Miasto korzysta z dobrej lokalizacji

I miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich

Publikacja: 19.07.2011 10:07

Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa kusi mieszkańców pobliskich Warszawy i Łodzi basenami termalnym

Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa kusi mieszkańców pobliskich Warszawy i Łodzi basenami termalnymi

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Mazowiecka gmina leżąca tam, gdzie krzyżują się drogi na zachód i południe, ale też gdzie – co rzadkość w Polsce – wykorzystuje się wody termalne, jest jednym z liderów tej edycji rankingu samorządowego.

– Bezlitośnie wykorzystujemy nasze położenie – przyznaje Józef Grzegorz Kurek, burmistrz miasta i gminy Mszczonów w województwie mazowieckim. Funkcję sprawuje szóstą kadencję.

Mszczonów wykorzystuje to, iż leży pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami: Warszawą i Łodzią (45 km od Warszawy i 80 km od Łodzi), przy trasie Warszawa – Katowice (nr 8) i na szlaku TIR-owskim (trasa międzynarodowa nr 50). Kiedyś znany był z rzemiosła, głównie z warsztatów stolarskich i meblarskich. Teraz coraz częściej z tego, że jest ośrodkiem logistyczno-przewozowym.

Cała gmina liczy ok. 11 300 mieszkańców, połowa mieszka w miasteczku. Wskaźnik zaludnienia jest dość wysoki. 74 osoby przeciętnie mieszkają na powierzchni 1 km kw.

– Kluczem do sukcesu gminy jest nie samo położenie, ale to, że władze są pomocne i angażują się w przyciąganie nowych inwestorów – przyznaje Piotr Bzowski, dyrektor ds. najmu i rozwoju w Point Park Properties (P3), firmie, która w Mszczonowie ma swój park technologiczno-magazynowy. Samorząd prowadzi projekty współfinansowane przez Unię Europejską podnoszące kwalifikacje zawodowe mieszkańców. – Klient dowiaduje się od władz, że nie tylko może liczyć na dobrą lokalizację, ale też ma możliwość zatrudnienia potrzebnych mu ludzi – dodaje Piotr Bzowski. Na terenie parku znajduje się bocznica kolejowa. Firma ma nadzieję, że dogodne połączenia kolejowe pozwolą na dynamiczny rozwój parku.

Jednak burmistrz nie chciałby, żeby gmina była kojarzona tylko z jednym rodzajem działalności gospodarczej.

Przestrzega: – Nie można preferować jednej gałęzi gospodarki, bo można razem z nią być w czasach spowolnienia zatopionym.

Być może dlatego najpoważniejszą inwestycją (ok. 27 mln zł), w jakie w ostatnich latach zaangażowany był samorząd, są termy mszczonowskie – kompleks basenów, gdzie wykorzystuje się źródła termalne. Odpoczywają tu nie tylko mieszkańcy gminy czy powiatu żyrardowskiego, ale także warszawiacy. – To nasza inwestycja w przyszłość – przyznaje burmistrz. – Coraz częściej ludzie dbają o zdrowie, chcą odpoczywać. Udało się nam, co rzadkie, wykorzystać wodę termalną.

Na terenie Mazowsza jest to jedyny taki obiekt. Władze mają nadzieję, iż będzie silną konkurencją dla ośrodków wykorzystujących wody termalne na południu kraju.

Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku wydobywana jest od 1996 roku przez otwór wiertniczy Mszczonów IG-1 z głębokości 1714 m z utworów piaskowcowych kredy dolnej. Temperatura wody termalnej mierzona na powierzchni wynosi +42,5°C. Jest ona wykorzystywana do celów spożywczych z przeznaczeniem dla mieszkańców miasta oraz do celów grzewczych.

W zeszłym roku wydatki inwestycyjne gminy stanowiły więcej niż jedną piątą wszystkich wydatków. Samorząd prowadzi też bezpieczną politykę finansową. Zobowiązania stanowią 42,3 proc. dochodów.

Gdyby burmistrz miał więcej pieniędzy, to skoncentrowałby się na poprawie połączeń kolejowych. W Mszczonowie krzyżują się dwie trasy kolejowe: Centralna Magistrala Kolejowa i trasa kolei towarowej wschód – zachód (Słubice – Terespol). – Staramy się rozpocząć projektowanie połączenia kolejką WKD Mszczonowa z Warszawą. Jest to jednak bardzo kosztowne przedsięwzięcie, wymagające porozumienia pomiędzy kilkoma samorządami, i jego realizacja rozpocznie się najwcześniej wraz z kolejnym rozdaniem środków unijnych

– przypuszcza burmistrz.

—Aleksandra Fandrejewska

Mazowiecka gmina leżąca tam, gdzie krzyżują się drogi na zachód i południe, ale też gdzie – co rzadkość w Polsce – wykorzystuje się wody termalne, jest jednym z liderów tej edycji rankingu samorządowego.

– Bezlitośnie wykorzystujemy nasze położenie – przyznaje Józef Grzegorz Kurek, burmistrz miasta i gminy Mszczonów w województwie mazowieckim. Funkcję sprawuje szóstą kadencję.

Pozostało 89% artykułu
Materiał partnera
Ku lepszej przyszłości miast dla ludzi i planety
Regiony
Dolny Śląsk z szeroką ofertą dla biznesu
Regiony
Skandynawia jest w Szczecinie
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Regiony
Katowickie rowery coraz bardziej popularne
Regiony
Białystok efektywnie wspiera seniorów