Poznać Opole na turystycznym szlaku

Trasa „Opole dawniej i dziś” tworzy pięć tablic ze szkła hartowane-go. W przyszłości może ich być więcej.
materiały prasowe

Nowa trasa turystyczna pokazuje stolicę regionu jako miasto o bogatej przeszłości.

W tym roku miasto nad Odrą uroczyście obchodzi 800-lecie powstania. Z tej okazji odbywa się wiele imprez kulturalnych. Opisywaliśmy je już na łamach „Życia Regionów”. Teraz powstała nowa atrakcja – trasa turystyczna poświęcona najbardziej znanym miejscom w historii miasta.

– Trasa „Opole dawniej i dziś” to pięć przeszklonych tablic ze szkła hartowanego, na których znajdują się dawne fotografie przedstawiające konkretne obiekty lub miejsca wraz z opisem w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim – mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Opolu.

Tzw. ekspozytory zostały tak umieszczone, aby stojąc przed nimi, można było porównać widok tego samego miejsca w przeszłości i obecnie. – Zostały one ustawione w najczęściej uczęszczanych miejscach. Można zobaczyć, jak wyglądało to miejsce przed dziesiątkami lat – dodaje Łukasz Śmierciak. Na każdej szybie zamieszczony został kod QR, dzięki któremu można zapoznać się z materiałami w wersji elektronicznej.

Obiekty te znajdują się na razie w pięciu punktach miasta, ale trasa może zostać w przyszłości uzupełniona o dodatkowe lokalizacje.

Szlak wycieczki prowadzi na dzisiaj reprezentacyjny deptak Opola, a dawniej niewielki zaułek, biegnący od Rynku do Bramy Bytomskiej. Za bramą był niegdyś dawny trakt handlowy, wiodący przez Bytom aż do Krakowa, dlatego ulica została nazwana Krakowską. W XX wieku wielokrotnie zmieniała ona nazwę. Nosiła m.in. imię marszałka Paula Hindenburga czy Józefa Stalina.

Kolejne miejsce prezentuje budynek Rejencji Opolskiej, który przez ponad sto lat stał na placu Wolności w miejscu dzisiejszej fontanny, a jego frontową linię wyznacza dzisiejszy mur oporowy z balustradą. Nowy gmach dla potrzeb administracji zbudowano w 1833 roku.

Monumentalny budynek był jednym z ważniejszych obiektów w Opolu. Przed jego frontem stał pomnik cesarza Wilhelma I. W czasach plebiscytu 1920–1922 w gmachu rejencji urzędowała zaś międzynarodowa komisja sojusznicza i plebiscytowa pod przewodnictwem francuskiego generała Henriego Le Ronda.

Rynek opolski zachował do dziś swój średniowieczny układ. Prostokątny plac okalają kamienice, a w centrum znajduje się ratusz, który kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1933–1936. Wcześniej stał tam drewniany dom kupiecki.

Najbardziej charakterystycznym elementem ratusza jest 65-metrowa wieża, która została postawiona na wzór florenckiego pałacu Vecchio. Przez wieki Rynek był miejscem handlu. Ostatecznie jarmarki z tego miejsca usunięto w 1935 roku.

Zabudowa centralnego placu miasta ulegała przez wieki zmianom. Domy drewniane zostały zastąpione przez murowane, te także wielokrotnie przebudowywano. W kamienicy pod Lwem w 1655 r. gościł prawdopodobnie król Polski Jan Kazimierz. Na Rynku stał też pręgierz, pod którym został wychłostany, a następnie wypędzony z miasta, chłopski buntownik Marek z Jemielnicy.

Kolejny punkt na szlaku to zamek. Jego budowę rozpoczął książę Kazimierz I około 1217 roku, a kolejni Piastowie kontynuowali jego dzieło. Budowla ta była siedzibą opolskich Piastów aż do 1532 roku. Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. W XVI wieku otoczono go nowymi fortyfikacjami. Jednak dopiero w XIX wieku zamek postanowiono wyremontować, a po I wojnie światowej rozebrać.

Zachowano jedynie Wieżę Piastowską – obecnie jeden z symboli Opola i jeden z najlepszych punktów widokowych. U jej stóp, w amfiteatrze, odbywa się co roku festiwal polskiej piosenki.

Można też obejrzeć, jak zmieniało się otoczenie wokół Zamku Piastowskiego. W XIX wieku obszar ten zmieniono w park, który obsadzono egzotycznymi drzewami i roślinami, urządzono ścieżki spacerowe. W parku ustawiono popiersie Junony. Stawek w lecie służył miłośnikom przejażdżek łódkami, a zimą był wykorzystywany jako lodowisko. W pobliżu stawku zbudowano Domek Lodowy, który stoi do dzisiaj.

Mogą Ci się również spodobać

Warszawska śmieciarka pojedzie do Torunia

Duże miasta, takie jak Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawa, są przeciwne obecnej reformie gospodarowania śmieciami. ...

Prezydent Świdnicy: Najważniejszy jest zrównoważony rozwój

Najważniejsza walka z niską emisją i rewitalizacja terenów zielonych - mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent ...

Siemaszkowa w objeździe i lubuskie Leony

Podkarpacie zobaczy historię rodziny Ulmów, a Zielona Góra przyzna coroczne nagrody aktorskie.   11–13 ...

Turysta wjedzie do Krakowa tylko z biletem?

Wraca temat „Biletu do miasta”, czyli podatku od turystów, jaki ci płaciliby chcąc zwiedzić ...

Podwójny rocznik, czyli wrzesień z przytupem

Przepełnione klasy, zmiany i modyfikacja życiowych planów – to czeka tegorocznych absolwentów szkół podstawowych ...

Gdzie można legalnie wrzucić karkówkę na ruszt

W każdym dużym mieście są specjalne wyznaczone miejsca, gdzie zgodnie z prawem można grillować. ...