Tablice na przystankach, biletomaty w autobusach

Stolica regionu konsekwentnie stawia na modernizację komunikacji miejskiej
shutterstock

Na kieleckich przystankach pojawią się nowe, elektroniczne tablice informacyjne. Miejski przewoźnik planuje wymianę biletomatów w autobusach i zamontowanie w nich systemu zapowiedzi głosowej.

Kielce od kilku lat modernizują komunikację miejską. – W ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej” z funduszy Unii Europejskiej otrzymaliśmy 233,6 mln zł na realizację wartego ponad 300 mln zł projektu mającego na celu poprawę infrastruktury drogowej i transportu publicznego w mieście – mówi Iwona Sabat z biura prasowego Urzędu Miasta w Kielcach.

Dodaje, że realizowany w latach 2009–2013 projekt pod nazwą „Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym” obejmował m.in. zakup 40 autobusów wraz z automatami mobilnymi do sprzedaży biletów oraz zakup i montaż 60 elektronicznych tablic informacyjnych i 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów.

– Na tablicach przystankowych podawany jest rzeczywisty czas oczekiwania na autobus danej linii. Najniższy wiersz jest zarezerwowany na inne informacje – np. o zmianach w kursowaniu, objazdach itp. Informacje te mogą być edytowane na wszystkich tablicach lub na wybranych np. tych znajdujących się na trasie linii, na której są zmiany – tłumaczy Iwona Sabat.

Wkrótce w mieście przybędzie urządzeń w ramach Systemu Informacji Pasażerskiej, bo uzupełnieniem dla tych już istniejących stanie się 30 nowych tablic informacyjnych. Zostaną zamontowane na przystankach m.in. przy ulicach Warszawskiej, Orkana, Klonowej czy alei Solidarności.

– Tablice będą montowane na przystankach, z których korzysta największa liczba pasażerów, staramy się jednocześnie, by były rozmieszczone w miarę „sprawiedliwie” w różnych rejonach miasta – dodaje Iwona Sabat.

Nowe tablice, które mają pojawić się na kieleckich przystankach w przyszłym roku, wyposażone będą w system zapowiedzi dźwiękowej. Po naciśnięciu przycisku lektor będzie odczytywał to, co jest wyświetlane na tablicy. Trwa procedura przetargowa na zakup i montaż urządzeń. – Przewidujemy, że prace zostaną zakończone do kwietnia przyszłego roku – mówi urzędniczka z Kielec.

Dodaje, że zakładany koszt zakupu to ok. 2 mln zł. Środki będą pochodziły z unijnego projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach” w ramach Programu Operacyjnego Polska wschodnia 2014–2020.

Ale to niejedyne nowości dla pasażerów. Kielecki ZTM planuje także wymianę biletomatów w autobusach oraz montaż systemu zapowiedzi głosowej we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej.

– System zapowiedzi głosowych mamy obecnie w 40 autobusach zakupionych w latach 2009–2010 w ramach unijnego projektu „Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym”. W ramach aktualnego unijnego Programu Operacyjnego Polska wschodnia 2014–2020 zamierzamy zakupić w 2019 roku takie urządzenia do wszystkich pozostałych 123 autobusów obsługujących Kielce – tłumaczy przedstawicielka kieleckiego magistratu.

Urzędnicy szacują, że zakup systemu do zapowiedzi głosowych do wszystkich pojazdów wyniesie ok. 600 tys. zł. Poza tym Kielce w 2019 roku zamierzają również zakupić nowe mobilne automaty do sprzedaży biletów, które zastąpią te obecnie eksploatowane we wszystkich „nieunijnych” autobusach. Koszt zakupu takich urządzeń to ok. 8,5 mln zł. Środki mają pochodzić z programu „Polska wschodnia”.

Urzędnicy chcą przetarg na zakup biletomatów ogłosić w 2018 roku.

Mogą Ci się również spodobać

Kulinaria, piwo i trójniak

Sześć produktów kulinarnych z Pomorza Zachodniego, m.in. Salceson Przelewicki 
i Polędwica Swojska Świdwińska, zdobyło ...

Sfinansują in vitro. Szczecinek na początek

Program wsparcia dla gmin, które finansują procedury in vitro, uruchomiło województwo zachodniopomorskie. Do pierwszego ...

Donald Tusk może jeszcze sporo zdziałać

Partyjna polityka wywiera coraz większy wpływ na działania samorządów – mówi były premier Jerzy ...

Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Czas na poważne zmiany

Samorządy narzekają na zbyt niskie nakłady na oświatę. A bez pieniędzy nie będzie w ...

Więcej na minuty i na prąd

W tym roku mocno wzrośnie w polskich miastach liczba samochodów, skuterów i rowerów w ...