Od wielu lat trwa w Polsce dyskusja, czy chopinowskie dziedzictwo jest równie dobrze wykorzystywane do promocji Polski, jak Mozarta w rozsławianiu Austrii. Ta kwestia nie dotyczy Kujawsko-Pomorskiego, którego władze w idealny sposób korzystają z faktu, że na jego terenie – w Nakle nad Netecią – urodził się najwybitniejszy obecnie polski interpretator Chopina, czyli Rafał Blechacz, laureat Konkursu Chopinowskiego, honorowy obywatel województwa, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

O ile nikt nigdy nie dyskutuje o wartości i znaczeniu dorobku Chopina, o tyle ciężko jest czasami o nową kanwę akcji promocyjnej. Kujawsko-Pomorskie ją znalazło. Zaprosiło brytyjskich melomanów do Queen’s Hall w Edynburgu w Szkocji. Wśród plakatów i folderów, obok tych informujących o walorach regionu i nawiązujących do sylwetki kompozytora, znalazły się także odniesienia do postaci Jane Stirling, szkockiej arystokratki i uczennicy Chopina. Nic dziwnego, że podczas wizyty w Edynburgu Rafał Blechacz zaplanował odwiedziny w zamku Stirling, górującym nad dawną stolicą Szkocji.

Jej biografia to niezwykle nośna historia. Wiele mówiło się o głębszej relacji szkockiej arystokratki z polskim kompozytorem. Czy była jego trudną miłością, nie jesteśmy pewni, ale na pewno nazywano ją wdową po Chopinie. Jej jedynej przekazał pudełko, w którym była kartka z prawdziwą datą urodzin Fryderyka, którą pochowała w grobie na paryskim cmentarzu. Kompozytor dedykował jej nokturny op. 55, a ona zorganizowała Chopinowi pobyt i tournée koncertowe w Anglii i Szkocji w 1848 r.

Stirling, zaślepiona nieszczęśliwą miłością do Chopina, nie spostrzegła, że wszystko to jest ponad siły chorego pianisty. Wiedząc o trudnej sytuacji materialnej kompozytora, starała mu się w delikatny sposób udzielić pomocy. To ona wynajęła Fryderykowi we wrześniu 1849 roku mieszkanie na Place Vendôme. Jej listy, pisane do siostry Fryderyka Ludwiki Jędrzejewiczowej w latach 1849–1855, są bardzo cennym źródłem informacji związanych m.in. z pracami nad pośmiertnym wydaniem dzieł Chopina.

Gospodarzami wydarzenia, które odbyło się w Queen’s Hall pod koniec czerwca, byli marszałek Piotr Całbecki i polski konsul generalny w Edynburgu Dariusz Adler. Cykl europejskich koncertów muzyki klasycznej z najwyższej półki, które podkreślają związki Kujawsko-Pomorskiego z Chopinem, rozpoczęły się w 2013 r. Znakomity pianista rodem z Kujaw i Pomorza Paweł Wakarecy wystąpił z recitalami w Paryżu i Nohant, Monachium i Wiedniu, Londynie i Edynburgu oraz w Valldemossie na Majorce. Czekamy na kolejne koncerty!