Także w ten sam weekend odbyła się wycieczka rowerowa Łączą nas góry, zorganizowana w Górach Izerskich przez Fundację Ładne Historie. Dzięki takim inicjatywom osoby niepełnosprawne mogą odkrywać uroki Dolnego Śląska na pięknej trasie od Polany Jakuszyckiej w kierunku Stogu Izerskiego przez Stację Turystyczną Orle oraz Chatkę Górzystów. Zapewnienie specjalistycznych wózków oraz rowerów elektrycznych pozwoliło uczestnikom w pełni cieszyć się z tych uroków.
Tematyki turystycznej nie zabrakło także na Dolnośląskim Kongresie Kultury. Odbyły się wówczas m.in. warsztaty dotyczące potencjału i współpracy międzysektorowej. W spotkaniu wzięli udział eksperci reprezentujący kulturę (Agnieszka Franków-Żelazny, Filharmonia Sudecka), turystykę (Anna Żabska, LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej, Zamek Książ), transport (Bartłomiej Jungiewicz, Koleje Dolnośląskie), naukę (Kamila Kamińska, UWr, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej), obszary wiejskie (Karolina Manecka, UMWD), organizacje pozarządzowe (Maria Zięba, Fundacja Ładne Historie) oraz uzdrowiska (Piotr Pawełczyk).
Zamki i zabytki techniki
Podczas Święta Województwa Dolnośląskiego nie zabrakło oczywiście spotkań związanych z bogatą historią przemysłową regionu. I tak np. Stowarzyszenie „Leszczynieckie Perspektywy” zorganizowało dwa wydarzenia: Ziemia Kłodzka na pontonie oraz Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki. Uczestnicy wydarzenia Ziemia Kłodzka na pontonie zwiedzili Kłodzki Rynek, a następnie mogli przekonać się, jak ekscytującą przygodą jest rafting Przełomem Bardzkim. Natomiast podczas wydarzenia Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, czyli największy zespół górniczych budowli naziemnych w tej części Europy. Następnie udali się do Muzeum Porcelany, gdzie można podziwiać największą kolekcję porcelany śląskiej. Kolejnym etapem wycieczki była wizytówka Dolnego Śląska, czyli Zamek Książ.
Na dziedzińcu Zamku Książ odbyły się także obchody Święta Województwa Dolnośląskiego zorganizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej (15 października). Najmłodsi mieli wówczas możliwość udziału w grze terenowej oraz w wielu innych atrakcjach. Nieco starsi mogli podziwiać najpiękniejsze walory wizytówki Dolnego Śląska oraz wybrać się na spacer z przewodnikiem.
20 października miał z kolei miejsce międzypokoleniowy turniej turystyczny, zorganizowany przez Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości. W jego ramach odbyły się dwie wycieczki w Rudawy Janowickie, objazdowa wycieczka dla seniorów w wybrane miejsca Doliny Pałaców i Ogrodów, międzypokoleniowa gra terenowa oraz, na zakończenie, międzypokoleniowy turniej turystyczny. Finałowe wydarzenie projektu „Rudawy łączą pokolenia” odbyło się na świetlicy wiejskiej w Rudawach Janowickich.