Przygotowania do kampanii wyborczej w Krakowie – która będzie zdecydowanie jedną z najciekawszych w 2024 roku – nabrały rumieńców po tym, jak prezydent Jacek Majchrowski zadeklarował, że nie wystartuje w kolejnych wyborach. Już wcześniej o starcie poinformowali szef małopolskiej PO Aleksander Miszalski oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur. W ubiegłym tygodniu o kandydowaniu poinformował z kolei niezależny polityk i radny Łukasz Gibała, faworyt większości przedwyborczych sondaży. Gibała w swoim wystąpieniu zapowiedział, że Kraków musi zostać obroniony przed partiami politycznymi oraz że tworzy na wybory szeroki „pro-krakowski” front z udziałem ekspertów i wielu różnych organizacji.
Do wyborów będą się oczywiście zgłaszać kolejni kandydaci. Sam prezydent Majchrowski stwierdził, że jego najlepszym następcą będzie jego wieloletni współpracownik, wiceprezydent Andrzej Kulig.
Kto zostanie kandydatem PiS w wyborach w Krakowie?
W badaniach poparcia po stronie PiS najczęściej umieszcza się posłankę Małgorzatę Wassermann (kandydatkę w wyborach w 2018 roku), ale nasi rozmówcy z Krakowa nie mają pewności, że Wassermann tym razem wystartuje. Innym nazwiskiem ze strony PiS pojawiającym się w rozważaniach jest nazwisko prof. Mariusza Andrzejewskiego. Partia Kaczyńskiego rozpoczyna własne przygotowania do wyborów samorządowych od reorganizacji wewnętrznych struktur. W Małopolsce zadanie przygotowania PiS do startu w wyborach samorządowych ma nowy szef zarządu regionu, były minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W stolicy Małopolski mówi się też o starcie Darii Gosek-Popiołek z partii Razem oraz Tomasza Urynowicza, byłego wicemarszałka województwa małopolskiego.
Czytaj więcej
Przedsiębiorca i były radny Rady Miejskiej Marek Słabiński został wybrany przez premiera Mateusza Morawieckiego na komisarza Inowrocławia.