Prawie o jedną dziesiątą (9,5 proc.) zwiększyła się w 2023 r. liczba wydatków turystów w największych miastach dokonywanych kartą w porównaniu z sytuacją sprzed sześciu lat. Unia Metropolii Polskich wspólnie z Mastercard sprawdziła w ciekawy sposób, jak zwiększa się ruch turystyczny (rodzimy i zagraniczny) w 12 dużych miastach – członkach UMP. Mastercard przygotował raport na podstawie danych transakcyjnych, analizując wydatki nierezydentów (gości) w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Skupiono się na strukturze i zmianach wydatków osób pochodzących spoza tych miast. Porównano wydatki z ośmiu miesięcy zeszłego roku z tymi sprzed pandemii, bo z 2019 r. – Wzrost ten świadczy o rosnącym znaczeniu turystyki oraz podróży biznesowych dla lokalnych gospodarek. Odwiedzający z zagranicy stanowią znaczącą część wszystkich nierezydentów, a ich wydatki w niektórych miastach odpowiadają za jedną czwartą łącznych wydatków nierezydentów – relacjonuje Rafał Szczepkowski z UMM.
O tyle zwiększyła się w 2023 r. liczba wydatków turystów w największych miastach dokonywanych kartą w porównaniu z sytuacją sprzed sześciu lat
Jakich turystów przyciągają poszczególne miasta w Polsce?
Raport identyfikuje różne profile miast na podstawie udziału transakcji prywatnych i biznesowych oraz krajowych i zagranicznych. Pokazano je jako turystyczne: Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk przyciągają głównie turystów zagranicznych, co widać po wysokim udziale wydatków prywatnych. Przygraniczne: Szczecin, Lublin i Rzeszów – tu kupują mieszkańcy sąsiednich krajów, co przekłada się na wyższe wydatki w handlu detalicznym.
Jako najchętniej odwiedzane przez rodzimych turystów określono: Poznań i Bydgoszcz. Miastami biznesowymi zaś nazwano: Białystok, Katowice i Łódź, które charakteryzują się wysokim udziałem wydatków biznesowych, podkreślając ich rolę jako ośrodków biznesowych.
Czytaj więcej
Biuro podróży odwołało wycieczkę lub zmieniło warunki umowy? Doszło do opóźnienia lotu albo problemów z transportem na miejsce? A może biuro podróży ogłosiło upadłość? Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania w zaczynającym się sezonie wakacyjnym.