Przyszła samorządowa kadencja przyniesie sporo wyzwań. Nowo wybranych samorządowców z pewnością czeka reforma finansów publicznych i przywrócenie samodzielności finansowej samorządom – uważa Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, członek rady i zarządu Unii Metropolii Polskich. – Razem z Ministerstwem Finansów pracujemy już nad nowymi rozwiązaniami w ramach KWRiST. Skupiamy się na kluczowej kwestii finansów samorządowych, tj. nowej ustawie o dochodach JST. Przed nami również konieczność odnowienia prawa samorządowego, które przez ostatnie lata było mocno scentralizowane – dodaje samorządowiec.
Problemy społeczne, a nie infrastrukturalne
Także Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek kujawsko-pomorski, uważa, że dla samorządów wojewódzkich ważne jest, by zostały przywrócone przejrzyste zasady finansowania. Zwraca uwagę na to, iż obecna perspektywa unijna jest ostatnią, w której możemy skorzystać tak obszernie z Funduszu Spójności. – Pieniądze z tego funduszu wspomogły zmiany w województwie, stało się nowocześniejsze, z innowacyjną gospodarką, rozwinęła się infrastruktura, między innymi drogowa czy transportowa. Samorządy w następnej kadencji będą się musiały nauczyć skoncentrowania się na projektach, które kolokwialnie określa się jako „miękkie” – uważa samorządowiec.
Czytaj więcej
W kilkudziesięciu polskich małych gminach i miastach można korzystać z darmowej komunikacji publicznej. Czy podobnie będzie też w większych aglomeracjach? Takie obietnice wyborcze składają kandydaci na prezydentów w wyborach samorządowych.
Jego zdaniem wyzwania dla województwa można zawrzeć w trzech hasłach: zatrzymać młodych ludzi w regionie, zadbać o seniorów i umożliwić rozwój ludziom w wieku produkcyjnym. – Młodzież zostanie, jeśli stworzymy wysoki poziom edukacji i atrakcyjny rynek pracy. W pomocy osobom starszym mamy jako region duże osiągnięcia, ale wyzwaniem wciąż są usługi opiekuńcze i medyczne na wysokim poziomie. Potrzeby ludzi pracujących są zaś zaspokajane między innymi przez rozwój innowacyjnej gospodarki – wymienia Zbigniew Ostrowski.
Demokracja lokalna do poprawy
Cezary Trutkowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, przypomina, że w wymiarze politycznym do rozstrzygnięcia jest kwestia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów czy prezydentów: – Zdaniem naszej fundacji zmiany zostały wprowadzone w niekonstytucyjny sposób – podkreśla. I dodaje, że samorządy są za bardzo powiązane z partiami politycznymi. – Trzeba zmienić sposób myślenia o samorządności. Samorząd potrzebuje oderwania od polityki i zwiększenia obywatelskiego charakteru działania. Jeśli uświadomimy sobie, że w 20 proc. jednostek samorządowych wybory samorządowe się nie odbędą, będzie to plebiscyt popularności jednego kandydata, to to jest niestety porażka demokracji lokalnej. Przykład, iż ona w wielu miejscach lokalnie umiera. Dlatego fundacja postuluje, by członkowie rad gminnych nie musieli przedstawiać oświadczeń majątkowych, bo jest to jedna z przyczyn, dla których ludzie nie chcą się angażować w działalność społecznikowsko-samorządową.