Wybory w Rzeszowie. Jeden z kandydatów rezygnuje

Waldemar Kotula z Porozumienia Jarosława Gowina zrezygnował ze startu w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Jednocześnie wsparł on w tym wyścigu kandydaturę Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, polityka Solidarnej Polski.

Publikacja: 14.04.2021 13:40

Wybory prezydenckie w Rzeszowie będą zapewne najważniejszą batalią polityczną w 2021 r.

Wybory prezydenckie w Rzeszowie będą zapewne najważniejszą batalią polityczną w 2021 r.

Foto: Fot. Pixabay

Swoją decyzję Waldemar Kotula ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej. – Podjąłem decyzję o rezygnacji ze startu w wyborach. Uznałem że moje postulaty zrealizuje kandydat, które ma większe szanse na wygranie wyborów – mówił Waldemar Kotula, radny Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Rusza wyścig o Rzeszów. Walka będzie zażarta

Dodał, że matematyka jest prosta: – Po stronie opozycji jest jeden kandydat, po prawej stronie jest ich więcej, więc moje szanse w tych zawodach nie były takie duże, a minister Warchoł zgodził się realizować mój program – tłumaczył niedoszły kandydat Porozumienia na prezydenta Rzeszowa.

Partia Jarosława Gowina w Rzeszowie zawarła porozumienie wyborcze z Marcinem Warchołem. Zgodził się on na budowę osiedli komunalnych, budowę szpitala klinicznego czy powstanie ogrodu zoologicznego w Rzeszowie. – Jeszcze o etatach nie rozmawialiśmy – zapewniał Waldemar Kotula.

Marcin Warchoł zapewnił, że z Porozumieniem „wspólnie zrealizujemy wiele pomysłów”.

Na dzisiejszej konferencji pojawił się też były prezydent Rzeszowa – Tadeusz Ferenc. Ponownie zachęcał do głosowania na ministra Warchoła.

– Współpracujemy ponad trzy lata. Przez ten czas załatwiono wiele tematów, które zależą od rządu m.in. wsparcie dla szpitala przy ul. Chopina, czy szpitala MSWiA – mówi prezydent Ferenc.

Jak do wycofania Kotuli podchodzą inni kandydaci na prezydenta Rzeszowa?

– Ta decyzja jest bez znaczenia dla mieszkańców Rzeszowa. Niczego nie zmieni ani na lepsze, ani na gorsze – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, i kandydatka PiS. Jej zdaniem nie ma ona również znaczenia dla przebiegu kampanii, bo poparcie dla ugrupowania pana Kotuli jest w Rzeszowie znikome.

– Ta decyzja ma wyłącznie znaczenie dla Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry. Oni powinni ją komentować. Ja skupiam się na moim programie dla Rzeszowa i rozwiązywaniu problemów jego mieszkańców – dodaje Ewa Leniart.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 9 maja. Zostały zarządzone po tym jak 10 lutego, w dniu swoich 81. urodzin z funkcji zrezygnował Tadeusz Ferenc, który rządził miastem od 2002 roku.

Były już prezydent Rzeszowa wskazał wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła z Solidarnej Polski, jako osobę, która może go zastąpić.

– Minister Warchoł gwarantuje dalszy rozwój Rzeszowa. Chciałbym żeby był prezydentem, żeby rządził miastem, dołączał kolejne miejscowości, załatwiał pieniądze na kolejne inwestycje, żeby Rzeszów nadal się rozwijał – tłumaczył w dniu rezygnacji Tadeusz Ferenc.

Chęć kandydowania – oprócz Kotuli – zgłosili m.in. popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek; popierają go m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

CZYTAJ TAKŻE: Konrad Fijołek: Cała Polska patrzy, muszę bronić Rzeszowa

Z ubiegania się o stanowisko prezydenta Rzeszowa zrezygnował wcześniej były poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski, który w poniedziałek poparł kandydaturę wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła na tę funkcję.

Zgłoszenia kandydatów na prezydenta Rzeszowa jak podaje Krajowe Biuro Wyborcze w Rzeszowie mogą być dokonane najpóźniej 16 kwietnia do północy.

Komitet Marcina Warchoła zrobił to we wtorek, gdy złożono ponad 5500 podpisów, czyli niemal dwa razy więcej niż wymagane do rejestracji kandydata.

– Mimo, że nie stoją za mną wielkie machiny partyjne, polityczne, tak jak za pozostałymi kandydatami, to jednak dzięki wielkiemu wsparciu mieszkańców Naszego wspaniałego miasta i wielu wolontariuszy mamy w tej chwili już ponad 5500 podpisów, a dostałem informację, że jeszcze one spływają – mówił Marcin Warchoł.

Dodał, że to wielki zaszczyt, że rzeszowianie wsparli Jego kandydaturę, a zbieranie podpisów było okazją do rozmów i inspirujących pomysłów, które będzie wdrażał.

Zapowiedział także, że kolejne punkty programu będą przedstawione w najbliższych dniach i tygodniach.
KWW Ewy Leniart „Wspólny Dom” jako drugi zebrał i złożył wymaganą liczbę 3 tys. podpisów, które pozwalają zarejestrować kandydata na prezydenta Rzeszowa.

W poniedziałek to samo zrobił również komitet Konrada Fijołka, a wcześniej swoje podpisy zebrał komitet Grzegorza Brauna.

Swoją decyzję Waldemar Kotula ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej. – Podjąłem decyzję o rezygnacji ze startu w wyborach. Uznałem że moje postulaty zrealizuje kandydat, które ma większe szanse na wygranie wyborów – mówił Waldemar Kotula, radny Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Rusza wyścig o Rzeszów. Walka będzie zażarta

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład