Dla kogo tańszy wywóz śmieci? Nie tylko duże rodziny

Kolejne miasta wprowadzają podwyżki za odbiór odpadów. Jednak rodziny wielodzietne, osoby w trudnej sytuacji finansowej czy kompostujące odpady mogą liczyć na zmniejszenie opłat.

Publikacja: 05.05.2021 11:28

Opłaty za wywóz śmieci są podnoszone w wielu miastach. Część mieszkańców może jednak liczyć na prefe

Opłaty za wywóz śmieci są podnoszone w wielu miastach. Część mieszkańców może jednak liczyć na preferencyjne stawki

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

– Na podstawie danych, które otrzymaliśmy od Związku Dużych Rodzin i po odbytych konsultacjach, zaproponujemy Radzie Miasta wprowadzenie częściowego zwolnienia z opłat dla rodzin sześcioosobowych i większych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Radni tego miasta w czwartek zgodzili się na zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Od lipca będą one naliczane od osoby, a nie jak do tej pory od gospodarstwa, a to dla części rodzin oznacza, że miesięcznie za wywóz odpadów będą płacić więcej niż obecnie.

Za szóstego w rodzinie nie liczą

Władze Lublina tłumaczyły, że metoda ustalania opłaty od gospodarstwa domowego zróżnicowana w zależności od liczby osób ze względów formalno-prawnych nie może być w mieście nadal stosowana. A jest to pochodną prowadzonych w całym kraju działań Prokuratury Krajowej za pośrednictwem Prokuratur Rejonowych.

Dlatego zaproponowany został projekt uchwały wskazującej na wybór metody ustalającej opłatę od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. To ma być metoda mniej dokuczliwa dla mieszkańców. Mieszkająca w bloku rodzina z trójką dzieci zapłaci 124 zł (niemal dwa raz więcej niż obecnie). Ale już szósta i każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym będzie zwolniona z opłat.

CZYTAJ TAKŻE: Limit stawek za wywóz śmieci sprzeczny z zasadami samorządów

W Warszawie ceny za śmieci wzrosły od kwietnia. I to drastycznie. Zmienił się wtedy sposób naliczania opłat i zamiast za osobę, mieszkańcy stolicy mają je naliczane od ilości zużytej wody.

– W całym kraju lawinowo rosną koszty gospodarki odpadami. Razem z innymi samorządami policzyliśmy te zmiany: jeszcze trzy lata temu płaciliśmy około trzystu złotych za tonę odpadów. Dziś firmom odbierającym odpady płacimy co najmniej tysiąc złotych. Koszty ich działania cały czas rosną – głównie z powodu zmian w przepisach – mówi Edyta Mydłowska-Krawcewicz ze stołecznego ratusza.

Dodaje, że aby zatrzymać rosnące ceny, władze Warszawy mają plan uniezależnienia się od zewnętrznych firm, które zajmują się termiczną utylizacją śmieci. W stolicy rozpoczęto budowę spalarni.

Także w stolicy rodziny wielodzietne mogą liczyć na wsparcie. – Wprowadziliśmy program osłonowy dla rodzin kwalifikujących się do Karty Dużej Rodziny. Mieszkańcy, którzy są w trudnej sytuacji finansowej otrzymają od miasta zasiłek celowy, pokrywający nawet połowę opłaty za śmieci. Kryterium dochodowe programu wynosi 1848 zł netto na jedną osobę w gospodarstwie domowym – mówi Edyta Mydłowska-Krawcewicz.

Urzędniczka zapewnia, że także inne osoby w trudnej sytuacji materialnej i życiowej mogą złożyć wniosek o zasiłek celowy.

Tysiące ze zniżką

Poznań do końca roku jest uczestnikiem Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”, który odpowiada za organizację systemu na terenie dziewięciu gmin aglomeracji poznańskiej.

– Obecnie zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy rodzin wielodzietnych (ponad kwotę przekraczającą 125 zł w zabudowie wielorodzinnej oraz 140 zł w zabudowie jednorodzinnej) – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Przemyśla: Nie mamy wpływu na ceny wywozu śmieci

Oznacza to, że opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnosi się jedynie za pięć osób w rodzinie wielodzietnej zamieszkujących daną nieruchomość. Szósta i każda kolejna osoba w rodzinie nie powoduje wzrostu opłaty.

W Poznaniu obecnie zwolnionych z opłaty z tytułu Karty Dużej Rodziny jest ok. 1500 mieszkańców. Na zwolnienie mogą liczyć także właściciele nieruchomości jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym – wysokość zwolnienia wynosi 2 zł od nieruchomości. Ze zwolnienia skorzystało już 1700 właścicieli nieruchomości w Poznaniu.

Także, w Gdańsku na ulgi w opłacie mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych, którzy kompostują odpady w kompostownikach. Aktualnie z ulgi korzysta 372 właścicieli.

Podobnie jest w Krakowie. Mieszkańcy z domów jednorodzinnych, którzy kompostują  bioodpady w kompostowniku przydomowym płacą o 4 zł mniej za osobą. Z tej ulgi korzysta ponad 31 tys. mieszkańców Krakowa.

W tym mieście na zniżki mogą liczyć też duże rodziny. Opłata śmieciowa w takich rodzinach jest o 4,6 zł niższa niż u pozostałych. Jak podaje krakowski magistrat ze zwolnienia korzysta prawie 24 tys. osób.

– Na podstawie danych, które otrzymaliśmy od Związku Dużych Rodzin i po odbytych konsultacjach, zaproponujemy Radzie Miasta wprowadzenie częściowego zwolnienia z opłat dla rodzin sześcioosobowych i większych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Radni tego miasta w czwartek zgodzili się na zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Od lipca będą one naliczane od osoby, a nie jak do tej pory od gospodarstwa, a to dla części rodzin oznacza, że miesięcznie za wywóz odpadów będą płacić więcej niż obecnie.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Bezpłatna i ekologiczna komunikacja jest możliwa
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Usługi komunalne
Polacy akceptują podwyżki cen wody związane z inwestycjami i remontami
Usługi komunalne
Naliczanie opłat za śmieci do gruntownej przebudowy
Usługi komunalne
Sąd sobie, Wody Polskie sobie. Jest szansa na zmianę patowej sytuacji
Usługi komunalne
Rząd chce zatwierdzać samorządowe taryfy opłat za śmieci? Sprzeciw ZMP
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości