Święta muzyki, sportu i wody

Jeszcze w czerwcu w Trójmieście odbędą się pikniki, w trakcie których przewidziano m.in. zabawy z wodą dla najmłodszych.
shutterstock

Festyny z cyklu „Wodna kraina zabawy”, regaty żeglarskie, czy Święto Morza – to tylko część imprez, które jeszcze w czerwcu odbędą się w Trójmieście. Mieszkańcy i turyści nie powinni się nudzić.

Początek lata to tradycyjnie czas zabawy. A w tym roku w stolicy Pomorza i okolicach, wyjątkowo dużo atrakcji. W Gdańsku już 3 czerwca, po raz czwarty ruszył cykl festynów „Wodna kraina zabawy”. Podczas imprez, które odbędą się na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 na Chełmie (17 czerwca), w parku przy ul. Zakopiańskiej i Bema na Siedlcach (24 czerwca) oraz w parku im. Ronalda Reagana na Przymorzu (2 września) na gości czekać będzie wiele atrakcji, takich jak karuzela dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie i tory przeszkód, przejażdżki quadami, basen z łódkami, kreatywne zabawy z wodą oraz mnóstwo zabaw i konkursów z nagrodami.

– Oprócz sprawdzonych i lubianych zabaw pojawią się nowości. W tym roku będzie to karuzela łańcuchowa, escape room z zadaniami powiązanymi z wodą, basen z łódkami, plenerowa gra w megachińczyka, megadarts, stoisko z tatuażami z henny, kreatywne stoisko balonowe – wylicza Jacek Kieloch, wiceprezes firmy Saur Neptun Gdańsk (SNG), która jest współorganizatorem imprezy. Dzieci będzie zabawiała maskotka SNG – czyli Lolek Kranicki. Poza tym zostanie też rozegrana minigra miejska.

Nauka przez zabawę

Jeśli będzie gorąco, uruchomione zostaną zraszacze, a na specjalnym stoisku pojawi się orzeźwiająca woda z kranu. Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w teście wody – będą odróżniać kranówkę od wody butelkowanej. Wszystkie atrakcje są oczywiście za darmo. W tym roku pikniki będą trwały po 6 godzin.

– W 2017 roku Saur Neptun Gdańsk obchodzi 25-lecie istnienia, dlatego tegoroczne festyny są dla nas szczególne. Poprzez zabawę promować będziemy picie wody z kranu oraz jej oszczędzanie w warunkach domowych – tłumaczy Guy Fournier, prezes SNG.

Koncerty i żagle

Ale festyny organizowane przez tę firmę to niejedyne atrakcje planowane w Gdańsku. Już 20 czerwca na Stadionie Energa Gdańsk koncert legendy rocka Guns’N’Roses. Dzień później startuje 6. Euro Chamber Music Festival, który potrwa do 2 lipca.

– To święto muzyki kameralnej organizowane od 2012 roku przez Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Festiwal powstał w kontrze do piłkarskiego święta Euro 2012, z myślą o tych, którzy chcieliby nieco odpocząć od stadionów i drużyn. Euro minęło, a festiwal został – mówi Michał Piotrowski z gdańskiego ratusza.

W piątek, 23 czerwca, nie tylko będą otwarte dla pływających kąpieliska morskie, ale rozpoczną się też Regaty NordCUP. – To wydarzenie łączy w sobie niezapomnianą atmosferę, integruje żeglarzy z różnych klas – mówi urzędnik z Gdańska.

24 czerwca w Gdańsku Noc Świętojańska (świętowanie najkrótszej w roku nocy tym razem na folkowo), a pięć dni później BalticSail – coroczny międzynarodowy zlot żeglarski. Odbywa się on w Gdańsku, Halmstad, Kłajpedzie, Karlskronie, Rostocku i Lubece. Gdańska część imprezy – Sail Gdańsk – to święto żagli w historycznym sercu miasta: regaty, parady, koncerty szantowe, a także okazja do zwiedzania jachtów.

Futbol i kolarstwo

Miłośników futbolu zaprasza Gdynia – podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21 rozegrane zostaną tu trzy mecze: 17, 20 oraz 23 czerwca. Na Stadionie Miejskim rywalizować będą drużyny grupy B.

A w weekend, 23–25 czerwca, odbędzie się w Gdyni Święto Morza. W programie m.in. pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu oraz koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (w piątek).

W sobotę z kolei odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci kapitana żeglugi wielkiej Władysława Grabowskiego, mistrzostwa Gdyni w grę w statki, warsztaty dla rodzin, msza święta w intencji ludzi morza. Poza tym rejsy żaglowcem, sportowe atrakcje dla dzieci.

W ten sam weekend w Gdyni odbędą się mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. O medale rywalizować będą gwiazdy peletonu, wśród których nie zabraknie: mistrza świata z 2014 roku Michała Kwiatkowskiego, zwycięzcy Tour de Pologne, oraz brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafała Majki czy Katarzyny Niewiadomej, aktualnej wicemistrzyni Europy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy powinny przechodzić na chmurę

Usługi i aplikacje IT realizowane w technologiach chmurowych zmieniają nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, ...

Przyjazny urząd w sieci

Publiczne strony internetowe, m.in. gmin, będą musiały być dostosowane do nowych wymogów dostępności, tak ...

Samorządy kontra Nord Stream 2. W obronie portów, rybaków i ekologii

Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego – mówi Olgierd Geblewicz, ...

Szczecińskie Dni Morza

Szczecin na wakacje: zielone miasto tętniące życiem

Weekend jest zwyczajnie za krótki, by zobaczyć wszystkie szczecińskie perełki. Jednocześnie na tyle długi, ...

Miasta mają problem z modernizacją targowisk

Bazar musi być tani, ale też powinien pokazywać kupującym, że taki jest. Wszelkie modernizacje ...

Embargo na letni czas dla stolików

Prezydent miasta nie może określić ogólnym zarządzeniem warunków umieszczania ogródków gastronomicznych w pasie drogowym. ...