Lokalne firmy rozkwitają dzięki zleceniom z siłowni PGE

Budowa dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole dała impuls do rozwoju gospodarczego całego regionu.
Rzeczpospolita/Sławomir Mielnik

70 groszy z każdej złotówki wydanej na rozbudowę Elektrowni Opole w Brzeziu zostaje w kraju.

Losy inwestycji dotyczącej rozbudowy Elektrowni Opole o dwa węglowe bloki długo się ważyły. Wystarczy przypomnieć, że aż dwóch lat potrzebowało konsorcjum głównego wykonawcy firm Polimex-Mostostal, Rafako (dziś prace te przejął główny podwykonawca Alstom Power z grupy GE) i Mostostal Warszawa, aby od podpisania umowy z Polską Grupą Energetyczną (PGE) przejść do wbicia łopaty.

W międzyczasie zarząd PGE na czele z Krzysztofem Kiljanem zrezygnował z inwestycji. Została ona podjęta dopiero przez jego następcę Marka Woszczyka.

– Dobrze, że ostatecznie zdecydowano się na realizację tej inwestycji. Dała ona impuls do rozwoju gospodarczego całego regionu. Działa pozytywnie nie tylko na lokalny rynek, ale zasięgiem wykracza poza województwo – mówi Arkadiusz Kosentka, współwłaściciel firmy Wodgaz, korzystającej na zleceniach przy budowie.

– Opłacalność inwestycji była ciężka do wyliczenia. Dziś widać, że jej odsuwanie w czasie było poważnym błędem – wtóruje Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, notującego najniższe od lat bezrobocie. Kwiatek ma na myśli ubiegłoroczny kryzys po wprowadzeniu 20. stopnia zasilania. Wiele zakładów z regionu musiało przerwać produkcję. Część z nich, jak Nutricia, by uniknąć strat na wielką skalę, korzystała z agregatów straży pożarnej.

Faktem jest, że lokalna społeczność i samorządy walczyły o inwestycję. Gdy zapadła decyzja poszukiwano informacji o rekrutacji, która rozchodziła się na początku pocztą pantoflową.

– Ludzie nie wiedzieli, kto prowadzi nabór. Dlatego aplikacje przychodziły do mojego biura – w szczytowym momencie nawet w liczbie kilkudziesięciu CV dziennie – opowiada Tomasz Gabor, były sołtys Brzezia, gdzie znajduje się Elektrownia Opole. Przekazywał je dyrekcji budowy, a także pomagał w zorganizowaniu noclegów pracowniczych dla już zatrudnionych.

Ludzie ściągający na największy w Europie energetyczny plac budowy wygenerowali zapotrzebowanie na usługi. Powstały nowe sklepy, zakłady mechaniczno-wulkanizacyjne i fryzjerskie.

–W gminie wiejskiej, gdzie zazwyczaj funkcjonuje jeden większy supermarket, dziś jest ich kilkanaście. Przy czym w każdym między godziną 15 a 17.30 widać olbrzymie kolejki. Stąd wniosek, że wszystkim wiedzie się nie najgorzej – podaje jeden z przykładów Gabor.

Ruszył się też rynek nieruchomości – i to nie tylko tych związanych z krótkim najmem. Ceny gruntów i nieruchomości wokół Opola już wzrosły o 10–15 proc. Szacuje się, że podrożeją o kolejne 10 proc. dzięki włączeniu kilkunastu sołectw ościennych do miasta. Wśród nich będzie też Brzezie, które już od kilkunastu miesięcy korzysta na ożywieniu lokalnej koniunktury.

Jedna inwestycja zaczęła nakręcać kolejne. Między innymi w celu odciążenia ruchu drogowego dla transportu materiałów na plac budowy zdecydowano o budowie obwodnicy Dobrzenia Wielkiego. Korzysta na tym zakład Górażdże, produkujący tony cementu i betonu na plac budowy opolskiej elektrowni.

Mogą Ci się również spodobać

Miejskie rewitalizacje cegła po cegle

W najbliższych latach zakończą się rewitalizacje obiektów, które mogą się stać - albo już ...

Jak posklejać Polskę rozwarstwioną

Świętokrzyskie jeszcze długo nie dogoni Mazowsza czy Wielkopolski – przyznaje nowy marszałek tego regionu. ...

Turystyczne cuda przyciągają najmocniej

Pomorze Zachodnie to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce. Ma piękne ...

Ludność pod lepszą ochroną

Władze lokalne będą musiały dokładnie zaplanować, jak pomagać w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Prognoza będzie krótsza

Dokument, który pomaga w wieloletnim planowaniu gospodarki finansowej samorządów terytorialnych, ma mieć o 20 ...

Moda na rowery opanowała Katowice

Rower miejski w Katowicach cieszy się ogromną popularnością. - Moda na rowery opanowuje miasto ...