Od porodówki do wieży bramnej

Braniewo przy dofinansowaniu z Unii wyremontuje wieżę bramną zamku biskupiego. Powstanie tu punkt informacji turystycznej
materiały prasowe

Trzy samorządy – Elbląg, Braniewo i wiejska gmina Ostróda – dostaną unijne dofinansowanie na cztery bardzo różne projekty.

Do Braniewa, Elbląga i wiejskiej gminy Ostróda trafią blisko 22 mln zł z unijnej kasy. – To bardzo potrzebne inwestycje – zabytki i placówki ważne dla mieszkańców – podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas podpisania umowy z samorządami. Dobrze wie, o czym mówi, bowiem w przeszłości był wójtem gminy Ostróda.

Inwestycje, które dzięki tym umowom powstaną, są bardzo różne. W Elblągu w Szpitalu Wojewódzkim zostanie zmodernizowany trakt porodowy i oddział ginekologiczno-położniczy. Wartość tej inwestycji wynosi 9 mln zł.

Drugi wsparty projekt z Elbląga poprawi wygląd i funkcjonalność w elbląskiej bibliotece miejskiej im. C.K. Norwida. Jego wartość to 8 mln zł. Za te pieniądze zostanie wykonany solidny remont.

Wiejska gmina Ostróda, dzięki wsparciu Brukseli, uratuje zabytkowy most kolejowy (wiadukt) we wsi Glaznoty. Umowa opiewa na 1,87 mln zł. Wiadukt, od dawna nieużywany, jest do dziś atrakcją turystyczną. O jego wyjątkowości świadczy urodziwe położenie i konstrukcja.

Most jest z kamienia z łukowymi oporami wzmocnionymi czerwoną cegłą, przerzucony nad tonącym w zieleni wąwozem. Pochodzi z początku XX wieku i znajduje się na nieczynnej trasie Działdowo–Ostróda. Linia powstała w 1913 roku. Tuż po II wojnie światowej większość torów Rosjanie rozebrali i wywieźli w głąb swojego kraju. Pozostał tylko kamienny wiadukt.

Sama wieś Glaznoty leżąca na Wzgórzach Dylewskich od lat przyciąga turystów pieszych i rowerowych. Poza wiaduktem są tu też inne ciekawe zabytki.

Wieś powstała na terytorium pruskiego plemienia Sasinów, zasiedlona kolonistami przez Zakon Krzyżacki w XIV w. Była pierwotnie wsią czynszową. Napływali tu osadnicy z Niemiec, jak i z sąsiedniego Mazowsza.

Pierwszy kościół powstał w 1400 r. i też był zbudowany z kamienia, którego w okolicach nie brakowało. Do dziś przy kościele istnieje jeden z najciekawszych i najpiękniej położonych cmentarzy na Warmii i Mazurach.

Pieniądze na ratowanie zabytku dostanie też z Unii Braniewo. W tym mieście marszałek Brzezin podpisał umowę na realizację projektu „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie”. Samorząd województwa przeznaczy na to blisko 3 mln zł. Władze Braniewa dorzucą pół miliona.

Za te pieniądze wieża zostanie wyremontowana i zaadaptowana do funkcji punktu informacji turystycznej. Będzie w niej też taras widokowy, z którego goście i mieszkańcy miasta obejrzą panoramę Braniewa i okolic aż po Zalew Wiślany.

Zagospodarowany też zostanie teren wokół wieży. Zakres projektu obejmuje także prace remontowe pobliskich miejskich murów obronnych.

„Brakuje mi słów do opisania radości, którą w tej chwili czuję! Mamy to!!!” – skomentowała przyznanie pieniędzy na projekt Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa, na portalu społecznościowym.

Ceglana wieża, której dolna część powstała w XIII wieku, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Braniewa. Jest jedyną pozostałością po braniewskim zamku biskupim. Stoi dziś samotnie na zielonym skwerze.

Dzieje zamku są bardzo burzliwe. Zbudowano go pod koniec XIII wieku w czasach biskupa Henryka I Fleminga (1279–1300).

Od połowy XIV w po przeniesieniu siedziby biskupów do Ornety na zamku rezydował burgrabia. W 1396 r. zamek zdobyli mieszczanie braniewscy i częściowo zniszczyli. Do stłumienia rewolty biskup Henryk Sorbom wykorzystał Krzyżaków.

W 1454 roku zamek znów był oblegany i zdobyli go członkowie Związku Pruskiego. Po kilku latach ponownie znalazł się w posiadaniu biskupów warmińskich, odbity z rąk czeskich zaciężnych przez mieszczan.

W latach szwedzkiego potopu (XVII w.) okupujący Braniewo Szwedzi zbudowali przed zamkiem bastiony i szańce. Wtedy też na zamku gościł król Polski Władysław IV.

Nie ominęły zamku i Braniewa wojny napoleońskie. Warownia została częściowo zniszczona i utraciła funkcje reprezentacyjne.

W roku 1811 w zamku mieściła się szkoła. Dopiero w latach 1873–1874 rozebrano część zabudowań. W nowo wybudowany budynek szkolny wkomponowana została wieża bramna.

W czasie walk sowiecko-niemieckich w 1945 roku zamek spłonął i około 1958 roku ruiny zostały rozebrane. Ocalała jedynie wieża bramna.

Mogą Ci się również spodobać

Życie w cieniu szybu

Górnicze osiedle Nikiszowiec w Katowicach liczy ponad sto lat. Drzemie w nim potencjał społeczny ...

Nowy terminal przyciągnie cargo

Blisko 17,5 tys. ton ma wynieść roczna zdolność przeładunkowa terminalu, który jesienią ruszy w ...

Gdzie najlepiej aktywnie spędzić wakacje

Nowego blasku nabrały mariny, przybyło tras rowerowych czy możliwości wypraw Kanałem Augustowskim.

Stacja Kostrzyn znów zagra

1 sierpnia rusza kolejna edycja festiwalu Pol’and’Rock – imprezy, którą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ...

Noc z książką

W sobotę 25 maja startuje we Wrocławiu Europejska Noc Literatury. Jedynie w tym mieście ...

Turysta wjedzie do Krakowa tylko z biletem?

Wraca temat „Biletu do miasta”, czyli podatku od turystów, jaki ci płaciliby chcąc zwiedzić ...