Znaczący wpływ miał na niego również rosnący eksport. Nasze kurczaki trafiają masowo na stoły na Zachodzie. Jesteśmy także jedynym krajem europejskim, który aktualnie może sprzedawać mięso kurczaków i indyków do Chin.

Do naszej drobiowej hosyy dokłada się gęsina. Jej produkcja jest wprawdzie niewielka w porównaniu z produkcją kurczaków. Jednak to właśnie mięso gęsi jest naszym flagowym mięsem eksportowym, które niemal w 90 proc. trafia za granicę. Kupują je przede wszystkim Niemcy, ale lada dzień może ono także zacząć trafiać na Tajwan.

Polacy przez wiele lat nie potrafili w gęsiach dostrzec tego, co od dawna widzą w nich nasi sąsiedzi zza Odry. Kulinarny przełom nastąpił kilka lat temu. Stało się to w dużej mierze dzięki Kujawsko-pomorskiemu, które z tego ptactwa i jego smacznego mięsa uczyniło jedną ze swoich wizytówek. O tym, że robi to skutecznie świadczy fakt, iż w Polsce głośno jest przede wszystkim o akcji Kujawsko – Pomorska Gęsina na Świętego Marcina. Dzieje się tak, mimo że gęsi hoduje się również w Wielkopolsce czy na Podlasiu. Nie dziwi zatem, że właśnie w Toruniu, w dniu inauguracji tegorocznego gęsiego święta, odbywa się konferencja podsumowująca obchody na 25-lecie Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Gęsina, kojarząca się z tradycyjną i ekologiczną kuchnią – czyli tym, co zyskuje nad Wisłą na popularności – jest idealna do promocji regionalnej. Tym bardziej, że Kujawsko – pomorskie stoi silnym rolnictwem i produkcją żywności. A to dodaje autentyczności jego działaniom. Akcja okazała się strzałem w dziesiątkę także dlatego, że województwo kujawsko – pomorskie prowadzi swoje działania konsekwentnie. Widać tam również chęć do współpracy i zaangażowanie samorządów na różnych szczeblach. Duży udział w renesansie kujawsko – pomorskich gęsi odgrywa też Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie, skąd pochodzi słynna gęś biała kołudzka.

Skuteczność prowadzących akcję jest tak duża, że w tym roku dania z kujawsko-pomorskiej gęsi pojawią nawet podczas paryskiej konferencji Table et diplomatie a l’échelle du monde (Kuchnia i dyplomacja na świecie). Prawdziwą miarą sukcesu jest jednak fakt, że pieczona gęś czy półgęsek – przez lata niemal zapomniane – pojawia się w wielu domach mieszkańców regionu. To oni masowo odwiedzają Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem czy Gęsinowy Show w Rypinie. Przy okazji sprawią, że o tych miejscowościach, oraz o regionie, będzie znowu głośno w całym kraju.