Co zakonnica jada na śniadanie

Festiwal Smaków Klasztornych w Rytwianach jest okazją do spróbowania oryginalnych potraw.
Urząd Marszałkowski

Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, co tego lata będzie się działo w Świętokrzyskiem. Oryginalnych propozycji nie brakuje, a wybór zawsze jest subiektywny.

W końcu czerwca w regionie królują imprezy świętojańskie. Najkrótszą noc świętowano na wiele sposobów nad Zalewem w Solcu-Zdroju, w Sandomierzu, Morawicy, Strawczynie czy Rytwianach, gdzie „Wiła wianki” było pożegnaniem wiosny i powitaniem lata.

Gdzie „Czarne chmury” kręcono

Kielecki PTTK po raz drugi zorganizował Nocny Rajd Świętojański. Trasa liczyła 16 km, ze startem 23 czerwca jeszcze za dnia, czyli o 21.30 w Hucie Nowej. Piechurzy o 6 nad ranem, czyli w pełnym słońcu pierwszego letniego poranka, powrócili do Kielc na zasłużone spanie.

Coraz większą popularnością cieszy się Festiwal Smaków Klasztornych. Już po raz trzeci organizowany jest na początku lipca w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Samo miejsce jest niezwykle ciekawe. To dawny klasztor kamedułów pustelników otoczony Górami Świętokrzyskimi i gęstymi liściastymi lasami obfitującymi w dorodne buki, graby i dęby, z których największy nosi imię Trzybratek.

Można tu zwiedzać klasztor, bibliotekę, ogrody, zabytki pozostałe po kamedułach. Jest też muzeum serialu telewizyjnego „Czarne chmury”. W Rytwianach kręcone były odcinki serialu, a dziś prezentowane są rekwizyty, pamiątki, akcesoria i dekoracje, m.in. replika czarnego powozu Poczty Elektorskiej.

Festiwal pozwala zapoznać się ze smakołykami przygotowanymi i smakowanymi zza furty klasztornej. Swoje osiągnięcia kulinarne prezentują zgromadzenia klasztorne. W minionym roku grand prix festiwalu – Srebrny Kociołek Kamedulski – otrzymały zakonnice ze Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Pacanowie. Jury doceniło m.in. oryginalny serek z miętą i wyśmienity serek szczypiorkowy, które siostry jadają na śniadania.

Nie tylko zakonnice, ale i zakonnicy są kreatywni w kuchni. Drugą nagrodę zdobyli ojcowie trynitarze z Budzisk za „nieznaną recepturę placów ziemniaczanych z dodatkiem drożdży i oryginalne ich połączenie z sosem beszamelowo-koperkowym z dodatkiem imbiru”.

Bieganie z dinozaurami

Pierwszy weekend lipca będzie przebiegał ekscytująco w Barłtowie znanym z parku z dinozaurami. Jednak tym razem w roli głównej nie wystąpiły prehistoryczne gady, ale mocarni mężczyźni i odważne niewiasty. Organizatorzy „Polowania na biegaczy” tak zachęcają do udziału: „To ekstremalny bieg z przeszkodami. Odbywa się zawsze 1–2 lipca w Jura Parku Bałtów. Swoją wyjątkowość zawdzięcza niezwykle urozmaiconemu terenowi, przez co każdego roku trasa jest unikalna i niepowtarzalna. Drugą cechą wyróżniającą bieg są uczestnicy. Stanowią oni pozytywnie zakręconą świtę, która raz do roku spotyka się, czyniąc z Hunt Runa prawdziwe biegowe święto”.

Uczestnicy (6 km, 12 km lub łączony) najpierw dają z siebie wszystko i sobie wzajemnie pomagają przy pokonywaniu zboczy, ścian, przeszkód, rzek, aby potem odpocząć w strefie regeneracji, a wieczorem wytańczyć się podczas wspólnej zabawy.

Rycerze i kowboje

Wiele też będzie się działo w ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe. To ciekawe miejsce położone z dala od głównych dróg i szlaków wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej. Choć dziś w ruinie, jest zabytkiem klasy międzynarodowej.

Dziś ruiny tętnią życiem. W połowie lipca Krzyżtopór zaprasza na Biesiadę Rycerską okraszoną pojedynkami na miecze i pojedynkami w kuchni. W bród będzie turniejów, pokazów.

W połowie sierpnia zaplanowano „W klimacie szabli i miecza – pokazy rycerskie w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów”. A pod koniec miesiąca odbędzie się Krzyżtoporski festiwal Ognia i Światła.

W innym historycznym miejscu – pięknie odrestaurowanym zespole pałacowym w Kurozwękach – przez cały lipiec rozbrzmiewać będzie muzyka Fryderyka Chopina. To już jubileuszowy X Festiwal Chopinowski w tym miejscu.

W połowie sierpnia pałac opanują… kowboje i Indianie. „Dziki zachód w Kurozwękach” to plenerowe show kaskaderki konnej. Widzowie mogą przy okazji zwiedzić wioskę indiańską, obóz poszukiwaczy złota i pobawić się przy muzyce country.

Przez całe lato Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do Parku Etnograficznego w Tokarni. „Rodzinne niedziele w skansenie” to sposób na odpoczynek połączony z lekcją miejscowej historii.

Kolejne „Rodzinne niedziele w skansenie” poświęcone będą: sianokosom (2 lipca), zabawkom ludowym (30 lipca), sztuce ludowej (17 września) oraz pszczelarstwu (1 października).

Mogą Ci się również spodobać

Dla kolei również ma być program plus

Łatwiejsze ma być nie tylko realizowanie nowych inwestycji kolejowych przez samorządy, ale również przejmowanie ...

Jezioro Malta w Poznaniu / fot. AdobeStock

Przybywa bezpiecznych kąpielisk

Polska doszła do ładu z unijną dyrektywą oraz ustawą o prawie wodnym. Dzięki temu ...

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas ...

Równość w urzędzie

Równe traktowanie ze względu na płeć, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, pochodzenie, narodowość, rasę, religię, ...

Zobaczyć z bliska historię oręża

Pikniki wojskowe, warsztaty edukacyjne czy bezpłatne zwiedzanie placówek – tak wojskowe muzea obchodzą Święto ...

Miliardowe ubytki w kasie

Lokalne władze będą domagać się rekompensat, jeśli tzw. nowa piątka PiS uszczupli ich dochody ...