19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:59 Publikacja: 23.02.2017 00:30
Zmodernizowany wał przeciwpowodziowy w okolicach Ciechocinka.
Foto: www.tarantoga.pl, Szymon Zdziebło Szymon Zdziebło
Inwestycja kosztowała blisko 40 mln zł. Prace związane z modernizacją wału Niziny Ciechocińskiej prowadzono na 12 km nasypu, który powstał jeszcze w latach 70. XIX wieku, a przez dziesięciolecia był podnoszony, poszerzany i remontowany. Zakończona właśnie inwestycja rozpoczęła się w 2013 roku. W trakcie robót podniesiono wał, uszczelniono i umocniono go na skarpach. Roboty były prowadzone na terenie gmin Ciechocinek, Raciążek i Aleksandrów Kujawski.
Zmodernizowany wał oddano do użytku w lutym. – Obszar chroniony dzięki tej inwestycji to ponad 2 tysiące hektarów, na których mieszka 20 tysięcy osób, w tym 3 tysiące kuracjuszy – tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. A marszałek Piotr Całbecki dodaje, że zrealizowany projekt jest jak dotąd największą, najsolidniejszą i najbardziej kompleksową inwestycją związaną z ochroną przeciwpowodziową, pomyślaną tak, by wał sprostał nie tylko wymogom technicznym dla pierwszej klasy tego typu obiektów, ale też spełnił swoją rolę w razie powstania nowego stopnia wodnego na Wiśle w Nieszawie-Ciechocinku. Podkreśla, że samorząd regionu do ochrony przeciwpowodziowej przykłada wielką wagę.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Gdańszczanie wielokrotnie udowadniali, że lubią korzystać z rowerów. Ruch rośnie z roku na rok, ale dynamika i zasięg tych zmian zależą od tempa i kompleksowości działania miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.
Sztuczna inteligencja w służbie samorządu? Wyobraź sobie miasto, w którym po ciężkim dniu pracy wracasz do domu, a korki – po prostu zniknęły.
Województwo warmińsko-mazurskie, z ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim, wymaga wsparcia, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Chociaż najważniejszym dla samorządowców wydarzeniem w 2024 roku były oczywiście wybory, to mijający rok był także czasem reform. I na pewno na tym się nie skończy.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas