Dzięki temu projektowi zrewitalizowana zostanie część tzw. Dolnego Miasta, jedna z najbardziej urokliwych dzielnic miasta.
Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym z powołanym przez spółki Inopa i Euro Styl konsorcjum GGI Dolne Miasto została podpisana w listopadzie. To finał trwającego trzy lata postępowania o wybór prywatnego partnera dla przedsięwzięcia „Zagospodarowanie obszaru dawnej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście w Gdańsku”.
– W ramach przedsięwzięcia partner prywatny zaprojektuje, sfinansuje i zrealizuje na terenie Dolnego Miasta inwestycje publiczne oraz komercyjne, komplementarne do wdrażanych obecnie przez miasto Gdańsk działań rewitalizacyjnych – wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Ponadto jego obowiązkiem będzie utrzymanie i zarządzanie obiektami celu publicznego przez określony czas. W ciągu ośmiu lat zagospodarowany zostanie teren o łącznej powierzchni ok. 11 ha. Zgodnie z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i w poszanowaniu wartości historycznych powstanie nowa zabudowa mieszkaniowa, lokale usługowe i handlowe oraz tereny rekreacyjne i zielone. Dzięki renowacji dawny blask odzyska też kilka zniszczonych i niewykorzystywanych obecnie budynków.
Do nauki, sportu i pływania
Dolne Miasto to obszar Śródmieścia Gdańska, który opływa Nowa Motława. Jest też pełna starych kanałów i elementów dawnych fortyfikacji, a w XIX wieku z racji licznych zakładów przemysłowych była nazywa Miastem Fabryk. Wyjątkowy charakter dzielnicy przetrwał do dzisiaj, choć w okresie PRL i latach 90. uległa degradacji. W pierwszej dekadzie XXI w. rozpoczęła się gruntowna rewitalizacja, a powstanie konsorcjum GGI Dolne Miasto jest jej kontynuacją.
Konsorcjum wybuduje nowe przedszkole dla 150 dzieci, wraz z placem zabaw. Cały obiekt ma mieć około 4000 mkw. W starym budynku, gdzie mieściło się gimnazjum, powstanie centrum aktywności lokalnej, które będzie służyło okolicznym mieszkańcom. Przy Szkole Podstawowej nr 65 powstanie nowoczesne, ogólnodostępne i wielofunkcyjne boisko sportowe, zadaszone stanowisko na rekreacyjny sprzęt wodny, np. kajaki, smocze łodzie, a także ławki i elementy małej architektury.