Kilka lat temu samorząd Świdnicy przejął od Skarbu Państwa zrujnowany poewangelicki zbór. Budynek został wyremontowany i przeznaczony na cele kulturalne. Swego czasu wystąpił w nim ze swoim zespołem Chris Jagger, brat Micka, legendarnego lidera The Rolling Stones. – To był jedyny jego koncert w Polsce – zaznacza Adam Jaskulski, wójt Świdnicy. Na tym jednak nie koniec. W tym roku właśnie w Świdnicy odbędzie się część Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Quest Europe.
Tej rangi imprezy w tak małej gminie można uznać za ewenement. Ale Świdnica także na co dzień ma się czym pochwalić. – Naszym priorytetem jest edukacja – przyznaje wójt Jaskulski. Gmina dokłada z budżetu do nauki języków obcych w przedszkolach. Dofinansowuje też zajęcia pozalekcyjne w szkołach. – Wybór jest ogromny – od zajęć plastycznych poprzez sportowe po dodatkowe lekcje języków obcych i przedmiotów ścisłych – wylicza Jaskulski.
Troska o poziom edukacji przynosi wymierne efekty. – W tym roku nasi szóstoklasiści osiągnęli najlepszy w województwie wynik testów kompetencyjnych. Gimnazjaliści w swojej kategorii zajęli trzecie miejsce – wspomina wójt.
Gmina prowadzi liczne inwestycje – w dużej mierze za pieniądze z UE. – Stanowią one połowę wydawanych na ten cel funduszy – informuje Jaskulski. W ostatnim czasie gmina wzbogaciła się o kilka boisk i ogólnodostępną halę sportową. Za kilka miesięcy zakończy się budowa kanalizacji i wodociągów. Sieć będzie obejmowała wszystkie miejscowości. Wkrótce w Świdnicy i okolicach rozpocznie się kompleksowa modernizacja sieci gminnych dróg. Samorząd przygotowuje się też do stworzenia zbiornika retencyjnego. – W ten sposób chcemy się zabezpieczyć przed podtopieniami i zapewnić sobie ochronę przeciwpożarową. W przyszłości zbiornik będzie też spełniał funkcje rekreacyjne – zapowiada wójt. Koszt inwestycji to 4,5 miliona złotych. Gmina właśnie złożyła w lubuskim urzędzie marszałkowskim wniosek o dofinansowanie budowy.
Kolejnym celem jest zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do darmowego Internetu. Na razie mogą z niego korzystać mieszkańcy 2-tysięcznej Świdnicy. – Byliśmy pierwszą w Polsce wiejską gminą, która wprowadziła takie rozwiązanie – podkreśla Jaskulski.