Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek

Loty balonem, spływy kajakowe Dramą, specjalne zaproszenie do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, czy wycieczka tropem katowickich neonów - w ostatni weekend czerwca święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Publikacja: 26.06.2024 18:50

W ramach festiwalu będzie można obejrzeć m.in. Elektrociepłownią Szombierki, nazywaną przez wielu in

W ramach festiwalu będzie można obejrzeć m.in. Elektrociepłownią Szombierki, nazywaną przez wielu industrialną katedrą

Foto: adobestock

- Turystyka lokalna to ciągle rosnący trend. Aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kierunek GZM ma trzy lata i mamy coraz więcej wycieczek i chętnych do udziału. Kierunek GZM to niezobowiązująca rozrywka, inspiracja i edukacja dla każdego – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.

Dla każdego coś ciekawego

W dniach 28-30 czerwca święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. A z tej okazji specjalne wydarzenia. Kierunek GZM – największy w Polsce festiwal mikrowypraw po wszystkich 41 gminach tworzących GZM.

- Razem zachwycimy się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Do wyboru mamy mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dziećmi , dla młodzieży i dla nieco starszych. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe – reklamują ten niezwykły festiwal organizatorzy.

I zapowiadają, że będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio.

- Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia – podaje GZM

W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się w sumie 178 wycieczek oraz dwa  wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych.

Sporo uwagi poświęcimy architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będzie można na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem, a nawet… balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków.

Będzie można lepiej poznać i centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Nowe życie industrialnych zabytków

W czasie weekendowej imprezy będzie można zobaczyć z przewodnikiem wiele miejsc na co dzień niedostępnych. Będzie można zajrzeć do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który kiedyś był rezydencją Oskara Schoena.

Swoje podwoje otworzą dla nas Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym będzie można zajrzeć m.in do skarbca. A w Bytomiu będzie można obejrzeć Elektrociepłownią Szombierki nazywaną przez wielu industrialną katedrą, a także fabrykę organów. Będzie można też zwiedzić niedostępne wnętrza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny.

Poza tym dla mieszkańców i turystów przygotowano dwa specjalne wydarzenia. W Pyskowicach zaplanowano jogę na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą, a w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco.

Z kolei największe miasto i stolicę GZM – Katowice – będzie można poznać od strony neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi goście zajrzą na lokalne podwórka, a w Tychach będą oglądać modernistyczną architekturą.

Z kolei  Tarnowskie Góry zachęcą do poznania swojego dziedzictwa, uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.

Organizatorzy tego festiwalu apelują by na wycieczki wybrać się transportem zbiorowym, który przez ten weekend będzie darmowy. Aby nie płacić za bilet – trzeba wcześniej pobrać ze strony internetowej specjalny kupony.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Ale na większość z nich trzeba się wcześniej zapisać.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała siedem lat temu. Tworzy ją 41 miast i gmin zlokalizowanych w centralnej części województwa śląskiego.

Obszar GZM to ponad 2,5 tys. km. Kwadratowych, gdzie obok tradycyjnego przemysłu rozwijają się nowoczesne technologie, związane m.in. z branżą automotive, IT czy medycyną.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamieszkiwana jest przez ok. 2,3 mln mieszkańców, działa tam 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju. 

- Turystyka lokalna to ciągle rosnący trend. Aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kierunek GZM ma trzy lata i mamy coraz więcej wycieczek i chętnych do udziału. Kierunek GZM to niezobowiązująca rozrywka, inspiracja i edukacja dla każdego – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.

Dla każdego coś ciekawego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Warto zobaczyć
Smoczy szlak z nowymi rzeźbami
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?