Wersal na Podlasiu

Fotorzepa/Waldemar Kompała

Supraśl z dzieciństwa kojarzy mi się z freskami, odbudowującym się monastyrem, mikroklimatem, liceum plastycznym i kultową restauracją Jarzębinka, która serwowała najlepszą w regionie kiszkę ziemniaczaną i kartacze.

Potem kolejną atrakcją stał się Teatr Wierszalin. Kiszka ziemniaczana zawsze była podawana z okrasą. Nie dziwota więc, że dziś jest jednym z ulubionych dań Karola Okrasy. Supraśl zaś przyciąga swym mikroklimatem także człowieka z makroświata filmu – Romana Gutka.

Podlasie staje się w coraz większym stopniu zagłębiem artystyczno-turystycznym. Nie każdemu jest dane studiować w Wersalu. A taki przywilej mają przyszli lekarze, którzy zdecydowali się na wybór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Budynek dawnego pałacu Branickich nie bez racji nazywany jest podlaskim Wersalem. Liczba 129 profesorów tytularnych oraz 141 doktorów habilitowanych na 814 nauczycieli akademickich daje jeden z najwyższych wskaźników i plasuje ten uniwersytet w czołówce wszystkich uczelni w Polsce. Ponieważ kultura i nauka łączą się zwykle ze sportem, warto dodać, że i Jagiellonia Białystok przeżywa swe chwile triumfu.

Głoszona przez samozwańczego proroka Ilję legenda o Wierszalinie jako nowej stolicy świata nabrała artystycznego wymiaru w teatrze prowadzonym przez Piotra Tomaszuka, który właśnie zaprosił na kolejną odsłonę mickiewiczowskiego arcydramatu. Pierwsze recenzje są na tyle zachęcające, że nikt nie powie, iż po tej premierze Wierszalin zszedł na „Dziady”.

Mogą Ci się również spodobać

Opłaty za odpady w górę

Rząd chce, by gminy dopłacały swoim mieszkańcom do wywozu śmieci. Te protestują. Nasze budżety ...

Polskie miasta, które dbają o rowerzystów

Miasta nastawiają się na zintegrowane systemy, rozwój rowerów 4G i tworzenie infrastrukturalnych udogodnień dla ...

Wielki lifting Parku Śląskiego

Trwa pierwsza w historii rewitalizacja Parku Śląskiego. W tym roku inwestycje pochłoną około 10 ...

Rower miejski w Katowicach

Katowiczanie pokochali rowery miejskie

Z 22 nowych stacji rowerów miejskich mogą od czerwca korzystać mieszańcy Katowic. Łącznie w ...

Obwodnica niezgody

Odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, biegnący przez centrum miasta, stał się drogą powiatową, a w ...

Stolica pierwsza stawia na e-parkowanie

Precyzyjnie przygotowana elektroniczna mapa ma ułatwić życie kierowcom.