Moc wydarzeń na 25-lecie Dolnego Śląska

Z okazji ćwierćwiecza województwa dolnośląskiego obchody przypadającego 16 października święta regionu zostały rozszerzone na cały miniony miesiąc. Bardzo wiele wydarzeń związanych było z turystyką.

Publikacja: 13.11.2023 09:00

Wiele wydarzeń święta regionu zachęcało najmłodszych – i nie tylko – do ruchu i rekreacji

Wiele wydarzeń święta regionu zachęcało najmłodszych – i nie tylko – do ruchu i rekreacji

Foto: mat.pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Województwo dolnośląskie świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. Dlatego władze regionu postanowiły zaprosić mieszkańców do szczególnego celebrowania tej rocznicy.

Okazją stało się Święto Województwa Dolnośląskiego, które w ubiegłych latach powiązane było z przypadającym 16 października dniem pamięci patronki regionu, św. Jadwigi. Samorząd województwa w tym roku postanowił rozszerzyć program obchodów na cały miesiąc. W efekcie w październiku w regionie odbyło się niemal 200 różnego rodzaju imprez – kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i nie tylko.

– To święto i jego symbolika łączą wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. Ostatnie lata były dla naszego regionu bardzo pomyślne i mamy powody do satysfakcji. Z podniesioną głową możemy mówić o naszych sukcesach, które obejmują m.in. dynamiczny rozwój kolei, dróg, a na mapie naszego regionu nieustannie pojawiają się nowe inwestycje. Sukcesy te wynikają z pracowitości i kreatywności Dolnoślązaków oraz współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami, środowiskami naukowymi oraz z rządem – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W programie święta znalazło się także aż 70 imprez turystycznych, w których udział wzięło ponad 5 tys. Dolnoślązaków.

Inauguracja Święta Województwa Dolnośląskiego nastąpiła już 31 września na dworcu PKP Wrocław Główny, gdzie m.in. zaprezentowany został pociąg z wizerunkiem św. Jadwigi.

Pierwsza impreza turystyczna, Electric Muscle Odra Cup, odbyła się już 1 października. Fundacja OnWater.pl podczas imprezy przy wrocławskim moście Grunwaldzkim uroczyście przyjęła do użytku sprzęt wodny zakupiony ze środków Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego (DFO). Najmłodsi wzięli udział w warsztatach stolarskich „Mała szkutnia”.

Dzień później miał miejsce Piknik Ogień, zorganizowany przez Fundację Ogrody Edukacyjne. Jego uczestnicy mieli możliwości zwiedzenia Zamku Grodno oraz Sztolni Walimskich. Odbyły się także warsztaty fotograficzne.

Wśród propozycji dla uczestników jubileuszowych spotkań były m.in. warsztaty stolarskie „Mała szkutn

Wśród propozycji dla uczestników jubileuszowych spotkań były m.in. warsztaty stolarskie „Mała szkutnia”

mat.pras.

Wydarzeniem kolejnych dni było m.in. otwarcie pomostu przy wale Odry na terenie Klubu WKW „Wiadrus”. W uroczystym otwarciu pomostu oraz wodowaniu czterech dwuosobowych kajaków sfinansowanych z DFO wzięli licznie udział członkowie klubu, przedstawiciele wrocławskiego oddziału PTTK, przewodnicy miejscy i górscy, urzędnicy, a także przedstawiciele wrocławskiego środowiska wodniackiego.

Wycieczki, rajdy i nagrody

W obchody święta województwa dolnośląskiego wpisał się obchodzony 6 października Światowy Dzień Turystyki. Z jego okazji została zorganizowana gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody dla najlepszych produktów turystycznych w regionie. Jury wybrało i nagrodziło cztery produkty, z których jeden otrzymał nominację do ogólnopolskiego etapu konkursu, w którym rywalizuje z najlepszymi atrakcjami z innych regionów Polski. Laureatami zostali: Dolnośląska Kraina Rowerowa, impreza Bitwa o Twierdzę, Palmiarnia w Wałbrzychu oraz Barwy Kaczawskie Galeria Naturalnych Pigmentów.

6 października miało miejsce uroczyste otwarcie przystani wodnej na Zalewie Prężyce. To unikatowe miejsce ze względu na położenie i fakt, że jest to pierwszy pomost na lewym brzegu Odry na odcinku od Wrocławia do Malczyc. Budowa została sfinansowana z DFO, a projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie „Zalew Prężyce”.

W tych dniach odbył się także Weekend z Przewodnikiem (6–8 października). Złożył się na niego szereg starannie zaplanowanych wycieczek zorganizowanych przez Studenckie Koło Przewodników Sudeckich. Uczestnicy mieli m.in. okazję zwiedzić Świdnicę i zakątki, takie jak Stare Miasto z Rynkiem, Wieżą Ratuszową i Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz dwie monumentalne świątynie: Kościół Pokoju i świdnicką Katedrę. Łącznie odbyło się 13 wycieczek, a w ich programie pojawiły się również: Ślęża, Wysoki Grzbiet, Góry Stołowe, Ziemia Wałbrzyska, Ziemia Kłodzka, Sienna, Pogórze Kaczawskie, Sudeckie Rubieże oraz Kotlina Jeleniogórska.

W święto regionu wpisał się także doroczny Rekreacyjny Rajd Rowerowy (7 października), zorganizowany przez Fundację Księstwo Ziębickie. Na mecie na uczestników czekał poczęstunek oraz loteria z nagrodami. Dodatkowo mogli oni wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Tego samego dnia miały miejsce regaty żeglarskie w klasie Omega dla członków Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Warto zaznaczyć, że przy okazji wszystkich wydarzeń związanych z wodą organizatorzy nie tylko zachęcali wszystkich do uprawiania sportów wodnych, ale również przypominali, aby robić to w odpowiedzialny sposób. Najważniejsze zasady dotyczące przebywania na Odrze i w jej okolicy zostały zebrane w ramach akcji #OdraNaSpokojnie.

Również podczas tego weekendu miała miejsce kultowa już Twierdza Legend na twierdzy Srebrna Góra. Wydarzenie skupia wokół siebie najciekawszych wystawców z całego Dolnego Śląska w pięknych murach srebrnogórskiej twierdzy. Dzięki rekonstruktorom i pokazom można tam poznać historię tego niezwykłego miejsca oraz poczuć klimat minionych epok. Warto przypomnieć, że twierdza stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

NIE ma

NIE ma

Także w ten sam weekend odbyła się wycieczka rowerowa Łączą nas góry, zorganizowana w Górach Izerskich przez Fundację Ładne Historie. Dzięki takim inicjatywom osoby niepełnosprawne mogą odkrywać uroki Dolnego Śląska na pięknej trasie od Polany Jakuszyckiej w kierunku Stogu Izerskiego przez Stację Turystyczną Orle oraz Chatkę Górzystów. Zapewnienie specjalistycznych wózków oraz rowerów elektrycznych pozwoliło uczestnikom w pełni cieszyć się z tych uroków.

Tematyki turystycznej nie zabrakło także na Dolnośląskim Kongresie Kultury. Odbyły się wówczas m.in. warsztaty dotyczące potencjału i współpracy międzysektorowej. W spotkaniu wzięli udział eksperci reprezentujący kulturę (Agnieszka Franków-Żelazny, Filharmonia Sudecka), turystykę (Anna Żabska, LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej, Zamek Książ), transport (Bartłomiej Jungiewicz, Koleje Dolnośląskie), naukę (Kamila Kamińska, UWr, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej), obszary wiejskie (Karolina Manecka, UMWD), organizacje pozarządzowe (Maria Zięba, Fundacja Ładne Historie) oraz uzdrowiska (Piotr Pawełczyk).

Zamki i zabytki techniki

Podczas Święta Województwa Dolnośląskiego nie zabrakło oczywiście spotkań związanych z bogatą historią przemysłową regionu. I tak np. Stowarzyszenie „Leszczynieckie Perspektywy” zorganizowało dwa wydarzenia: Ziemia Kłodzka na pontonie oraz Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki. Uczestnicy wydarzenia Ziemia Kłodzka na pontonie zwiedzili Kłodzki Rynek, a następnie mogli przekonać się, jak ekscytującą przygodą jest rafting Przełomem Bardzkim. Natomiast podczas wydarzenia Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, czyli największy zespół górniczych budowli naziemnych w tej części Europy. Następnie udali się do Muzeum Porcelany, gdzie można podziwiać największą kolekcję porcelany śląskiej. Kolejnym etapem wycieczki była wizytówka Dolnego Śląska, czyli Zamek Książ.

Na dziedzińcu Zamku Książ odbyły się także obchody Święta Województwa Dolnośląskiego zorganizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej (15 października). Najmłodsi mieli wówczas możliwość udziału w grze terenowej oraz w wielu innych atrakcjach. Nieco starsi mogli podziwiać najpiękniejsze walory wizytówki Dolnego Śląska oraz wybrać się na spacer z przewodnikiem.

20 października miał z kolei miejsce międzypokoleniowy turniej turystyczny, zorganizowany przez Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości. W jego ramach odbyły się dwie wycieczki w Rudawy Janowickie, objazdowa wycieczka dla seniorów w wybrane miejsca Doliny Pałaców i Ogrodów, międzypokoleniowa gra terenowa oraz, na zakończenie, międzypokoleniowy turniej turystyczny. Finałowe wydarzenie projektu „Rudawy łączą pokolenia” odbyło się na świetlicy wiejskiej w Rudawach Janowickich.

Niezwykle ciekawe wydarzenie miało miejsce w weekend 28–29 października w Kowarach. Fundacja Slow City zaprosiła tam na projekt „Tajemnice sudeckiego uranu”, podczas którego można było się dowiedzieć o sposobach wydobycia uranu i jego zastosowaniu w przemyśle. Były warsztaty z tworzenia biżuterii z uranu oraz spektakl „Napromieniowany Raj”. Po przedstawieniu miał miejsce spacer z lampami naftowymi ulicami Kowar, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać historię miasta – jak przekształcało się ono z miejscowości górniczej w tkacką. W niedzielę odbył się spacer z przewodnikiem, którego trasa objęła najważniejsze obiekty związane z górnictwem w Kowarach, takie jak Sztolnia nr 7 i 8, tunel kolejowy, zakłady R-1, Pole Wulkan Kopalni Wolność, przejście żółtym szlakiem w kierunku sztolni nr 17 oraz Kopalnia Podgórze.

Święto województwa przyniosło Dolnoślązakom moc atrakcji i ważnych przeżyć. Wszystkie wydarzenia zorganizowano z taką myślą, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

– Dzięki takim wydarzeniom kształtujemy regionalną tożsamość, ponieważ, będąc razem, widzimy, jak wiele nas – Dolnoślązaków – łączy. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się we wspólne świętowanie naszego jubileuszu – podsumowuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Województwo dolnośląskie świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. Dlatego władze regionu postanowiły zaprosić mieszkańców do szczególnego celebrowania tej rocznicy.

Pozostało 97% artykułu
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego