Wyścig do Expo na finiszu

Tereny Nowego Centrum Łodzi, na których ma się odbyć wystawa, dziś czekają na zagospodarowanie. Expo jest dla Łodzi ogromną szansą na zmiany
materiały prasowe

Już 15 listopada okaże się, czy Łódź pokona rywali i zorganizuje Wystawę Światową w 2022 r.

Gra idzie nie tylko o prestiż, choć to również ma znaczenie. Byłaby to bowiem pierwsza Wystawa Światowa w Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi także o pieniądze dla miasta, najpierw te na przygotowanie terenów ekspozycyjnych, infrastruktury miejskiej itp., potem te, które zostawią w Łodzi goście – organizatorzy spodziewają się ponad 8 milionów zwiedzających, z czego 1 mln ma przyjechać z zagranicy. To solidny zastrzyk środków dla miejskich hoteli, restauracji czy sklepów, dlatego chętnych do zorganizowania Expo nie brakuje.

W obecnym wyścigu kontrkandydaci są mocni, z Łodzią rywalizują Minneapolis i Buenos Aires. Czy polski kandydat ma szanse? Tak. Bowiem, jak wskazują eksperci, rzadko się zdarza, by tereny wystawy znajdowały się tak blisko centrum, a to jest na pewno ogromnym plusem polskiej kandydatury.

Łódź solidnie się do wyścigu przygotowała. Tematem przewodnim wystawy „City Re:Invented” będzie rewitalizacja obszarów miejskich. W mieście na każdym kroku widać tego typu projekty, od wielkiej Manufaktury po szereg mniejszych obiektów. W mieście zrewitalizowano ponad 200 fabryk, kamienic i osiedli, rozpoczęto proces odnowy całych fragmentów miasta. Pod tym względem Łódź jest zdecydowanie w gronie polskich liderów.

– Miasta na całym świecie stoją przed ogromnym wyzwaniem związanym z przywracaniem do życia obszarów zdegradowanych, przeludnieniem, gentryfikacją, a także suburbanizacją – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi. – Podczas Expo chcemy rozpocząć debatę nt. rewitalizacji jako narzędzia naprawy i sposobu na nowe życie w mieście – zarówno w Łodzi, jak i w wielu miastach w Polsce udało się bowiem przywrócić nową jakość życia, sprawić, by mieszkańcy na nowo byli dumni z miejsca, w którym żyją – dodaje.

Na ostatniej prostej miasto organizuje wiele akcji, które mają przybliżyć Łódź do wygranej. Specjalna wystawa prezentująca kandydaturę została niedawno otwarta na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. – Organizacja Expo 2022 będzie wielką szansą pokazania gościom Polski jako kraju nowoczesnego i innowacyjnego. To także okazja do zaprezentowania Łodzi i jej procesu transformacji z miasta przemysłowego w metropolię pełną bogactwa architektonicznego i kulturalnego – mówił na otwarciu Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. Ekspozycja prezentowana będzie także w listopadzie w ratuszu miejskim w Linzu.

Kandydatura Łodzi była także prezentowana w polskim pawilonie podczas wystawy Expo w kazachskiej Astanie, a ekspozycję przygotowało Ministerstwo Rozwoju.

W maju kandydatura uzyskała pozytywną ocenę Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, co dopiero było początkiem ciężkiej pracy i walki o Expo. Kontrkandydaci bowiem nie próżnują i także zabiegają o głosy. Choć cieszyć może informacja, że Minneapolis ze stanu Minnesota otrzymało ocenę negatywną. Jednak argentyńskie Buenos Aires otrzymało ocenę pozytywną, zatem walka o pozycję lidera jest dalej otwarta.

Expo odczują także mieszkańcy, ponieważ zyskają zupełnie nową część miejskiej infrastruktury. Inwestycje związane z wystawą będą realizowane wspólnie przez rząd i miasto. Wydatki spółki celowej na przygotowanie terenu zostaną zbilansowane przez komercjalizację terenów po wystawie. Tereny wystawy zlokalizowane w Nowym Centrum Łodzi, z racji centralnego ich położenia są bardzo atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym – na okolicznym obszarze kończony jest biurowiec mBanku, rewitalizowany jest też kompleks pofabryczny Monopolis z 1902 roku, planowany jest też obiekt wielofunkcyjny firmy Ghalmco – firma kupiła 2-hektarową działkę od miasta za 85 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane ...

Warszawska Praga ma szansę na skok cywilizacyjny

Prawobrzeżna stolica krok po kroku zmienia oblicze. A prawdziwą rewolucję Praga może przeżyć dzięki ...

Stolica pierwsza stawia na e-parkowanie

Precyzyjnie przygotowana elektroniczna mapa ma ułatwić życie kierowcom.

Wstrzykiwacze z aplikacją na smartfonie

Z dzisiejszej perspektywy mam wrażenie, że początki naszej działalności były dużo bardziej ryzykowne i ...

Żywa gotówka w zamian za plastikowe butelki

Butelki PET nie muszą trafiać do pieca, można też zmniejszyć ich liczbę w rowach ...

Nowelizacja zapobiegnie zamieszaniu w budżetach

Obecne zasady ustalania wpłat do budżetu państwa i ich podział w przypadku samorządów województw nie ...