Położona 60 km na wschód od Krakowa gmina wiejska Dębno w powiecie brzeskim szybko nadrabia zaległości w budowie infrastruktury drogowej. Jesienią tego roku zaplanowano przebudowę sześciu odcinków dróg. W lipcu odebrano odcinki dróg między innymi w Łoniowej i Łysej Górze Zamieściu.
Gmina dba o infrastrukturę publiczną, stawiając np. nowe wiaty przystankowe. To wyróżnia ten lokalny samorząd, oddalony od aglomeracji krakowskiej w dobie podupadającego transportu publicznego między mniejszymi miejscowościami a stolicami powiatów. W gminach wiejskich znaczącą rolę zarówno tożsamościową, jak i kulturotwórcza, odgrywa Ochotnicza Straż Pożarna. Flagowymi inwestycjami Dębna w 2016 roku był remonty remizy OSP w Jaworsku i budowa nowej w Woli Dębińskiej, zakończono też prace przy remizie w Perle, inwestycje finansowano między innymi w ramach programu „Małopolskie remizy".
W strategii rozwoju gminy Dębno na lata 2015–2022 położono silny nacisk na rozwój usług turystycznych. Położona na granicy dwóch krain geograficznych: Przedgórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, gmina posiada istotne walory turystyczne, zarówno o charakterze kulturowym, jak i przyrodniczym. Na terenie gminy Dębno znajdują się obszary objęte różnymi formami prawnej ochrony przyrody: Bratucicki Obszar Krajobrazu Chronionego, Radłowsko-Wierzchosławicki Obszar Chronionego Krajobrazu, Obszar Chronionego Krajobrazu Wschodniego Pogórza Wiśnickiego.
Dużą uwagę gmina poświęca promocji walorów turystycznych, np. obiektów dawnej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka, starego zakładu ceramiki. Chcemy nieopodal zrobić plac zabaw. Promuje też Muzeum Zamek w Dębnie. W celu poszerzenia oferty rekreacyjnej w ubiegłym roku w Biadolinach Szlacheckich zbudowano zadaszoną scenę plenerową.
Choć liczba ludności w gminie wzrasta, samorząd nie rezygnuje z nakładów na politykę prorodzinną. Tylko w zeszłym roku oddano do użytku trzy place zabaw, przy przedszkolu w Porąbce Uszewskiej oraz Maszkienicach i Niedźwiedzy. W 2016 roku wyremontowano i rozbudowano także szkołę w Łoniowej. W nizinnych pozbawionych rwących potoków częściach kraju pewnie trudno to zrozumieć, ale w Dębnie jedną z większych potrzeb inwestycyjnych jest ochrona przeciwpowodziowa. W zeszłym roku przeprowadzono regulację potoku Niedźwiedź, w celu ochrony pobliskich terenów przed zalaniem. W ramach projektu utrwalono i zabezpieczono koryto potoku na terenie Dębna i Woli Dębińskiej, na odcinkach o łącznej długości około 1,9 kilometra. Projekt powstał w ramach partnerstwa gminy Dębno z Małopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie.