Aktualizacja: 11.05.2025 22:17 Publikacja: 02.07.2021 09:55
Foto: AdobeStock
Koncepcję miasta 15-minutowego opracował prof. Carlos Moreno, francusko-kolumbijski naukowiec i profesor paryskiej Sorbony. Według jego koncepcji wszystkie najważniejsze punkty usługowe, handlowe czy urzędy, wszystko, co potrzebne jest w codziennym życiu (a więc także np. rozrywka, kultura czy rekreacja), powinno się znajdować od naszego miejsca zamieszkania w odległości, którą możemy pokonać – na piechotę czy na rowerze – w maksymalnie kwadrans.
15-minutowe miasta przez zmianę naszego poruszania się mają się też stać zdrowsze. Rezygnacja z samochodu (w 15-minutowym mieście korzystanie z własnego auta przestaje być koniecznością) to mniej spalin i pyłów z użytych opon i klocków hamulcowych, a w konsekwencji czystsze i zdrowsze powietrze, które – w dzisiejszych czasach powszechnie występującego smogu – staje się coraz częściej towarem deficytowym. No i oczywiście ruch. Spacer czy jazda na rowerze (każda forma ruchu) są zdecydowanie zdrowsze niż jazda autobusem, metrem, tramwajem czy samochodem.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas