Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce

Firmy, także w Wielkopolsce, otwierają się na zatrudnianie seniorów.

Publikacja: 05.11.2017 21:30

Osoby starsze często pracują poniżej swoich kwalifikacji.

Osoby starsze często pracują poniżej swoich kwalifikacji.

Foto: AdobeStock

– Światowa Organizacja Zdrowia określa seniorów jako osoby 60+, jednak często pojęcie to używane jest w stosunku do ludzi młodszych – mówi Agnieszka Kownacka z działu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Wiele do zrobienia

Polska plasuje się na 30. miejscu spośród 34 państw OECD pod względem wykorzystania potencjału pracowników w wieku 55+. Co trzecia osoba po 50. roku życia w Polsce szuka zatrudnienia dłużej niż 24 miesiące. Tak długi czas oczekiwania na pracę sprawia, że coraz trudniej jest wrócić do aktywności zawodowej. Podejmowane są więc przez seniorów prace w niepełnym wymiarze godzin, a także poniżej ich kwalifikacji zawodowych.

Jak podkreśla Główny Urząd Statystyczny, starzenie się społeczeństwa powoduje wydłużanie się aktywności zawodowej osób po 50. roku życia. Według informacji podanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, pod koniec sierpnia zarejestrowanych było jako bezrobotni 3110 osób po 50. roku życia. Nie są to emeryci, ale osoby, które chcą i mogą jeszcze pracować. Jak duże mają na to szanse w Wielkopolsce?

Linda Matus, redaktor naczelna „Gazety Senior”, opowiada o inicjatywie Otwarci 50+, która wspiera firmy i przedsiębiorstwa w budowaniu miejsc pracy dla seniorów.

– Pracodawcy powoli otwierają się na seniorów. Doceniają doświadczenie, również to życiowe, osób po 50. roku życia. Świetnie sprawdzają się one na stanowiskach, na których wymagany jest kontakt z klientami i ich obsługa. Osoby starsze, ale też z dużym doświadczeniem, są bardziej cierpliwe, dokładne i to podoba się nie tylko klientom, ale również pracodawcom – mówi Linda Matus.

Jej zdaniem ci ostatni doceniają też fakt, że starsze osoby nie korzystają często ze zwolnień spowodowanych chorobą własną czy dziecka. Osoby po pięćdziesiątce rzadko zmieniają miejsce pracy, chcą związać się z firmą na dłużej.

W jakich branżach osoby po 50. roku życia mogą szukać pracy? Linda Matus wymienia m.in. firmy z branży medycznej, ale również sklepy, w tym punkty sprzedaży prasy. Szansą jest też rozwijający się sektor pomocy przy opiece nad osobami starszymi. – Na rynku pracy dla seniorów jest coraz lepiej. Ważne jest to, że nie tylko firmy otwierają się na współpracę z osobami po 50. roku życia, ale też sami seniorzy zauważają, że ich doświadczenie i kompetencje są ważne dla pracodawców – dodaje Linda Matus.

Dotacje do zatrudnienia

Statystyki nie są już jednak tak optymistyczne. Według portalu regiopraca.pl co piąta firma nie zatrudnia osób w wieku 50+. W 2016 roku tylko 12 proc. pracodawców chciało zwiększyć liczbę pracowników powyżej 50. roku życia.

– Urząd zachęca pracodawców do zatrudniania osób po 50. roku życia, oferując dofinansowanie ich wynagrodzenia w wysokości do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dofinansowanie przysługuje przez 12 miesięcy w przypadku zatrudnienia bezrobotnego w wieku 50–60 lat lub 24 miesiące w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat – mówi Agnieszka Kownacka z PUP.

W 2016 roku w Wielkopolsce podpisano 49 umów z pracodawcami, dzięki którym zatrudniono 51 osób bezrobotnych po 50. roku życia. Wydano na ten cel ponad 435 tys. zł.

– Światowa Organizacja Zdrowia określa seniorów jako osoby 60+, jednak często pojęcie to używane jest w stosunku do ludzi młodszych – mówi Agnieszka Kownacka z działu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Wiele do zrobienia

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej