Stare kina w rękach samorządów. By dalej służyły mieszkańcom

Rzeszowski ratusz przejął budynek przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Jest szansa, że władze Szczecina przejmą lokal najdłużej działającego kina w tym mieście i jednego z najstarszych w Polsce – kina Pionier.

Publikacja: 18.05.2023 14:54

Lokalne władze przejmujące kina chcą kontynuować ich dotychczasową działalność

Lokalne władze przejmujące kina chcą kontynuować ich dotychczasową działalność

Foto: adobestock

- Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Najstarsze rzeszowskie kino prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Nieruchomość do tej pory była natomiast własnością spółki Apollo Film z Krakowa.

Zorza zostaje w Rzeszowie

Pod koniec kwietnia miasto Rzeszów nabyło  prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których  znajduje się kino. Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw.

Negocjacje w sprawie zakupu nieruchomości trwały od lutego ubiegłego roku.  – Koszt transakcji to 6,22 mln zł. Dziękuję fundacji Apollo oraz samorządowi województwa małopolskiego za przychylność, bez której nie udałoby się nam tak szybko przeprowadzić rozmów i kupić budynku – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Dla Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie taki ruch oznacza stabilizację na kolejne lata działalności.

- Całe życie pracuję w Kinie Zorza. Mamy za sobą niezwykle trudny czas, w którym trudno było je utrzymać, widmo likwidacji kilkakrotnie zaglądało nam w oczy. Dzięki naszym widzom oraz przychylności fundacji Apollo udało się jednak ten czas przetrwać – mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.

Czytaj więcej

Budżety obywatelskie: zmiany w miastach nie zawsze na plus

Dodaje, że fundacja cały czas starała się obiekt rozwijać. - Dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych w Polsce i jestem z tego bardzo dumna – mówi prezes Deptuch.

Dalsza działalność kina w tym miejscu została zagwarantowana aktem notarialnym, ale i bez tego władze Rzeszowa nie wyobrażają sobie innego przeznaczenia budynku.

- Kino z pewnością tu pozostanie, jego dalsza działalność to dla nas priorytet. Chcemy także wykorzystać pozostałą przestrzeń, którą mamy w tym budynku. Jest tu m.in. wspaniały hol i foyer, które mogą także wspaniale służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń. Przygotowujemy aplikację do walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury i Zorza będzie jednym z filarów naszego wniosku – mówi prezydent Fijołek.

Na wyższych kondygnacjach kamienicy swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Kino Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo - widowiskową na 518 miejsc. A także dwie sale kameralne. Każda na 44 miejsca. Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.)

Szczecin przejmie Pioniera?

Jeszcze dłuższą historię ma też szczecińskie kino Pionier. Oficjalnie działa ono od września 1909 roku, choć istnieją dokumenty potwierdzające, że funkcjonowało już w 1907 roku.

Jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert. Kolejne nazwy kina od początku działalności to Helios, Weltkinotheater (do końca II wojny światowej), Odra (do 1950 r.) i obecna nazwa Pionier.

Pod koniec lutego właściciel kina Jerzy Miśkiewicz przekazał informację o sprzedaży „Pioniera”. Tłumaczył, że jest zmęczony prowadzeniem działalności i chciałby udać się na zasłużoną emeryturę.

Miasto dwukrotnie zwróciło się do niego z propozycją odkupienia. 30 września 2021 roku została zrobiona wycena kina zlecona przez urząd miasta.

Czytaj więcej

MeMo w Łodzi już działa. Będą i inne Mediateki w kolejnych miastach

Nieruchomość przy al. Wojska Polskiego 2, w której mieści się „Pionier”, została wyceniona na ponad 1,46 mln zł, sprzęt kinowy – na niecałe 200 tysięcy złotych (jeden projektor kosztował 350 tys. zł, a drugi 250 tys. zł), a marka – na 3 procent wartości nieruchomości i sprzętu. Marka zazwyczaj jest wyceniana od 3 do 5 procent wartości nieruchomości.

Właścicielom kina najbardziej zależało na sprzedaży kina miastu, bo ono dawało gwarancje, że w tym obiekcie pozostanie kino. Jak do tej pory się to nie udało, ale wciąż jest na to szansa.

- Jesteśmy dalej otwarci. Jeśli właściciele kina będą zainteresowani współpracą z nami, to możemy umówić się na kolejną wycenę przedsiębiorstwa i jesteśmy gotowi na rozmowy o transakcji – zapewniał w rozmowie z „Życiem Regionów” Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Podkreślił jednak, że samorząd jako podmiot publiczny nie może operować na zasadzie własnej oceny sytuacji czy ceny, tylko w oparciu o realną wycenę wartości  przez biegłych, którzy się na tym znają.

- Tylko wtedy, gdy proponowana cena przez właścicieli będzie zgodna z parametrami obiektywnymi możemy wydatkować środki publiczne.  Więc jeśli w tej kwestii dojdziemy do porozumienia, to jak najbardziej jesteśmy zainteresowani. Jesteśmy gotowi, mamy pomysł jak to kino poprowadzić – zapewnia prezydent Szczecina.

- Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Najstarsze rzeszowskie kino prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Nieruchomość do tej pory była natomiast własnością spółki Apollo Film z Krakowa.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?
Społeczności lokalne
Choć odeszli z urzędu, to zostaną w nim na zawsze
Społeczności lokalne
Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji
Społeczności lokalne
Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie