Wielka szansa dla Warmii i Mazur

Wartość dotychczasowych inwestycji na terenie strefy ocenia się na 4,2 mld zł. Przyniosły one blisko 9,4 tys. nowych miejsc pracy.
materiały prasowe

Projekty warte ok. 1,3 mld zł, które przyczynią się do utworzenia ponad 1,1 tysiąca nowych miejsc pracy, przyciągnie w 2017 roku Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Warunkiem rozwoju Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE) jest powiększenie strefy o dodatkowe grunty. Spółka zarządzająca strefą zaplanowała poszerzenie granic o 350 hektarów, z czego 164 hektary to tereny prywatne, na których chcą ulokować się nowi inwestorzy. Pozostałe to grunty publiczne i komunalne.

Cały obszar ma być włączony do strefy jeszcze w grudniu. Decyzje w tej sprawie musi jeszcze podjąć Rada Ministrów.

WMSSE od stycznia wydała już siedem zezwoleń inwestycyjnych. Kolejne cztery są rozpatrywane.

Tych 11 przedsięwzięć przyniesie nakłady na poziomie 120,4 mln zł. Inwestorzy zadeklarowali utworzenie 309 nowych miejsc pracy.

Obecnie na terenie strefy działa 79 firm, które posiadają 97 ważnych zezwoleń. Wartość dotychczasowych inwestycji na terenie strefy ocenia się na 4,2 mld zł. Przyniosły one blisko 9,4 tys. nowych miejsc pracy oraz pozwoliły na utrzymanie 7,6 tys. istniejących.

Te efekty znacznie podwyższy realizacja dziewięciu nowych przedsięwzięć, dla których planowane jest powiększenie strefy.

Największym ma być budowa fabryki przetwórstwa drewna austriackiej firmy Egger. Zakład zatrudniających około 300 pracowników powstanie w Biskupcu niedaleko Olsztyna, na terenie o powierzchni 88 hektarów. Jego budowa będzie kosztować 789 mln zł.

Przedsięwzięcie ma przynieść korzyści także innym producentom branży meblowej na Warmii i Mazurach. Obecnie sprowadzają oni płyty do produkcji mebli z zagranicy. Po wybudowaniu fabryki Eggera zyskają lokalnego dostawcę, co pozwoli obniżyć koszty produkcji.

Nowe inwestycje będą mieć kluczowe znaczenie do poprawy sytuacji na rynku pracy Warmii i Mazur.

– To region, do którego niełatwo przyciągnąć inwestorów. Wymaga to ogromnej pracy – podkreśla Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Budowa nowych zakładów pozwoli ograniczyć liczbę osób, które szukają zajęcia poza granicami województwa.

Inwestorzy, dla których strefa ma poszerzyć granice, działają w branży meblarskiej, produkcji szkła, materiałów izolacyjnych, kosmetycznej oraz przetwórstwa mięsnego.

Obecnie największą inwestycją w WMSSE jest fabryka opon francuskiego koncernu Michelin. Do strategicznych inwestorów należą także zakłady LG Electronics w Mławie oraz Ikea Industry Poland w Wielbarku.

Do wiodących branż zalicza się również przemysł meblarski, reprezentowany m.in. przez fabryki mebli Wójcik, Szynaka, DFM i Taranko. W położonych na terenie Warmii i Mazur zakładach branży pracuje ok. 4 tys. osób.

Mogą Ci się również spodobać

Opiekunowie mogą odetchnąć

Zawsze marzyłam o takim ośrodku, w którym mogłabym zostawić pod opieką dziecko – mówi ...

Życie w cieniu szybu

Górnicze osiedle Nikiszowiec w Katowicach liczy ponad sto lat. Drzemie w nim potencjał społeczny ...

Prace na lotnisku w Gliwicach idą pełną parą

Modernizacja gliwickiego lotniska nie zwalnia tempa. Szeroko zakrojona inwestycja powinna być gotowa pod koniec ...

Boczne drogi nadal niebezpieczne

W ubiegłym roku było mniej wypadków, ale nieco więcej osób zabitych. Blisko 80 proc. ...

Coraz piękniejsze samorządowe muzea

Szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma nową siedzibę. Gruntowną modernizację przeszedł Zamek Książąt Mazowieckich ...

Pamiętajmy o ogrodach

Miasta rosną. Prognozy ONZ mówią, że już w połowie następnej dekady 60 proc. mieszkańców ...