Poznań ponownie zwycięża Ranking Samorządów Rzeczpospolitej

Pomorze, Śląsk i Małopolska – to właśnie z tych regionów wywodzi się gros laureatów kolejnej edycji rankingu samorządów. W czołówce wciąż niewiele jest miast i gmin ze ściany wschodniej

Publikacja: 20.07.2010 18:51

Poznań

Poznań

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

[b][link=http://www.rp.pl/temat/508722_Ranking_Samorzadow.html]Ranking samorządów w wydaniu online[/link][/b]

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/508722,509731.html]Wyniki po I etapie[/link] [/b]

[b][link=http://www.rp.pl/temat/331858.html] Ranking Samorządów 2009 [/link][/b]

Jeśli to samorządowy ranking „Rzeczpospolitej”, to wygrywa Poznań – zaczynają już żartować niektórzy włodarze miast. Faktycznie, już po raz czwarty z rzędu stolica Wielkopolski wygrała w kategorii miast na prawach powiatu i wcale nie zamierza spuszczać z tonu. Przypomnijmy, że Poznań okazywał się najlepszy w naszym rankingu w latach 2007 – 2009 oraz w roku 2005. W 2006 r. oddał miejsce na podium walkowerem, nie wysyłając na czas odpowiedzi na ankietę.

W pierwszej dziesiątce dużych miast aż połowa samorządów nie zmieniła miejsca, w tym drugi na podium Sopot, a brązowy medalista Wrocław zamienił się miejscem z czwartym w rankingu Gdańskiem. W ciągu roku do czołówki awansowały Łódź, Toruń i Kraków.

Ostrą rywalizację widać w gminach miejskich i miejsko-wiejskich. Tegorocznym zwycięzcą został Kórnik (województwo wielkopolskie), który w 2009 r. zamykał pierwszą dziesiątkę. Grodzisk Mazowiecki, nr 1 w zeszłym roku, spadł na trzecie miejsce, a na drugim znalazł się Lubliniec. Generalnie w pierwszej dziesiątce żaden z samorządów nie utrzymał zeszłorocznej pozycji, a tylko cztery utrzymały się w tym gronie. Najbardziej brawurowym awansem popisał się Krasnystaw, który z 98. miejsca awansował w ciągu roku na siódme m.in. dzięki znacznemu wzrostowi inwestycji.

Natomiast wśród gmin wiejskich najwyższe wyróżnienie przypadło gminie Zabierzów z Małopolski. To specyficzna gmina, bo choć wiejska, do rozwoju sprytnie wykorzystuje sąsiedztwo dużego miasta, a na jej terenie jest m.in. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Na drugim miejscu znalazł się zeszłoroczny laureat – niewielka Kobylanka z województwa zachodniopomorskiego, a za nią małopolska Wielka Wieś i lubelska Świdnica.

Który region radzi sobie najlepiej – odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. W pierwszej setce mniejszych miast największą reprezentację mają Mazowsze i Dolny Śląsk – które idą niemal łeb w łeb, zajmując prawie jedną czwartą miejsc w rankingu. Wśród miast na prawach powiatu wyraźnie wybija się za to województwo śląskie. Wśród gmin wiejskich niekwestionowanym liderem w pierwszej setce jest Małopolska z aż 20 przedstawicielami, a na drugim miejscu jest Śląsk z 12 gminami. W czołówce wciąż niewiele jest miast i gmin ze ściany wschodniej.

Poza głównym rankingiem wyróżniliśmy także te gminy i miasta, które najlepiej wykorzystywały pieniądze pochodzące ze środków unijnych. Zeszły rok był dla nich przełomowy, co widać po dokonaniach zwycięskich samorządów. W osobnym zestawieniu postanowiliśmy też wskazać najbardziej innowacyjne samorządy, dobrze radzące sobie z zastosowaniem nowoczesnych technologii i rozwiązań poprawiających jakość życia mieszkańców.

[b][link=http://www.rp.pl/temat/508722_Ranking_Samorzadow.html]Ranking samorządów w wydaniu online[/link][/b]

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/508722,509731.html]Wyniki po I etapie[/link] [/b]

Pozostało 93% artykułu
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?