Zatrzymać mieszkańców, przyciągnąć firmy

Śląsk to już nie tylko górnictwo, ale też nowoczesna gospodarka. Samorządy mają w tym swój udział.

Publikacja: 12.12.2017 23:30

Zatrzymać mieszkańców, przyciągnąć firmy

Foto: Bloomberg

W Rankingu Samorządów wyróżniamy tych włodarzy, którzy w oparciu o zdrowe finanse publiczne starają się w sposób najbardziej efektywny zaspokajać potrzeby mieszkańców i lokalnej przedsiębiorczości. Śląskie samorządy doskonale wpisują się w te kryteria, w tegorocznej edycji rankingu (na ponad 200 sklasyfikowanych samorządów) znalazło się ich aż 28. Bielsko-Biała zajęła drugą pozycję w kategorii miast na prawach powiatu, a Gliwice – 7., Ożarowice zajęły zaś 4. miejsce w kategorii gmin wiejskich.

Szczególnie dobrze śląskie samorządy wypadają w kategorii budowy kapitału społecznego. – Od kilkunastu lat staramy się poprawiać jakość życia naszych mieszkańców i przyciągać nowych, stwarzając im jak najlepsze warunki do życia – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Zresztą nasze hasło promocyjne brzmi: „Tychy – dobre miejsce", i wielu tyszan się z nim identyfikuje. Prezydent jednym tchem wylicza całą masę inwestycji, które służą realizacji tego celu – w transport publiczny, drogi, przestrzeń miejską, energooszczędne rozwiązania czy walkę ze smogiem.

– Kolejnym ważnym tematem jest polityka senioralna. Niedawno kupiliśmy teren pod budowę domu pomocy społecznej, rozpoczęliśmy także tworzenie centrum usług społecznościowych. Znajdą się w nim m.in. mieszkania komunalne, mieszkania chronione, sala do rehabilitacji i świetlica – podkreśla Dziuba.

Szerokim zakresem inwestycji chwali się też Klemens Podlejski, burmistrz gminy Żarki. – W poprzednim etapie finansowania unijnego pozyskane środki zostały skierowane na termomodernizację obiektów publicznych, wymianę źródeł ciepła i remont szkół, przychodni, a także rozbudowę sieci kanalizacji, dróg czy ścieżek rowerowych – wymienia. W nowym rozdaniu funduszy UE to kolejne projekty OZE – montaż solarów, pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych na prywatnych posesjach, a także remont mieszkań socjalnych czy rewitalizacja obszaru i domów w Żarkach.

Śląscy laureaci naszego rankingu dużo inwestują też w poprawę otoczenia dla rozwoju biznesu. - Częstochowa kojarzyła się głównie z centrum pielgrzymkowym. Od kilku lat konsekwentnie budujemy wizerunek miasta bardziej otwartego dla inwestorów, nastawionego na zrównoważony rozwój, wsparcie biznesu czy budowę nowoczesnego układu komunikacyjnego – podkreśla Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. – Nasze miasto to obecnie duży ośrodek m.in. branży automotive oraz coraz ważniejszy – usług dla biznesu. Mamy tereny inwestycyjne w dwóch specjalnych strefach ekonomicznych, a rozwijające się w mieście firmy oferują wiele możliwości pracy – zaznacza.

– Nasze miasto to nie tylko najlepszy w regionie układ komunikacyjny, nowoczesna infrastruktura czy ciekawe miejsce do życia, ale przede wszystkim doskonała lokalizacja do rozwoju współczesnego biznesu – zachwala Anna Ujma, pełnomocnik prezydenta Żorów.

Zapewnia, że w mieście inwestorzy mogą liczyć na wsparcie na każdym etapie inwestycji. To tu mieści się siedziba jastrzębsko-żorskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w samych Żorach na inwestorów czekają: atrakcyjny obszar przemysłowy, 18 ha uzbrojonych, doskonale skomunikowanych terenów, działki już od 0,5 ha czy możliwość szybkiej realizacji inwestycji.

– Ulgi dla przedsiębiorców i zagospodarowanie przez nich sześciu działek na utworzonej w mieście SSE dobrze rokuje na przyszłość. Więcej miejsc pracy, większe wpływy i szybszy rozwój miasta sprawią, że stanie się ono bardziej atrakcyjne. W połączeniu z inwestycjami dla mieszkańców Myszków to miasto przyszłości – podsumowuje Włodzimierz Żak, burmistrz Myszkowa.

Opinie

- Marcin Krupa, prezydent Katowic

Przeszliśmy długą drogę od przemysłowego miasta do nowoczesnej stolicy ponaddwumilionowej metropolii.

Dziś stawiamy na wysoką jakość życia mieszkańców i przemysł czasu wolnego. W ostatnich latach powstała Strefa Kultury i przebudowaliśmy rynek. Te nowe przestrzenie stały się miejscem wielkich wydarzeń kulturalnych, sportowych, muzycznych i biznesowych, które corocznie przyciągają setki tysięcy gości z całego świata. Inwestujemy także w rozwój infrastruktury – powstanie u nas osiem centrów przesiadkowych i nowa linia tramwajowa, przebudujemy kluczowe węzły drogowe. Pamiętamy o potrzebach dzielnic – trwa budowa trzech basenów z halami sportowymi, realizowane są setki inwestycji z budżetu obywatelskiego. ©?

- Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

Dotychczasowe sukcesy Gliwic oparte były na trzech podstawowych filarach: nowe technologie, przemysł motoryzacyjny i logistyczny, oraz współpracę na linii nauka-biznes-samorząd. Dodatkowo miasto jest doskonale skomunikowane, rozwija się strefa ekonomiczna, dzięki której miasto może liczyć na stałe wpływy z podatków od nieruchomości, a mieszkańcy na dobre i stabilne miejsca pracy, których jest ponad 20 tys. Dużym osiągnięciem jest współpraca gmin konurbacji górnośląskiej, która zaowocowała utworzeniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Daje to szansę na wspólne stawianie czoła wyzwaniom i zagrożeniom, wśród których najgroźniejsze to nierówności w rozwoju śląskich miast i wynikający z nich odpływ mieszkańców. ©?

- Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór

Strategia rozwoju miasta przewiduje poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie atrakcyjności miasta dla inwestorów oraz turystów. W ostatnich latach przebudowaliśmy wiele dróg, wybudowaliśmy sieć boisk i placów zabaw, halę sportową, mamy nowoczesny tabor, dworzec autobusowy, za ponad 250 mln zł system kanalizacji. Na inwestycje wydajemy rocznie blisko 50 mln zł, ale nasze potrzeby są wciąż ogromne. Rozpoczęliśmy prace determinujące nasz rozwój na najbliższą dekadę. Oprócz wartej 40 mln zł przebudowy układu komunikacyjnego wraz z centrum przesiadkowym i siecią tras rowerowych przygotowujemy tzw. brown fieldy pod inwestycje przemysłowe, podejmujemy także szerokie działania z zakresu ochrony środowiska. ©?

- Arkadiusz Ziemba, wójt Bobrownik

Naszym przepisem na sukces jest konsekwencja w sięganiu po finansowe środki zewnętrzne. Korzystamy praktycznie ze wszystkich możliwych źródeł krajowych i zagranicznych. Tylko w tym roku budowaliśmy drogi, ścieżki rowerowe, punkty przesiadkowe, parkingi dla samochodów i rowerów, place zabaw, boiska, biblioteki, termomodernizowaliśmy remizy strażackie i domy kultury; rozbudowana została sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Zadbaliśmy też o przestrzeń publiczną i ochronę środowiska naturalnego. Nasi mieszkańcy brali udział w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, a w 2018 r. będą mogli wykorzystywać odnawialne źródła energii. Samorząd gminy Bobrowniki postawił przed sobą jeden cel – poprawa jakości życia. ©?

W Rankingu Samorządów wyróżniamy tych włodarzy, którzy w oparciu o zdrowe finanse publiczne starają się w sposób najbardziej efektywny zaspokajać potrzeby mieszkańców i lokalnej przedsiębiorczości. Śląskie samorządy doskonale wpisują się w te kryteria, w tegorocznej edycji rankingu (na ponad 200 sklasyfikowanych samorządów) znalazło się ich aż 28. Bielsko-Biała zajęła drugą pozycję w kategorii miast na prawach powiatu, a Gliwice – 7., Ożarowice zajęły zaś 4. miejsce w kategorii gmin wiejskich.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego