Wsparcie dla organizacji z sąsiedztwa

Akcję wspierają władze miast, m.in. Olsztyna i Elbląga
shutterstock

Średnio co czwarta złotówka z 1 proc. podatku mieszkańców warmińsko-mazurskiego trafia do organizacji pożytku publicznego z regionu.

Samorząd województwa i Rada Organizacji Pozarządowych regionu oraz administracja skarbowa z Olsztyna chcą, by tych pieniędzy zostawało jeszcze więcej. Stąd już siódma edycja kampanii „Wspieram region”, która promuje przekazywanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP) z województwa.

Według Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie w 2015 r. zeznania podatkowe za rok 2014 złożyło w województwie 866 722 osób. Mniej niż połowa (400 625) skorzystała z prawa przekazania 1 proc. na OPP. Na ten cel trafiło 14,9 mln zł, z czego w regionie zostało 4 mln zł. Rok później było nieco lepiej: z 901 902 osób już 420 914 zdecydowało się przekazać 1 proc., by wesprzeć potrzebujących. W sumie przekazali oni 16 mln 305 tys. zł, z czego 4 mln 343 tys. zł zostało w regionie.

Najwięcej pieniędzy z 1 proc., tak z rozliczeń podatku za 2014, jak i 2015 r., trafiło do ogólnopolskiej Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, która wspiera najbardziej potrzebujące dzieci i ich rodziny. Na drugim miejscu znalazła się olsztyńska fundacja Przyszłość dla Dzieci, założona przez wydawcę lokalnej gazety. Jej podopiecznymi także są chore dzieci. W ub.r. z 1 proc. otrzymała ona 840 tys. zł.

– Kupujemy dzieciom lekarstwa, opłacimy im leczenie albo rehabilitację. Kupujemy im sprzęt niezbędny do tego, aby mogły ćwiczyć i się rozwijać. Sfinansujemy to, co danemu dziecku jest najbardziej potrzebne – wylicza fundacja.

Podkreśla, że pod jej opieką są dzieci, które bez rehabilitacji nie miały szans na to, żeby chodzić, a teraz przychodzą do niej na własnych nogach, choć co prawda z mamą czy tatą pod rękę, ale to już duży postęp. – Kolejny etap jest taki, aby dziecko mogło tę maminą rękę puścić. Gdy będą pieniądze na ćwiczenia, to tak się stanie – tłumaczą przedstawiciele fundacji.

W pierwszej dziesiątce organizacji, którą wsparli podatkiem mieszkańcy regionu, znalazło się Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego czy też Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Zarówno władze samorządowe (różnych szczebli), jak i administracja skarbowa uważają, że wpływy z 1 proc. dla miejscowych organizacji pomocowych mogą być jeszcze wyższe. Stąd kampania „Wspieram region”.

– Jej celem jest zachęcanie mieszkańców do przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z naszego regionu – tłumaczy Ewa Janowiak z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Ambasadorami kampanii są m.in. znani olsztynianie: tancerka Iwona Pavlović, mistrzowie fryzjerstwa Andrzej Matracki i Paweł Matracki, siatkarz, kapitan zespołu Indykpol AZS Olsztyn Paweł Woicki, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc czy Norbi i zespół Enej.

Także administracja skarbowa wspiera kampanię. – Nasza Izba wraz z podległymi urzędami skarbowymi od kilku lat współpracuje z samorządem województwa i uczestniczy w promowaniu akcji przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z Warmii i Mazur – zapewnia Katarzyna Cwalina z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Dodaje, że w urzędach skarbowych są np. listy uprawnionych OPP, a mieszkańcy mogą uzyskać pomoc pracowników skarbówki w tej kwestii.

Do zostawiania pieniędzy w regionie namawiają też władze miast. – Robimy to od lat i zachęcamy do przekazania tych środków na organizacje z Warmii i Mazur. Kampanię prowadzimy przez stronę internetową, newslettery czy ogłoszenia w prasie – wylicza Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego w Olsztynie.

Z kolei Elbląg wspiera akcję „Walczymy o milion dla Elbląga”, organizowaną m.in. przez Centrum Organizacji Pozarządowych. Zachęca ona elblążan do pozostawienia 1 proc. w mieście. – Rusza kampania informacyjna, jak co roku przygotowywany jest też list prezydenta do mieszkańców – mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Na Warmii i Mazurach pieniądze przekazać można jednej z ponad 300 OPP.

Mogą Ci się również spodobać

Powalczą o Wielkiego Jantara

19 filmów w konkursie, 3 światowe premiery, debiuty zagraniczne, dokumentalne i pokazy specjalne. W ...

Noc z książką

W sobotę 25 maja startuje we Wrocławiu Europejska Noc Literatury. Jedynie w tym mieście ...

Donald Tusk może jeszcze sporo zdziałać

Partyjna polityka wywiera coraz większy wpływ na działania samorządów – mówi były premier Jerzy ...

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.

Artystyczne winobranie w Zielonej Górze

Teatralny festiwal, koncerty, korowód Bachusa oraz ekspozycja Muzeum Wina to atrakcje Lubuskiego. 13 września, ...

Szczecińska filharmonia to jeden z najbardziej oryginalnych architektonicznie obiektów w Europie

Spróbujcie specjałów zrobionych w Szczecinie

Słynny w całym kraju „Paprykarz Szczeciński”. Pasztecik, który doczekał się w szczecińskim kalendarzu swojego ...