Potężna dawka kultury

Ubiegłoroczna edycja „Rzeki muzyki” przyciągnęła nad Brdę tłumy słuchaczy
Rzeczpospolita, Robert Sawicki

Koncerty, teatry i kabarety w amfiteatrze przy Operze Nova, imprezy kulturalne w Ostromecku, a także festiwal artystów ulicznych czy wydarzenia plenerowe w Myślęcinku. Takie letnie atrakcje czekają na bydgoszczan i turystów.

Od kilku dni mamy wakacje. To wcale nie musi być czas nudy w stolicy regionu kujawsko-pomorskiego, bo wydarzeń w tym okresie zaplanowano bardzo dużo. Już 2 lipca startuje „Rzeka Muzyki”, czyli letni cykl koncertów nad Brdą w centrum Bydgoszczy. W tym roku przez dwa miesiące wakacji, podczas cotygodniowych, niedzielnych spotkań o godz. 19, odbędzie się dziewięć występów. Zaprezentują się tam m.in. Marcin Wyrostek, Olga Bończyk, The Dumplings, Iza Lach, czy Art Of Illusion. Uzupełnieniem cyklu będzie pięć czwartkowych wydarzeń pod hasłem „Rzeka Muzyki Młodych”. Zresztą amfiteatr przy Operze Nova przez cały sezon tętnić będzie życiem. Tam też będą się odbywać „Wieczory z kabaretem”. Wystąpią m. in. Cezary Pazura i Grzegorz Halama. Tegoroczną nowością będzie impreza „Małe formy teatralne”, na której swoje monodramy pokażą m. in. Krystyna Janda Czy Hanna Śleszyńska.

Wkrótce służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ogłosiły, że to związki fosforu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańskiologii, który zajmuje się Bałtykiem, podpowiada: – Opinia publiczna jest rozpraszana doniesieniami o broni zatopionej po wojnie. Sprawdźcie lepiej najbliższy poligon morski.

Z kolei Miejskie Centrum Kultury zaprasza na Letnią Scenę Impro przy swojej siedzibie na ul. Marcinkowskiego. Odbywać się tam będą improwizowane spektakle grane przez artystów z całego kraju. Będzie też oferta teatralna dla dzieci w ramach cyklu „Przystań Teatr”. A bydgoskie ulice staną się wielką sceną przy okazji 10 Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicznych „Busker Fest”, zaplanowanym w dniach 7 -8 lipca. Podczas tegorocznej edycji nietypowe, ekscytujące pokazy można będzie podziwiać w eksponowanych punktach miasta – w amfiteatrze przy ulicy Mostowej, na Starym Rynku oraz na Barce „Lemara”, która jednocześnie pełni rolę klubu festiwalowego. W tym roku wystąpią m.in. Pan Ząbek, Śpiewające Trampki, Siano Show,Bill Bombadill, Circo Matrioshka, Illegal Boys, Pracownia Konserwacji Bajek, Mateusz Kiełtyka, Huskarl,Paweł Szymański,Duet Pieńkowski/Lachowski czyBusker Blues Project.

Bydgoszcz nie zapomina o miłośnikach kina. To dla nich MCK organizuje Filmową Blokadę już piąty raz z rzędu. Kino pod chmurką będzie aranżowane w centrum miasta. Z kolei w Ostromecku odbędą się rekonstrukcje historyczne, warsztaty dla seniorów i najmłodszych, cykl koncertów w ramach „Muzycznych tarasów” , a także Festiwal Tańców w Kręgu i Letnia Akademia Sztuki Cyrkowej.

Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku zaprasza 26 sierpnia na Urban Fest Festival, na którym wystąpią najlepsze hip-hopowe zespoły z Polski.Nieco wcześniej, bo w dniach 8-19 sierpnia odbędzie się kultowy już Festiwal „Muszla Fest”. Wystąpią m.in. Ignite, Conflict, Kat &Roman Kostrzewski, Gaga/ ZieloneŻabki, El Banda,Prawda, None,Harusha,Chainsaw, Leniwiec, Uliczny Opryszek, Unbeaten czy The Shitstorms. W Myślęcinku odbędą się także imprezy biegowe dla mieszkańców, w tym Terenowa Masakra. A mieszkańcy Bydgoszczy i turyści będą mogli tam pożegnać lato 3 września podczas imprezy „Babie Lato”.

Mogą Ci się również spodobać

Finansowanie przedsięwzięć niedaleko rzek ma być łatwiejsze

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły partycypować w kosztach inwestycji i utrzymania m.in. wałów przeciwpowodziowych. ...

Pomoc będzie można zorganizować inaczej

Gminy będą mogły realizować zadania związane ze wsparciem osób potrzebujących lub rodziny, powołując w ...

Rynek w Jaworznie

Drogi w Jaworznie nie zbierają ofiar w ludziach

Przebudowali drogi i ludzie przestali ginąć. Dziś biegli ds. wypadków drogowych przyjeżdżają do Jaworzna, ...

Bezdomni nie pasują do zabytków?

Czy bezdomnych trzeba wyrzucić z centrum Krakowa? Konflikt wywołany propozycją jednego z radnych narasta. ...

Będzie tłok na szkolnych korytarzach

Według Najwyższej Izby Kontroli zabraknie miejsc w szkołach średnich dla części absolwentów podstawówek i ...

Drogie samorządowe mosty

W programie „Mosty dla regionów" wpłynęło 75 wniosków o dofinansowanie projektów. Wartość budów sięgnie ...