MeMo w Łodzi już działa. Będą i inne Mediateki w kolejnych miastach

Nie tylko wypożyczalnia książek, ale też strefa komiksu, sala gamingowa, kino, studio fotograficzne, pokój muzyczny czy kawiarnia jest w łódzkiej Mediatece MeMo. Podobne inwestycje, powstają też w innych, także mniejszych miastach.

Publikacja: 29.11.2022 15:15

MeMo w Łodzi już działa. Będą i inne Mediateki w kolejnych miastach

Foto: UM Łódź

- Tutaj dostęp do wiedzy i możliwości, jakie dają nowe media, mają wszyscy niezależnie od wieku, wykształcenia czy zamożności - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Przestrzeń dla czytelników i dla graczy

Mediateka MeMo to multimedialna biblioteka, która powstała w zabytkowej willi łódzkiego fabrykanta Ludwika Meyera przy Moniuszki 5 w Łodzi.

Przed rewitalizacją budynki były zrujnowane. Przeszły gruntowny remont, zostały przebudowane i połączone przeszklonym dziedzińcem.  Fasady odzyskały oryginalny kształt, powróciły na nie wszystkie detale architektoniczne.  Te, których brakowało zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanych dokumentów, to m.in. kobiece i lwie głowy.

W willi zostały wymienione wszystkie instalacje, odrestaurowana stolarka okienna i drzwiowa, przebudowane klatki schodowe. Aby ułatwić poruszanie się między piętrami, zainstalowano windy. Wnętrza przystosowano do pełnienia nowych funkcji, głównie usługowych. Koszt całego projektu to 51 mln zł, z czego połowa pochodziła z dotacji unijnych.

Na trzech piętrach znajdziemy nie tylko bogaty księgozbiór, ale także sale z komiksami i grami planszowymi, studio nagrań, salę muzyczną i studio fotograficzne, centrum gier komputerowych i salę zabaw dla najmłodszych.

Fani gier mają do dyspozycji przestrzeń gamingową z najnowszymi konsolami, systemem VR oraz symulatorami: lotu i wyścigowym. Wielbiciele budowania z klocków Lego mogą uwolnić wyobraźnię działając kreatywnie w dedykowanej do tego przestrzeni.

- Internet i rozwój technologii zmieniły sposób w jaki żyjemy. W trzy dekady globalna sieć stała się codziennością. Szczególne miejsce zajmują tu media społecznościowe, w których coraz więcej z nas wyraża siebie, dzieli się wiedzą, pomysłami i zainteresowaniami. I to z myślą o nich stworzyliśmy przestrzeń, w której łodzianie mogą rozwijać pasje, zainteresowania, zdobywać wiedzę i wymieniać się doświadczeniami – mówi prezydent Zdanowska.

Nowe Mediateki w Szczecinie i w Puławach

Nie tylko Łódź inwestuje w kulturę. Nowoczesna Mediateka powstaje także w rejonie ul. Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej w Szczecinie. Jej budowa ruszyła na początku tego roku.

Ta Mediateka składać się będzie z trzech połączonych ze sobą segmentów. W pierwszym powstanie wypożyczalnia z czytelnią, a także strefą przeznaczona dla rodziców, czekających na swoje dzieci, które odwiedzają bibliotekę.

W drugim - zaplecze sanitarne i szatnia, a także niewielka sala projekcyjna oraz sale multimedialne do gry na konsolach i sale muzyczne do gry na instrumentach.

W ostatniej ma powstać sala spotkań na blisko 200 osób. Będzie się składać z kaskadowej widowni z fotelami zamontowanymi na stałe oraz z płaskiej części mogącej pełnić funkcję sceny.

W budynku ma być też taras, który także będzie pełnił funkcję zewnętrznej sceny z miejscem przeznaczonym na widownię.

Inwestycja ma zostać ukończona w połowie przyszłego roku, a na jej budowę miasto przeznaczyło ponad 20 milionów złotych.

Dobiega końca budowa Mediateki w Puławach. – Nowa przestrzeń kulturalnych możliwości. Mediateka będzie nową siedzibą Biblioteki Miejskiej. Trwają odbiory końcowe. Jesteśmy już na ostatniej prostej – poinformował Paweł Maj, prezydent miasta.

Nowy obiekt ma aż trzy kondygnacje: najniższa to podziemny parking, natomiast dwie pozostałe już wkrótce będą służyły mieszkańcom.

Znajdą się tam nie tylko wypożyczalnie i czytelnie dla dzieci i dorosłych, ale też sala konferencyjna, sale dostosowane do prowadzenia zajęć bibliotecznych oraz miejsce do organizowania wystaw , pracownie, biura, a także parking na blisko 50 miejsc postojowych. Inwestycja pochłonie ok. 30 mln zł.

A w Czeladzi cały kompleks kulturalny

Dobiegają także końca prace przy nowej Mediatece w Czeladzi. Powstaje ona przy zmodernizowanej cechowni byłej kopalni Saturn, którą zamknięto w 1996 roku. W 2016 roku oddano do użytku odrestaurowaną elektrownię, gdzie dzisiaj znajduje się Galeria Elektrownia.

A trzy lata temu w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

Teraz Czeladź idzie jeszcze dalej. W zmodernizowanej Cechowni ma powstać m.in. Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego, czyli interaktywne muzeum prezentujące dziedzictwo górnicze całego Zagłębia Dąbrowskiego.

Inną atrakcją Cechowni jest górująca nad okolicą wieża zegarowa, która będzie służyć jako wieża widokowa. By się na nią dostać, trzeba będzie pokonać ponad 100 schodów.

A sama Mediateka będzie działać w bocznej części Cechowni. - Będzie można w luksusowych warunkach czytać czy słuchać książek, bo będą też np. hamaki – podał Urząd Miasta.

Na zewnątrz jest plac zabaw dla dzieci, z kopalnianym szybem, w kolorach czarno-żółtych. Prace budowlane w Cechowni pochłonęły ok. 40 mln złotych. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.

- Tutaj dostęp do wiedzy i możliwości, jakie dają nowe media, mają wszyscy niezależnie od wieku, wykształcenia czy zamożności - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Przestrzeń dla czytelników i dla graczy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu