Gminy dobrze zarządzane

materiały prasowe

Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to zwycięzcy tegorocznej edycji Rankingu Samorządów.

W tym roku wyniki Rankingu Samorządów są o tyle nietypowe, że zwycięzcy we wszystkich trzech kategoriach zdobyli ten tytuł co najmniej po raz drugi; w przypadku Gdańska jest to już trzecie zwycięstwo.

Jak można dokonać tej trudnej sztuki? Receptą może być strategiczne planowanie rozwoju. W naszym zestawieniu wyróżniamy właśnie te gminy i miasta, które uzyskują najlepsze rezultaty pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu oceniamy bowiem różne obszary działalności samorządów, takie jak: umiejętność pozyskiwania dochodów, polityka wydatkowa, dyscyplina budżetowa, zwiększanie partycypacji społecznej, edukacja, wspieranie rynku pracy i przedsiębiorczości, jakość zarządzania administracją. Na laury mogą liczyć te gminy i miasta, które uzyskują wysokie oceny we wszystkich obszarach.

Gdańsk – tegoroczny zwycięzca wśród miast na prawach powiatu – szczególnie wyróżnił się w dziedzinie pozyskiwania dochodów (własnych i z UE) i utrzymywania wysokiej dyscypliny budżetu (m.in. bardzo wysoka nadwyżka operacyjna). Poza tym ma duże osiągnięcia w działaniach mających na celu rozwój lokalnej gospodarki. A urząd miasta w swojej pracy kieruje się wysokimi standardami.

Drugie miejsce wśród miast na prawach powiatu zajął Poznań (w ubiegłym roku był czwarty), a trzecie Gliwice (awans z szóstego miejsca). Poznań bardzo dobrze sobie radzi z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, z edukacją i dyscypliną swoich finansów. Natomiast Gliwice biją konkurencję w finansowej części rankingu; wysoki wzrost dochodów przekłada się tam na duże inwestycje przy zachowaniu dobrych wskaźników zadłużenia.

Trójka tegorocznych laureatów była w pierwszej dziesiątce także rok temu. Ale generalnie pozycje na naszej liście zmieniają się dosyć dynamicznie.

Do najlepszej dziesiątki awansowały: Szczecin, Katowice i Nowy Sącz, wypadły z niej zaś: Toruń, Krosno i Wrocław, który w tym roku nie wziął udziału w rankingu. O najbardziej spektakularnym awansie można mówić w przypadku Rudy Śląskiej – przesunęła się o 18 miejsc (na 34.), Zielonej Góry – o 17 pozycji (na 15.) i Jaworzna – o 16 miejsc (na 32.).

Kołobrzeg, Zator i Uniejów to z kolei trzy pierwsze miejsca wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Kołobrzeg (przypomnijmy, w ubiegłym roku także pierwsze miejsce) najlepsze wyniki osiągnął m.in. w obszarze budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierania przedsiębiorczości.

Zator (woj. małopolskie) wyróżnia się po względem pozyskiwania dochodów oraz utrzymywania budżetu w ryzach. Bardzo dobre oceny za wskaźniki finansowe (m.in. dynamikę dochodów i inwestycji) zebrał również Uniejów (woj. łódzkie).

W tej kategorii rankingu sytuacja jest jeszcze bardziej dynamiczna. Najbardziej spektakularnego skoku dokonała gmina Sośnicowice – o 66 pozycji (na 32. miejsce) oraz właśnie Uniejów – o 57 pozycji.

Zwycięzcy w kategorii gmin wiejskich to: Zielonki (woj. małopolskie), Świdnica (woj. lubuskie) oraz Mielno (woj. zachodniopomorskie). Dzieli ich niewielka różnica punktów.

Wszystkie te gminy mogą pochwalić się dobrymi wynikami w części rankingu dotyczącej jakości zarządzania. Zator ma znakomite efekty w dziedzinie edukacji, zarządzania administracją oraz wsparcia przedsiębiorczości. Świdnica skutecznie wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego i lokalnej gospodarki. Natomiast Mielno dostało najwięcej punktów w zakresie dialogu społecznego oraz edukacji.

Gmina Zielonki zajęła pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich już po raz drugi. Ale na gratulacje zasłużyły też: gmina Zębowice (woj. opolskie), która awansowała o 27 oczek (na 10. pozycję), oraz gmina Biłgoraj (woj. lubelskie) – awans o 22 miejsca (na 13.).

W tegorocznym Rankingu Samorządów wśród 252 najlepszych gmin i miast w Polsce najwięcej jest samorządów z województw: mazowieckiego (33), śląskiego (31) i małopolskiego (27). Są to największe województwa w kraju i prawdopodobnie dlatego w zestawieniu jest tak liczna ich reprezentacja. Najmniej gmin pochodzi z województw: opolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (8) oraz łódzkiego (9).

Mogą Ci się również spodobać

Kraków jako pierwszy zdecydował się na uporządkowanie Starego Miasta tworząc park kulturowy

Miejski park pełen kultury

W kilku miastach trwają prace nad stworzeniem parków kulturowych – to recepta na ochronę ...

Ranking Samorządów 2020: Troska o środowisko

Segregacja śmieci idzie samorządom coraz lepiej, choć pewnie do ideału dosyć daleko – wynika ...

Kuszenie orientalnego szofera

Miejskie autobusy i tramwaje coraz częściej prowadzą Ukraińcy. Samorządowi przewoźnicy chcą zatrudniać coraz więcej ...

Miliardy płyną do regionów

Fundusze unijne wsparły samorządowe inwestycje, ale to niejedyna korzyść z europejskiej integracji. Dołączenie naszego ...

Wakat na legendarnym stanowisku pracy. Kraków rekrutuje

Krakowska straż pożarna szuka kandydatów na stanowisko hejnalisty na wieży mariackiej. Etat dostaną dwie ...

Obrazy wciąż malowane

Co roku wysadzamy ponad 80 tysięcy tulipanów, które kwitną głównie w maju. Po tym ...