Nauka po chińsku, a potem praca w Państwie Środka

Na nowym kierunku studiów będzie tylko 30 miejsc.
Rzeczpospolita, Krzyszyof Łokaj Krzyszyof Łokaj

Studenci z Rzeszowa będą zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w Chinach. Podpisane zostało właśnie z jedną z tamtejszych uczelni porozumienie o prowadzeniu wspólnego kierunku studiów.

Już od przyszłego roku akademickiego, maturzyści, którzy chcą studiować na Uniwersytecie Rzeszowskim, będą mogli wybrać specjalność przygotowującą ich do pracy w Chinach. W październiku na tamtejszej uczelni ruszy bowiem nowa specjalność Chinese Culture and Social Development. Będzie ona prowadzona wspólnie przez rzeszowską uczelnię oraz chińską Guangdong Polytechnic Normal University.

– Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego uznały, że uczelnie z Chin mogą być dla nas znakomitym partnerem – wyjaśnia dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi głównie o to, by móc nawiązać współpracę w zakresie badań naukowych, ale także, by przygotować absolwentów do pracy np. w firmach handlowych zajmujących się współpracą z Państwem Środka.

Studia będą prowadzone wspólnie: pierwsze dwa lata na UR, pozostałe dwa w GPNU (Chiny). – Zajęcia prowadzone będą w większości przez kadrę z Chin, ale także przez wykładowców naszego Instytut Filozofii. Językiem wykładowym będzie angielski i chiński – mówi Ulita.

– Obecnie nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące limitu przyjęć. Należy jednak założyć, że ponieważ jest to dość elitarna specjalność, liczba studentów nie przekroczy 30 – dodaje rzecznik Uniwersytetu.

Program obejmuje zajęcia z następujących obszarów i dziedzin: języki chińskie, chińskie społeczeństwo, historia, kultura, biznes, edukacja, a także chińskie rytuały. – Absolwent specjalności Chinese Culture and Social Development uzyska wiedzę oraz umiejętności w zakresie współczesnego języka chińskiego, społeczeństwa, trendów społecznych oraz nabędzie zdolność międzykulturowego myślenia i komunikowania się – mówi Ulita.

Ponadto w programie studiów przewidziany jest także półroczny kurs przygotowujący do zdania testu HSK. To test, który określa poziom znajomości języka chińskiego wśród obcokrajowców. Certyfikat ten wymagany jest, by rozpocząć studia w Chinach.

Uniwersytet Rzeszowski nie jest jednak jedyną uczelnią, która zdecydowała się na współpracę z Chinami. Podobne porozumienie już wcześniej podpisał m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet SWPS czy Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Współpraca z Chinami jest ważna, bo coraz więcej polskich firm współpracuje z firmami chińskimi. W czerwcu tego roku wicepremier Mateusz Morawiecki ze swoimi chińskimi odpowiednikami podpisał porozumienie w zakresie współpracy w obszarze przemysłu, infrastruktury, inwestycji, handlu, energetyki, finansów, a także w sprawie jej wzmocnienia między polskimi i chińskimi regionami.

Ponadto z ostatniego badania barometru zatrudnienia Manpower wynika, że w Azji więcej niż co czwarty pracodawca w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku planuje zatrudnienie nowych pracowników. W Chinach zapotrzebowanie na ręce do pracy jest na razie nieco mniejsze, ale eksperci prognozują, że z kwartału na kwartał będzie ono rosło.

Na współpracę z Chinami stawia także ministerstwo nauki.

Mogą Ci się również spodobać

Nie każdy czyn za który grozi kara to przestępstwo

Nie można wykluczyć z przetargu ukaranego za naruszenie przepisów rachunkowych, kwalifikując to jako przestępstwo ...

Domy kultury z cyfrowym obliczem

W gminach przybędzie miejsc z dostępem do szybkiego internetu. Rozpoczną się też szkolenia m.in. ...

Jedną z flagowych inwestycji Warszawy w ciągu ostatnich lat jest stopniowa modernizacja bulwarów nad Wisłą

Rozwój na kredyt

Najbardziej zadłużone miasta w Polsce to: Wałbrzych, Toruń, Krosno, Łódź i Kielce. Ale żadnemu ...

Zespół klasztorny w Czerwińsku

Znów jestem z miasta

1 stycznia 2020 r. na mapie Polski zagoszczą cztery miasta. Nie można o nich ...

Tramwaj zawieszonej linii 43 na pętli w Lutomiersku

Łódź: powolna śmierć podmiejskich tramwajów

Łódzkie tramwaje zawsze wyróżniały połączenia podmiejskie. Tym środkiem lokomocji można było dojechać praktycznie do ...

Wójt odmienił los psów

Można wydać decyzję o odebraniu hodowcy zwierząt i z braku miejsc w schronisku przekazać ...