Gminy dobrze zarządzane

materiały prasowe

Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to zwycięzcy tegorocznej edycji Rankingu Samorządów.

W tym roku wyniki Rankingu Samorządów są o tyle nietypowe, że zwycięzcy we wszystkich trzech kategoriach zdobyli ten tytuł co najmniej po raz drugi; w przypadku Gdańska jest to już trzecie zwycięstwo.

Jak można dokonać tej trudnej sztuki? Receptą może być strategiczne planowanie rozwoju. W naszym zestawieniu wyróżniamy właśnie te gminy i miasta, które uzyskują najlepsze rezultaty pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu oceniamy bowiem różne obszary działalności samorządów, takie jak: umiejętność pozyskiwania dochodów, polityka wydatkowa, dyscyplina budżetowa, zwiększanie partycypacji społecznej, edukacja, wspieranie rynku pracy i przedsiębiorczości, jakość zarządzania administracją. Na laury mogą liczyć te gminy i miasta, które uzyskują wysokie oceny we wszystkich obszarach.

Gdańsk – tegoroczny zwycięzca wśród miast na prawach powiatu – szczególnie wyróżnił się w dziedzinie pozyskiwania dochodów (własnych i z UE) i utrzymywania wysokiej dyscypliny budżetu (m.in. bardzo wysoka nadwyżka operacyjna). Poza tym ma duże osiągnięcia w działaniach mających na celu rozwój lokalnej gospodarki. A urząd miasta w swojej pracy kieruje się wysokimi standardami.

Drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu zajął Poznań (w ubiegłym roku był czwarty), a trzecie Gliwice (awans z szóstego miejsca). Poznań bardzo dobrze sobie radzi z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, z edukacją i dyscypliną swoich finansów. Natomiast Gliwice biją konkurencję w finansowej części rankingu; wysoki wzrost dochodów przekłada się tam na duże inwestycje przy zachowaniu dobrych wskaźników zadłużenia.

Trójka tegorocznych laureatów była w pierwszej dziesiątce także rok temu. Ale generalnie pozycje na naszej liście zmieniają się dosyć dynamicznie.

Do najlepszej dziesiątki awansowały: Szczecin, Katowice i Nowy Sącz, wypadły z niej zaś: Toruń, Krosno i Wrocław, który w tym roku nie wziął udziału w rankingu. O najbardziej spektakularnym awansie można mówić w przypadku Rudy Śląskiej – przesunęła się o 18 miejsc (na 34.), Zielonej Góry – o 17 pozycji (na 15.) i Jaworzna – o 16 miejsc (na 32.).

Kołobrzeg, Zator i Uniejów to z kolei trzy pierwsze miejsca wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Kołobrzeg (przypomnijmy, w ubiegłym roku także pierwsze miejsce) najlepsze wyniki osiągnął m.in. w obszarze budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierania przedsiębiorczości.

Zator (woj. małopolskie) wyróżnia się po względem pozyskiwania dochodów oraz utrzymywania budżetu w ryzach. Bardzo dobre oceny za wskaźniki finansowe (m.in. dynamikę dochodów i inwestycji) zebrał również Uniejów (woj. łódzkie).

W tej kategorii rankingu sytuacja jest jeszcze bardziej dynamiczna. Najbardziej spektakularnego skoku dokonała gmina Sośnicowice – o 66 pozycji (na 32. miejsce) oraz właśnie Uniejów – o 57 pozycji.

Zwycięzcy w kategorii gmin wiejskich to: Zielonki (woj. małopolskie), Świdnica (woj. lubuskie) oraz Mielno (woj. zachodniopomorskie). Dzieli ich niewielka różnica punktów.

Wszystkie te gminy mogą pochwalić się dobrymi wynikami w części rankingu dotyczącej jakości zarządzania. Zator ma znakomite efekty w dziedzinie edukacji, zarządzania administracją oraz wsparcia przedsiębiorczości. Świdnica skutecznie wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego i lokalnej gospodarki. Natomiast Mielno dostało najwięcej punktów w zakresie dialogu społecznego oraz edukacji.

Gmina Zielonki zajęła pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich już po raz drugi. Ale na gratulacje zasłużyły też: gmina Zębowice (woj. opolskie), która awansowała o 27 oczek (na 10. pozycję), oraz gmina Biłgoraj (woj. lubelskie) – awans o 22 miejsca (na 13.).

W tegorocznym Rankingu Samorządów wśród 252 najlepszych gmin i miast w Polsce najwięcej jest samorządów z województw: mazowieckiego (33), śląskiego (31) i małopolskiego (27). Są to największe województwa w kraju i prawdopodobnie dlatego w zestawieniu jest tak liczna ich reprezentacja. Najmniej gmin pochodzi z województw: opolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (8) oraz łódzkiego (9).

Mogą Ci się również spodobać

Za rozlewisko na skrzyżowaniu odpowiada miasto

Władze samorządowe muszą wypłacić odszkodowanie za uszkodzenie samochodu, który wjechał w ogromną kałużę znajdującą ...

Włocławek zmienia się i pięknieje

Zapraszamy do odwiedzania Włocławka – miasta o wspaniałej bogatej historii, z której rodzą się ...

Polskie miasta przed tramwajowym boomem

Warszawa rozstrzygnęła wart 1,9 mld zł przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów. Będą potrzebne ...

Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

Nawet 1000 złotych kary zapłaci właściciel, który na czas nie wyrejestruje auta. Od stycznia ...

Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie to jedne z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie – wynika ...

Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Kolejne rządy po 2001 roku korzystały z możliwości „decentralizacji problemów” – przesunięcia dodatkowych obowiązków ...