Mazowiecka gmina leżąca tam, gdzie krzyżują się drogi na zachód i południe, ale też gdzie – co rzadkość w Polsce – wykorzystuje się wody termalne, jest jednym z liderów tej edycji rankingu samorządowego.
– Bezlitośnie wykorzystujemy nasze położenie – przyznaje Józef Grzegorz Kurek, burmistrz miasta i gminy Mszczonów w województwie mazowieckim. Funkcję sprawuje szóstą kadencję.
Mszczonów wykorzystuje to, iż leży pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami: Warszawą i Łodzią (45 km od Warszawy i 80 km od Łodzi), przy trasie Warszawa – Katowice (nr 8) i na szlaku TIR-owskim (trasa międzynarodowa nr 50). Kiedyś znany był z rzemiosła, głównie z warsztatów stolarskich i meblarskich. Teraz coraz częściej z tego, że jest ośrodkiem logistyczno-przewozowym.
Cała gmina liczy ok. 11 300 mieszkańców, połowa mieszka w miasteczku. Wskaźnik zaludnienia jest dość wysoki. 74 osoby przeciętnie mieszkają na powierzchni 1 km kw.
– Kluczem do sukcesu gminy jest nie samo położenie, ale to, że władze są pomocne i angażują się w przyciąganie nowych inwestorów – przyznaje Piotr Bzowski, dyrektor ds. najmu i rozwoju w Point Park Properties (P3), firmie, która w Mszczonowie ma swój park technologiczno-magazynowy. Samorząd prowadzi projekty współfinansowane przez Unię Europejską podnoszące kwalifikacje zawodowe mieszkańców. – Klient dowiaduje się od władz, że nie tylko może liczyć na dobrą lokalizację, ale też ma możliwość zatrudnienia potrzebnych mu ludzi – dodaje Piotr Bzowski. Na terenie parku znajduje się bocznica kolejowa. Firma ma nadzieję, że dogodne połączenia kolejowe pozwolą na dynamiczny rozwój parku.