Wersal na Podlasiu

Fotorzepa/Waldemar Kompała

Supraśl z dzieciństwa kojarzy mi się z freskami, odbudowującym się monastyrem, mikroklimatem, liceum plastycznym i kultową restauracją Jarzębinka, która serwowała najlepszą w regionie kiszkę ziemniaczaną i kartacze.

Potem kolejną atrakcją stał się Teatr Wierszalin. Kiszka ziemniaczana zawsze była podawana z okrasą. Nie dziwota więc, że dziś jest jednym z ulubionych dań Karola Okrasy. Supraśl zaś przyciąga swym mikroklimatem także człowieka z makroświata filmu – Romana Gutka.

Podlasie staje się w coraz większym stopniu zagłębiem artystyczno-turystycznym. Nie każdemu jest dane studiować w Wersalu. A taki przywilej mają przyszli lekarze, którzy zdecydowali się na wybór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Budynek dawnego pałacu Branickich nie bez racji nazywany jest podlaskim Wersalem. Liczba 129 profesorów tytularnych oraz 141 doktorów habilitowanych na 814 nauczycieli akademickich daje jeden z najwyższych wskaźników i plasuje ten uniwersytet w czołówce wszystkich uczelni w Polsce. Ponieważ kultura i nauka łączą się zwykle ze sportem, warto dodać, że i Jagiellonia Białystok przeżywa swe chwile triumfu.

Głoszona przez samozwańczego proroka Ilję legenda o Wierszalinie jako nowej stolicy świata nabrała artystycznego wymiaru w teatrze prowadzonym przez Piotra Tomaszuka, który właśnie zaprosił na kolejną odsłonę mickiewiczowskiego arcydramatu. Pierwsze recenzje są na tyle zachęcające, że nikt nie powie, iż po tej premierze Wierszalin zszedł na „Dziady”.

Mogą Ci się również spodobać

Druga edycja programu „Społecznik” Uchodźcy, przytulanki i hydrozagadka

Dostaliśmy się do kolejnych szkół, gdzie jest także potrzeba rozmowy o wielokulturowości, dostaliśmy też ...

Rząd chce łatać przepisy uwłaszczeniowe

Zasady podziału nieruchomości zostaną uproszczone. Łatwiej będzie również zweryfikować, czy w bloku znajduje się ...

Miasta w sądzie walczą o pieniądze z rządem

Samorządy dopłacają kilkaset milionów złotych, pokrywając średnio połowę kosztów przedsięwzięć zlecanych im przez administrację ...

Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane ...

Filmowe podróże po Dolnym Śląsku

Wrocławska Fundacja Filmowa promuje region poprzez opracowywanie szlaków wycieczek filmowych. – Dolnośląskie Spacery Filmowe ...

Wójt Wielkiej Wsi: Mieszkańcy są naszą główną siłą

Około 80 proc. gmin w Polsce wyludnia się, a nam co roku przybywa średnio 500 mieszkańców ...