Światło z OZE dla rowerów

picture-alliance/dpa

W ramach proekologicznej inwestycji oświetlenia trasy rowerowej w gminie Konarzyny (woj. pomorskie) wykorzystano energię z farmy fotowoltaicznej i oprawy oświetleniowe LED.

Zakres przedsięwzięcia obejmował projekt i montaż oświetlenia trasy rowerowej łączącej miejscowości Konarzyny i Konarzynki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

W skład instalacji wchodzi: 16 opraw oświetleniowych typu LED, 32 panele fotowoltaiczne skupione w farmie, inwertery – fotowoltaiczne i podstawowy, a także złącze kablowo-rozdzielcze, szafka kablowo-oświetleniowa, okablowanie zasilająco-sterownicze, konstrukcje, systemy mocowań, linia kablowa. Wykorzystanie takiej technologii pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej w bezpośredni sposób z niewyczerpalnego źródła – energii słonecznej, a dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego, moc jest wytwarzana nawet w pochmurne dni. Istotny jest również fakt, iż obsługa i konserwacja takiej instalacji wymaga minimalnych nakładów. W celu udogodnienia i poprawienia estetyki projektodawca przewidział w ramach operacji wspólnie z instalacją oświetlenia montaż koszy na śmieci wzdłuż w/w trasy rowerowej. Przedsięwzięcie przyczynia się do podniesienia jakości życia mieszkańców i turystów, wzrostu atrakcyjności turystycznej, podnosi estetykę miejscowości, które łączy ścieżka oraz poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. Ponadto operacja stanowi wzbogacenie obecnie realizowanego projektu – Kaszubskiej Marszruty.

Trasa łącząca Konarzyny i Konarzynki jest miejscem o szczególnym znaczeniu – przez cały rok korzystają z niej mieszkańcy, zwłaszcza uczniowie, a w sezonie letnim także turyści. Poprawia to komunikację – codzienną wymianę mieszkańców przemieszczających się np. do szkoły, pracy, czy na zakupy. Przedsięwzięcie przyczyniło się do podniesienia atrakcyjności i estetyki terenu oraz wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa i ułatwiło komunikację mieszkańcom i turystom.

Zastosowanie oświetlenia LED zasilanego z farmy fotowoltaicznej jest obecnie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, pozwalającym na znaczące obniżenie emisji niekorzystnych gazów i ciepła do atmosfery. Gmina Konarzyny od pomysłu, poprzez realizację projektu, po zakończenie budowy koordynowała projekt związany z budową farmy fotowoltaicznej i zasilaniu z niej nowych latarni. Na etapie założeń projekt był konsultowany z miejscowym stowarzyszeniem na rzecz rozwoju ziemi konarzyńskiej. Samorząd posiada już kolejny projekt na oświetlenie ścieżki rowerowej z wykorzystaniem OZE. Jednocześnie zachęca mieszkańców do montowania ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych odnawialnych źródeł energii poprzez dotychczasowe spotkania i dystrybucję broszur poświęconych tej tematyce. Gmina Konarzyny została laureatem konkursu „Gmina Ekoinnowacji” w 2015 r.

Foto: UG Konarzyny

Mogą Ci się również spodobać

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Ukraińcy wspierają rynki pracy w całej Polsce

We wszystkich województwach ten rok przyniósł wzrost liczby pracowników z zagranicy. Imigranci zarobkowi, głównie ...

Polskie miasta przed tramwajowym boomem

Warszawa rozstrzygnęła wart 1,9 mld zł przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów. Będą potrzebne ...

Szkolna bomba megabitowa

Do końca przyszłego roku szerokopasmowy internet połączy polskie szkoły. Konkurs #OSE Wyzwanie ogłoszony przez ...

Religia nie musi być pierwsza ani ostatnia

Jedna z uchwał rady gminy dotycząca organizacji planu zajęć szkolnych wywołała rekcję przedstawicieli Kościoła. ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...