Będą to pieniądze pochodzące jeszcze z unijnego budżetu na lata 2007–2013 dzielone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko". Ministerstwo Środowiska ogłosiło już XII i XIII konkurs na dotacje na inwestycje w obszarze gospodarki wodno-ściekowej.
Nabory w konkursach – oba prowadzone przez NFOŚiGW – są kierowane do jednostek samorządu terytorialnego (oraz ich związków), a także do podmiotów realizujących zadania własne samorządów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Chodzi np. o miejskie spółki wodociągowo-kanalizacyjne.
Unijne wsparcie przeznaczono nie tylko na nowe inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową, ale również na przygotowanie dokumentacji dla przyszłych przedsięwzięć w tej dziedzinie. Dlatego w dwunastym konkursie chodzi o projekty przygotowawcze, a w trzynastym – o inwestycyjne.
W konkursie na projekty przygotowawcze do wykorzystania jest 10 mln euro. Pieniądze te są przeznaczone dla gmin, które planują inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracjach liczących co najmniej 10 tys. RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców) i potrzebują wsparcia przy opracowaniu dokumentacji, w tym projektowej i technicznej, map, szkiców. Wielkość aglomeracji będzie weryfikowana w oparciu o rozporządzenie wojewody lub uchwałę sejmiku województwa w sprawie wyznaczenia aglomeracji, obowiązujące w momencie złożenia wniosku. Gotową dokumentację projektową samorządy będą mogły wykorzystać, biorąc udział w konkursach finansowanych z budżetu UE już na lata 2014–2020.
Na konkurs dotyczący dofinansowania inwestycji przeznaczono więcej pieniędzy, bo 24 mln euro. Z tej puli samorządy będą mogły sfinansować m.in. budowę lub modernizację sieci kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków komunalnych. Dotacje – tak samo jak i w ostatnim ubiegłorocznym konkursie – są przeznaczone na dwa typy projektów. Pierwszy to te realizowane w aglomeracjach liczących 10–15 tys. RLM. W tym przypadku pula wynosi 12 mln euro. Taką samą kwotę (12 mln euro) przeznaczono też na przedsięwzięcia realizowane w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM.