Wspieramy samorządy i ich ambitne inwestycje

Nowa strategia Banku Gospodarstwa Krajowego koncentruje się na realizacji zadań publicznych, obsłudze jednostek samorządu terytorialnego i wspieraniu projektów realizowanych w formule PPP

Publikacja: 20.07.2010 18:33

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przyjął w czerwcu tego roku nową strategię. Określa ona BGK jako bank skoncentrowany na obsłudze jednostek budżetu centralnego oraz jednostek samorządu terytorialnego. W obu segmentach BGK chce zapewniać kompleksową obsługę zainteresowanym podmiotom, oferując odpowiedni portfel produktów oczekiwanych przez naszych klientów.

[srodtytul]Nowe propozycje[/srodtytul]

W wypadku samorządów będzie to zarówno oferta tradycyjnych produktów bankowych, jak i obsługa funduszy unijnych wspomagających rozwój regionalny oraz wsparcie projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Warto zresztą wspomnieć, że w mojej ocenie bank bardzo dobrze zdał egzamin z obsługi wypłat środków europejskich, do której zobowiązuje go nowa ustawa o finansach publicznych. Według ostatnich danych wypłaciliśmy już ponad 11,7 mld zł. Możemy być spokojni o obsługę tych środków.

[wyimek]11,7 mld zł wypłacił w tym roku z funduszy unijnych Bank Gospodarstwa Krajowego [/wyimek]

Niewielka liczba oddziałów BGK nie będzie przeszkodą we współpracy z samorządami. Należy pamiętać, że obsługa bankowa i wymagania klientów w dzisiejszych czasach różnią się od tych sprzed dziesięciu czy 20 lat. Kiedyś, aby wykonać przelew, klient musiał się udać do banku lub na pocztę. Dzisiaj, w dobie bankowości elektronicznej, większość czynności każdy z nas może wykonać zdalnie, z domu lub z biura. Rozwój bankowości elektronicznej oraz mobilni doradcy klienta umożliwiają ograniczenie znaczenia gęstej sieci oddziałów. Należy również pamiętać o specyfice sektora samorządowego i jego innych wymaganiach niż sektora detalicznego.

[srodtytul]Wspomóc ideę partnerstwa[/srodtytul]

BGK ma zamiar bardziej zaangażować się we wsparcie wspomnianych już projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak? Najprostsze i najbardziej oczywiste dla banków jest częściowe finansowanie takich inwestycji. Dla BGK równie istotna jest jednak funkcja doradcza. Przygotowanie projektu to najważniejsza część procesu inwestycyjnego – stanowi o przyszłym sukcesie przedsięwzięcia. Prawidłowo przeprowadzona analiza wykonalności i efektywności jest podstawą dla inwestorów prywatnych i banków przy podejmowaniu decyzji o włączeniu się w przedsięwzięcie. Dlatego BGK jako bank państwowy powinien rozwinąć swoje kompetencje w zakresie wsparcia doradczego.

Rada nadzorcza BGK wprowadziła do naszej nowej strategii zapis zalecający wzmożenie działań banku w dziedzinie PPP i w tym kierunku działamy. Stąd m.in. nasze zainteresowanie inicjatywą JESSICA, narzędziem europejskiego wsparcia dla zrównoważonych inwestycji rewitalizacyjnych na obszarach miejskich. Jednym z celów inicjatywy jest połączenie środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozwój miast z instrumentami finansowymi i wiedzą specjalistyczną instytucji finansowych i banków. To bardzo ciekawy środek, który pozwoli wspierać wybrane projekty inwestycyjne, realizowane m.in. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak widać, Komisja Europejska również pracuje nad nowymi metodami finansowania inwestycji. Ze względu na ograniczoną pulę środków dostępnych w ramach budżetu Unia będzie stopniowo odchodziła od pomocy dotacyjnej na rzecz finansowania zwrotnego. Polskie województwa są w europejskiej czołówce regionów wdrażających to nowe rozwiązanie i BGK chce je wspierać.

[srodtytul]Pomoc dzięki obligacjom komunalnym[/srodtytul]

Trzeba pamiętać, że jednostki samorządu terytorialnego są teraz w sytuacji pokryzysowej – samorządy powinny refinansować drogie zobowiązania z poprzedniego roku. Banki sprzedawały w 2009 r. kredyty z wysokimi marżami, a teraz ceny takiego finansowania spadły. Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów jest emisja obligacji komunalnych.

Te papiery wartościowe umożliwiają pozyskanie środków na długi okres – nawet ponad dziesięć lat, a sama metoda przygotowania emisji jest stosunkowo szybka, bo zajmuje tylko ok. trzech tygodni. Do największych zalet obligacji należy brak procedury wynikającej z prawa zamówień publicznych i brak konieczności ustanawiania zabezpieczeń.

[b]Tomasz Mironczuk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego[/b][i]śródtytuły pochodzą od redakcji[/i]

Więcej o BGK: [link=http://www.bgk.com.pl]www.bgk.com.pl[/link]

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przyjął w czerwcu tego roku nową strategię. Określa ona BGK jako bank skoncentrowany na obsłudze jednostek budżetu centralnego oraz jednostek samorządu terytorialnego. W obu segmentach BGK chce zapewniać kompleksową obsługę zainteresowanym podmiotom, oferując odpowiedni portfel produktów oczekiwanych przez naszych klientów.

[srodtytul]Nowe propozycje[/srodtytul]

Pozostało 92% artykułu
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin