Muzyczny festiwal czytania dla dorosłych i dla dzieci

Tak wygląda plakat opolskiego Festiwalu Książki.
Rzeczpospolita

Katarzyna Grochola, Janusz Wiśniewski, Wojciech Jagielski, Andrzej Grabowski, Artur Andrus i Tomasz Raczek to gwiazdy Festiwalu Książki, który odbędzie się w Opolu 2–4 czerwca.

Najważniejsza informacja dla uczestników dotyczy lokalizacji: część targowa będzie się odbywać na placu Wolności, niedaleko Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie staną namioty wystawiennicze oraz scena.

Największą atrakcją mają być pisarski i pisarze, czyli ci, z którymi czytelnicy kontaktują się zazwyczaj poprzez lekturę. Tym razem kontakt będzie osobisty. Będzie można zamienić słowo i poprosić o autograf Marcina Mellera, Wojciecha Jagielskiego, Sylwię Chutnik, Tomasza Minkiewicza, Grzegorza Miecugowa. O wyborach 4 czerwca 1989 roku opowie Antoni Dudek.

Nie tylko w Opolu będzie gościć festiwal. Projekt „Zaczytane Opolskie” rozpisano na trzy miasta – Brzeg, Nysę i Kluczbork. Czytelnicy spotkają się z Katarzyną Grocholą, Januszem Leonem Wiśniewskim i podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem.

Tylko jedna doba dzieli festiwal od Dnia Dziecka. Organizatorzy pomyśleli o najmłodszych. Wystąpi Andrzej Marek Grabowski jako Pan Tik-Tak. Z myślą o najmłodszych przygotowano spotkania z Edytą Jungowską i Maciejem Orłosiem, który jest też autorem książek dla dzieci.

Znakomitym pomysłem jest program muzyczny. Zaśpiewają Ania Dąbrowska i Sabina Sago, laureatka Debiutów na opolskim festiwalu w 2003 roku. Wokalistka Marika pojawi się też w drugiej roli jako Marta Kossakowska, czyli autorka książki „Antydepresanty”. W muzycznym wcieleniu zobaczymy laureatkę tegorocznego Paszportu „Polityki” Natalię Fiedorczuk. Każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę na temat języka ojczystego, może wziąć udział w Wielkim Opolskim Dyktandzie. Zwycięzca zdobędzie tytuł Opolski Mistrz Ortografii. Nagrodą dla wszystkich będzie to, że tekst dyktanda podyktuje Artur Andrus.

Łącznie na targach wystawi swoje książki ponad 40 wydawnictw z całej Polski i będzie to znakomita okazja do kupna książek w okazyjnych cenach. Targi zaplanowane na 2–4 czerwca potrwają w piątek od godz. 10 do 19, w sobotę od 11 do 20, a w niedzielę od 10 do 18.

Festiwal Książki i targi organizują Fundacja Fabryka Inspiracji PL, miasto Opole i Drukarnia Opolgraf.

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie najlepiej aktywnie spędzić wakacje

Nowego blasku nabrały mariny, przybyło tras rowerowych czy możliwości wypraw Kanałem Augustowskim.

Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Samorządy walczą o in vitro

Już dwa miasta – Szczecin i Szczecinek – korzystają z zachodniopomorskiego programu in vitro. ...

Skandynawowie lubią Pomorze Zachodnie

Duńczycy i Szwedzi to jedne z najchętniej odwiedzających Pomorze Zachodnie narodowości. Coraz częściej pojawiają ...

Billboardy dalej będą straszyć

Nowe przepisy mogą zniweczyć wieloletnią pracę miast nad uporządkowaniem krajobrazu.

Opryski szkodzą nie tylko komarom

Duże miasta raczej niechętnie zlecają opryski przeciwko komarom i kleszczom, w mniejszych takie zabiegi ...