stawiania takich instalacji, bez problemu udałoby się wybudować nie tylko 2 GW, ale nawet 3 GW mocy fotowoltaicznych. Dziś gotowe do udziału w aukcjach, tj. posiadające warunki przyłączenia, są projekty na 1,3 GW. Ponad 90 proc. z nich to instalacje do 1 MW – ocenia Klaudiusz Kalisz z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej.

Ze względu na postępujący spadek cen paneli słonecznych ich zakup stanie się niebawem opłacalny nawet bez dopłat. Według Michała Ćwila, od lat związanego z branżą OZE, w Polsce przy średniorocznym wskaźniku wykorzystania mocy z paneli fotowoltaicznych na poziomie 10–12 proc. dla osiągnięcia opłacalności instalacji bez pomocy publicznej jej koszt powinien spaść o ok. 40 proc. przy komercyjnych instalacjach sprzedających energię na rynku hurtowym.

Oferty z coraz bardziej konkurencyjnymi cenami mogą znaleźć też odbiorcy indywidualni. Panele wraz z montażem i serwisem oferują już nie tylko specjalistyczne firmy instalatorskie oraz energetyka. Od niedawna są one także w ofercie sklepów Ikei. To może poszerzyć grono zainteresowanych lub zastanawiających się nad montażem takiego systemu na dachu. Zwłaszcza że oferty uwzględniają także możliwość kredytowania zakupu bez wnoszenia wkładu własnego.

Na poznańskich targach nie zabraknie też nowinek technologicznych, które pośrednio wiążą się także z fotowoltaiką. Bo energią ze słońca można zasilać nie tylko zakład produkcyjny czy urządzenia w domu, ale również samochód elektryczny.

– Zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności będą szeroko omawiane. Zaprezentują się też firmy, które mają w ofercie stacje ładowania zasilane panelami słonecznymi czy nawet samochody z napędem elektrycznym – zaznacza Gorynia. – W Poznaniu powieje nowinkami także podczas 3. edycji kongresu Energia21, który odwiedzi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zjedzie się też branża energetyczna, w tym prezesi największych firm – dodaje.

Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, podobnie jak Międzynarodowe Targi Energetyki (ExpoPower), odbywają się w ramach Energy Future Week. Wydarzenie to od lat gromadzi w Poznaniu polską i zagraniczną branżę energetyczną. Celem jest wymiana międzynarodowych doświadczeń i inspirowanie krajowego sektora do rozwoju poprzez prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i rynkowych trendów.

W tym roku organizatorzy spodziewają się 300–400 gości.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.wieczerzak@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Problematyczny dzień i godzina w zamówieniach

Niemożliwe jest wyznaczenie przez zamawiającego terminu składania ofert jako terminu w dniach (liczbie dni). ...

Zagraniczne szkolenie bez preferencji

Powiat, który u zagranicznego kontrahenta zamówił usługi organizacji praktyk zawodowych dla uczniów, musi rozliczyć ...

Turysta wjedzie do Krakowa tylko z biletem?

Wraca temat „Biletu do miasta”, czyli podatku od turystów, jaki ci płaciliby chcąc zwiedzić ...

Turystyczne cuda przyciągają najmocniej

Pomorze Zachodnie to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce. Ma piękne ...

Przetargi: wolna ręka tylko w nagłych sytuacjach

Odstąpienie od umowy to nie jest okoliczność uzasadniająca użycie szybkiego trybu wyłonienia nowego wykonawcy. ...

Autonomiczne drony bliżej polskich miast

Toruń jest na najlepszej drodze, by stać się pierwszym ośrodkiem, który wprowadzi autonomiczny ruch ...