Zmiany w głównym rankingu
W tym roku zostaną wprowadzone dwa dodatkowe kryteria oceny samorządów, które zakwalifikują się do II etapu Rankingu Samorządów 2011. Pierwsze dotyczy terminowości regulowania zobowiązań wobec państwa (np. janosikowego). Te jednostki, które zalegają z płatnościami, zostaną „ukarane" ujemnymi punktami.
Drugie kryterium wynika z chęci promocji współpracy między samorządami. Gminy nie powinny rywalizować ze sobą (nie mylić z konkurencją), ale współpracować, by móc rozwiązywać ponadlokalne problemy. Stąd pytanie o udział w związkach komunalnych oraz innych stowarzyszeniach regionalnych.
Kapitała zastanawiała się też nad zmianą kryterium oceny wysokości zadłużenia gmin. Obecnie optymalny poziom wyznacza ustawowy limit zadłużenia – 60 proc. długu wobec dochodów, nie odzwierciedla on jednak rzeczywistej zdolności kredytowej samorządów. Ponieważ na razie nie istnienie jednolity mechanizm pokazujący taką zdolność, Kapituła postanowiła zostawić kryterium bez zmian. Związek Miast Polskich zobowiązał się natomiast przygotować analizę i instrumenty mierzenia zdolności kredytowej, które mogłyby zostać zastosowane w przyszłorocznym rankingu.
Zostały również wprowadzone pewne zmiany w podrankingu innowacyjności oraz wykorzystania funduszy UE.
W konkursie „Europejski samorząd" zostaną wzięte pod uwagę nie tylko dotacje z funduszy UE na lata 2007-2013 wykorzystywane przez jednostki samorządowe, ale także przez ich przedsiębiorstwa komunalne. Coraz więcej inwestycji współfinansowanych z UE, zwłaszcza w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, realizują właśnie spółki należące do samorządów.